Banka, grant nebo investor? Jak se vyznat ve finanční džungli
25. 6. 2018

Banka, grant nebo investor? Jak se vyznat ve finanční džungli

Pokud začínáte podnikat nebo rozjíždíte vlastní byznys a potřebujete peníze, možná přemýšlíte, na koho se obrátit. Zajít na pobočku a vzít si klasickou půjčku od banky? Vyplnit papíry a požádat o evropský grant? Nebo dokonce oslovit investory? Možností je nespočet. My vám přehledně shrneme, jak to na trhu s financemi chodí, a pomůžeme vybrat toho správného parťáka pro vás.

Když se řeknou „peníze“ nebo „půjčka“, většinu lidí hned napadne „banka“. Existuje však mnoho dalších institucí, na které se člověk může obrátit s žádostí o peníze. V tomto článku probereme tři – banky, granty a investory.

Bankovní financování

Půjčení peněz od banky se nazývá dluhové financování a jako takové s sebou přináší své výhody i rizika. Pokud podepíšete smlouvu s bankou, získáte během krátké doby potřebné peníze a udržíte si pozici jediného společníka ve firmě. Na rozdíl od investice se vám půjčka z dlouhodobého hlediska vyplatí více než odevzdání například 30% podílu investorovi. Výběr finančních institucí a nástrojů je navíc poměrně široký a podnikatelé se mohou proti rizikům pojistit vystavením záruk.

Na druhou stranu půjčky často obnášejí osobní ručení majetkem a splácení vysokých úroků. Mimo jiné jsou banky vybíravé v tom, komu peníze půjčí. Obzvlášť nerady půjčují lidem, kteří mají záporný vlastní kapitál, záporný provozní výsledek hospodaření, závazky ke společníkům a investorům, závazky a pohledávky po splatnosti, vysokou pokladnu, závazky za sociální a zdravotní nebo sídlo v daňových rájích. V určitých obdobích se navíc stává, že banky nechtějí investovat do některých oborů. Po ekonomické krizi v roce 2008 například banky odmítaly investovat do stavebnictví.

To jsou základní pro a proti bankovního financování. Předtím, než se rozhodnete, že do banky půjdete, nebo ji navždy jako možnost zavrhnete, měli byste si prostudovat, jaké instituce na trhu fungují. A že jich není málo! Mezi ty nejčastější patří:

Financující instituce

  • banky
  • leasingové společnosti
  • spořitelní a úvěrní družstva
  • fintech financování
  • nebankovní instituce

Jiné instituce

  • pojišťovny
  • Česká exportní banka
  • Českomoravská záruční a rozvojová banka
  • Evropský inovační fond
  • Evropská inovační banka

Výběr institucí je skutečně široký a vždy záleží na tom, jaký finanční produkt potřebujete. Většinou platí, že čím větší banka, tím více peněz nabízí, ale tím striktnější podmínky vyžaduje. Kromě velkých bank, jako například Komerční banka, Raiffeisen, ČSOB, Česká spořitelna nebo Unicredit, existují na našem trhu i menší banky, jako například MONETA Money Bank či Equa bank, které dokážou peníze rychle půjčit, nicméně za větší peníz. Nemusíte však spoléhat pouze na banky. Zajímavé možnosti nabízí i Českomoravská záruční banka se svými zárukami (záruka M, záruka S, záruka za nabídku či záruka programu INOSTART) a úvěry, případně také Evropský investiční fond se svými programy KOSME, INNOFIN, EaSI, Eurocreative a LIFE.

Pokud vás některé z produktů zaujmou, nezapomeňte ještě na jednu klíčovou věc – schopnost půjčku splatit. Dobrým vodítkem vám v tomto případě může být cashflow. Pokud je váš cashflow na splácení úroků 1,2–1,3x vyšší než nákladní úroky a splátka úvěru, je to dobré znamení. Máte dost peněz na splacení a můžete směle vyrazit do banky!

Evropské granty

Pod slovem granty si většina z nás představí hromady papírů, složitou byrokracii a červené uzávěrky. Nicméně i mezi granty se najdou světlé výjimky. Řeč je hlavně o grantech spravovaných Evropskou komisí, které spadají do rámcového programu Horizon 2020. Oproti standardním dotacím mají tu výhodu, že podání projektu a jejich administrace jsou výrazně jednodušší. Získáte finance dopředu, neztratíte obchodní podíl a často vám tyto prestižní granty otevřou dveře k jiným dotacím. Nevýhodou je vysoká konkurence, na kterou nemusíte být z českého prostředí zvyklí. Jelikož grantů existuje celá řada, zmíníme pouze ty, které jsou pro firmy nejrelevantnější a zároveň nejsnáze dostupné.

SME INSTRUMENT

Grantový program SME Instrument slouží pro firmy s ročním obratem do 50 milionů euro, které znají dobře svůj trh a konkurenci, přinášejí radikální inovaci, mají globální potenciál a jsou škálovatelné. Výhodou je také základní prototyp, funkční vzorek nebo beta verze softwaru; zkrátka tzv. minimum viable product. Granty se udělují buď ve fázi validace technického a tržního potenciálu produktu (50 tisíc euro na 6 měsíců) nebo ve fázi dