Flowmon Networks

„Jako firma vzešlá z univerzitního prostředí jsme se vše o podnikání učili za pochodu. Lidé kolem JIC nás v začátcích pomohli nasměrovat a předali nám neocenitelné zkušenosti. Byl bych rád, kdyby v Jihomoravském kraji vznikalo více firem, jako jsme my. Snažíme se proto skrze JIC pomáhat dalším začínajícím startupům, které mají potenciál ovlivnit svět.“

Jiří Tobola

CEO

„Na začátku jsme byli parta tří lidí, kteří seděli v jedné přetopené místnosti a chtěli se svými produkty konkurovat Ciscu. To byl sice ambiciózní, ale ne úplně nejšťastnější nápad,“ hodnotí ‚garážové‘ začátky dnes 200milionové firmy jeden z jejích zakladatelů Jiří Tobola. „Museli jsme začít znovu, najít svoji vlastní cestu.“

A cesta to nebyla jednoduchá. Již kolem roku 2001 skupina vědců kolem sdružení CESNET (Czech Education and Scientific NETwork) usoudila, že řešení Cisco je velmi drahé a že jsou schopni dodat produkt mnohonásobně levněji. Vytvořili proto programovatelný směrovač (/router)založený na technologii FPGA, který sice Ciscu konkuroval, ovšem čeští vědci se světovým lídrem nedokázali držet krok. Svoji pozornost proto upnuli k monitorování a bezpečnosti počítačových sítí. Z jejich unikátních prototypů byla nadšená i Evropská komise a navrhla jim, aby produkt komercializovali.

Po dvouletém vyjednávání s CESNETem a univerzitami tak nakonec v roce 2007 vznikla akciová společnost, s čtyřprocentním podílem VUT a Masarykovy univerzity. „České vysoké školy v té době s komercializací neměly téměř žádné zkušenosti a museli jsme je přesvědčit, že má smysl univerzitní spin-off založit,“ popisuje Jiří Tobola. „Také transfer technologie ze společnosti CESNET nebyl jednoduchý, ale díky vytrvalosti všech byla klíčová smlouva uzavřena se vznikem nové společnosti,“ dodává Rostislav Vocilka, který měl jako CEO za úkol založení firmy a propojení komerční a akademické sféry.

Z akademické půdy do světa byznysu

Vědci zvyklí na stabilní univerzitní prostředí se tak najednou ocitli v dynamickém světě byznysu, o jehož fungování měli jen mlhavé představy. „Ve firmě jsme začínali tři. Technický ředitel, programátor a CEO s praxí z českého distribučního businessu. Po pár měsících jsme si ale uvědomili, že potřebujeme také někoho, kdo bude produkt prodávat. Vše o podnikání jsme se my z akademické sféry učili za pochodu,“ vzpomíná Jiří Tobola, tehdy technický ředitel. „Na začátku nám přišla každá věc jako naprosto klíčová. S odstupem ale už vidíme momenty, které byly pro směřování firmy skutečně určující,“ doplňuje Rostislav Vocilka. „Jednak jsme měli šťastnou ruku na výběr technologie a zachytili trend ve správný čas, druhým faktorem pak byli lidi,“ popisuje. „V neposlední řadě nás ale správným směrem nasměrovala spolupráce s nejlepším českým inkubátorem pro akademické startupy v České republice, Jihomoravským inovačním centrem,“ vypráví Rostislav Vocilka.

Předávat si znalosti v rámci ekosystému je klíčové

Právě v prostorách Jihomoravského inovačního centra měla firma své první kanceláře a také zde načerpala velké množství inspirace. „Brzy jsme si uvědomili, že JIC není jen o těch prostorech, ale že jeho hodnota leží někde jinde,“ říká Jiří Tobola. „Jako nejdůležitější vnímám vytvořený ekosystém, kdy lidé z byznysu předávají své znalosti mladším podnikatelům. Spousta startupů vidí jako obrovskou překážku dostat se od myšlenky do praxe a neví, jak začít. V tom, si myslím, má JIC nezastupitelnou roli.“

Samotný Flowmon využil kromě řady dalších služeb například konzultace v rámci programu JIC PLATINN, kde s expertem Richardem Brulíkem, tehdejším obchodním ředitelem Y Softu, řešili zahraniční expanzi. „Získali jsme zkušenosti od firmy, která byla ve vývoji 5 let před námi a měla co nabídnout. Bylo to pro nás velmi cenné,“ pochvaluje si Jiří Tobola.  Také sám expert hodnotí konzultace jaké přínosné: „Firmu se podařilo nasměrovat tak, aby se vnímala jako globální společnost se vším všudy a také tak navenek působila," popisuje expert JIC Richard Brulík.

Raketový růst a expanze na zahraniční trhy

První zákazníci na sebe nenechali dlouho čekat a tak se původně tříčlenný tým pomalu rozrůstal. „Z tří lidí bylo, pět, pak dvanáct, až jsme se postupně dostali na tým o sto dvaceti lidech, což je aktuální stav,“ popisuje vývoj firmy Jiří Tobola. V roce 2012 tak Flowmon disponoval partnery a zákazníky už na pěti kontinentech a o rok později se poprvé objevil v žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem Deloitte Technology Fast 50.

Globální ambice Flowmonu 2.0

„Když se na Flowmon podívám dnes, ta změna je neuvěřitelná,“ hodnotí Jiří Tobola dnes už více než desetileté působení firmy. „Flowmon je na trhu etablovaná značka, jsme partnerem největších IT firem na světě a máme ucelené portfolio produktů.“ Jak ale doplňuje Rostislav Vocilka, firma se rozhodně nenachází v klidném období. „Máme dlouholeté spokojené zákazníky, ale zároveň neustále přicházejí noví, což sebou přináší nejen růst obratu, ale i nové výzvy. Rozhodně nestojíme na místě. Chceme dál růst,“ popisuje dnes již bývalý ředitel. Začátkem roku 2018 totiž po Rostislavu Vocilkovi funkci ředitele převzal právě Jiří Tobola.

Pod novým vedením firma plánuje globální expanzi. Během následujících tří let chce vstoupit na americký trh, expandovat ze silného Japonska do dalších zemí asijsko-pacifického regionu a také posílit pozici v Evropě. „Do roku 2020 plánujeme zdvojnásobit obrat firmy i počet zaměstnanců, abychom byli schopni nepřetržitě obsluhovat zákazníky po celém světě,“ nastiňuje budoucí směřování tzv. strategie Flowmonu 2.0 nový ředitel Jiří Tobola. „Naší dlouhodobou vizí je postavit globální technologickou společnost, která dá atraktivní práci více jak 800 lidem a bude světovým lídrem. To, že jsme již nyní lídrem evropským, ukazuje, že jdeme po správné cestě.“

 

200 milionů

obrat firmy v roce 2017

750 zákazníků

v 35 zemích světa

4,146 terabitů

monitorovací kapacity dodal Flowmon zákazníkům v roce 2017

Flowmon Networks pomáhá firmám spravovat a zabezpečovat jejich síťovou infrastrukturu prostřednictvím moderní technologie monitorování a analýzy chování počítačových sítí na bázi datových toků (NetFlow/IPFIX). Díky vlastnímu vývoji a výzkumu, partnerství s univerzitami a světovými technologickými lídry, jako jsou Cisco, IBM nebo Check Point, je Flowmon Networks jedna z nejrychleji rostoucích technologických firem v odvětví.

www.flowmon.com