Ondřej Kolařík z Arbo Technologies: Musíte vysadit 1400 nových stromů, abyste nahradili jeden vzrostlý
23. 11. 2023

Ondřej Kolařík z Arbo Technologies: Musíte vysadit 1400 nových stromů, abyste nahradili jeden vzrostlý

Technologie a péče o stromy? I tam se pro ně najde prostor. Třeba právě pro tu, se kterou přišel startup Arbo Technologies. Jejich software zachraňuje stromy od zbytečného kácení a fatálních prořezů. Už před dvěma lety jejich nápad oslovil i fond Y Soft Ventures a teď do nich vstupuje další investor – JIC Ventures.
Pokud doposud někdo zapochyboval o stabilitě stromů, obzvlášť těch ve městě nebo v blízkosti dětských hřišť, šly tyto stromy preventivně k zemi. Dlouho totiž neexistovaly nástroje, které by prokázaly jejich skutečný stav. To změnil až startup ARBO Technologies, který propojil péči o mimolesní zeleň – tedy stromy ve městech a v krajině – s technologiemi. Arboristům dodává data, pomocí kterých se můžou lépe rozhodnout. O misi a vizi značky ARBO Technologies jsme mluvili s jejím CEO a spoluzakladatelem Ondřejem Kolaříkem.

Ondro, proč je vlastně tak důležité chránit vzrostlé stromy?

Ekologické benefity rostou exponenciálně s věkem stromu. Takže opravdu platí, že čím starší strom, tím větší benefity svému okolí přináší. Vzrostlé stromy dokáží ochladit okolní vzduch a okolní povrchy až o 12 stupňů. Právě tyhle stromy se ale často kácí s tím, že se na jejich místo vysadí jeden nebo dva stromy. Jenže rozdíl v chladícím efektu je obrovský. Spočítali jsme, že musíte vysadit 1400 nových stromů, abyste nahradili jeden vzrostlý.

Chlazení není jediný benefit vzrostlých stromů. Je to tak? 

Stromy slouží jako dlouhodobé úložiště uhlíku, odstraňují tedy CO2 z atmosféry. Vzrostlé stromy mají obrovský význam i z hlediska biodiverzity. Na starém stromě může být například otevřená dutina, která poskytuje útočiště pro celou řadu živočichů, včetně ohrožených druhů. Můžou v něm sídlit ptáci, netopýři nebo i různé druhy chráněného hmyzu. Čím je strom starší, tím je zajímavější pro své okolí. 

Technologie, která může zachránit až třetinu vzrostlých stromů

Proto jste vyvinuli software, který pomáhá takové stromy zachraňovat?

Arboristům, kteří o ně pečují, dodáváme data. Ta jim pomáhají v rozhodnutí, co se stromem dál. Naše aplikace doplňuje informace, které si arborista okem nespočítá. Nevidí rozsah dutiny, neví, jaký má strom zbytkový nosný profil a na jak velkou plochu koruny. 

A nepotřebuje přitom žádný drahý hardware.

Vystačí si s chytrým telefonem, pomocí kterého daný strom zhruba během tří minut naskenuje. My na základě toho vytvoříme přesný 3D model, a pak simulujeme sílu větru v té dané lokalitě. Díky tomu víme, ve kterém místě je strom nejvíce zatěžovaný. Výstupem pak může být třeba doporučení o kousek zredukovat korunu. Strom se tím sám dostatečně stabilizuje. 

Nakolik je vaše řešení unikátní?

Existují konkurenční aplikace, které počítají stabilitu stromu na základě jednoduchých dat, jako například výšky, průměru stromu, druhu stromu. Nikdo ale nešel tak daleko, že by tato data propojoval s přesnou geometrií. Navíc je tu obrovský potenciál v umělé inteligenci. Na rozdíl od konkurence sbíráme data a pracujeme s nimi. V tomto ohledu máme značný náskok. Věci, které teď děláme manuálně, proto budeme postupně automatizovat. Budeme tak schopni upozornit arboristy nejen na defekty na stromě, ale i na výskyt škůdců a chorob a vše kategorizovat a sledovat v průběhu času.  

A máte také druhý produkt – auto, které snímá veřejnou zeleň podobně, jako třeba Google auto ulice.

Díky němu jsme schopní stromy poloautomatizovaně měřit, kategorizovat je, určit jejich přesnou polohu a vytipovat ty, které by měl vidět expert. Zatím tuhle službu nabízíme v České republice, kde už máme posbíraná data z 6 tisíc kilometrů silnic a dálnic. Teď nás čeká expanze do Polska, kde vidíme pro tuto službu velký potenciál – jednoduše také proto, že mají spoustu silnic a u nich spoustu stromů.
 

JIC Ventures

Protože své klienty dobře známe, víme, kdy se do nich vyplatí investovat. Právě proto jsme přišli s vlastním venture fondem JIC Ventures, kterým podporujeme rozvoj zajímavých firem, jako jsou třeba Wereldo, NenoVision, GINA software nebo Myco.

Investice od JIC Ventures a expanze do USA


Kdo jsou vaši zákazníci? Jsou to obce a města? 

Devadesát procent stromů, které vidíte venku, jsou ve veřejném vlastnictví. Často je proto tím konečným zákazníkem město nebo obec. Produkt ale prodáváme firmám, které se municipalitám o jejich stromy starají. Jsme tedy B2B2G firma a takto fungujeme v devíti zemích, včetně Holandska, Finska, Chorvatska. Tam se díky našemu softwaru podařilo nedávno zachránit třeba památnou alej vzrostlých stromů.

Od JICu nyní dostáváte investici. Jak s ní naložíte?

Produkt máme aktuálně nasazený u zhruba 140 zákazníků v pilotní verzi. Začátkem příštího roku ho chceme poslat na trh ve verzi ostré. Bude tak potřeba investice do technologií, abychom byli schopni škálovat a obsloužit násobně více zákazníků. Tohle všechno se nám daří nejen díky zmiňované investici od JICu, ale také díky dlouhodobé podpoře. Nebýt JICu a expertů, kteří nám pomohli s žádostí, nedostali jsme grant od TAČR.

Před časem jste dostali také preseed investici od Y Soft Ventures.

Díky tomu jsme vytvořili první prototypy produktů. Jihomoravský kraj je pro startupy jednoznačně „place to be“ – především díky JICu. Za ty roky, co funguje, se podařilo – ve spolupráci s dalšími firmami, ke kterým patří právě Y Soft – rozvinout prostředí, kde můžou startupy růst a odkud můžou expandovat. A za to jim patří velký dík.

Jaké jsou vaše další plány?

Kontroly stromů jsou docela drahé, konají se proto jednou za 3–5 let. Pokud se nám kontroly díky technologiím podaří zlevnit a dlouhá doba zkrátit, pak můžeme stromy kontrolovat třeba každý rok. A průběžné ošetřování funguje stejně jako prevence u zubaře. Chodíte pravidelně – a sem tam dojde na nějakou kosmetickou úpravu. Nepřijdete dlouho, a výsledky můžou být fatální. A díky investici JICu bychom také rádi expandovali do Spojených států, kde vidíme obrovský potenciál.

Proč zrovna tam?

Mají obrácený trh. Zatímco u nás komunikujeme z 90 % s municipalitami, v Americe je 90 % stromů v soukromém vlastnictví. Proti Evropě možná nemají tak silné ekologické smýšlení. Dobře ale vědí, že pokud mají staré stromy opečovávané, cena jejich pozemku roste. A nemají tak problém připlatit si pár dolarů za lepší analýzu a zvýšení šancí, že strom zachovají. Ať už je tedy motivace zákazníků jakákoliv, benefity pro životní prostředí zůstávají. A to je nejdůležitější.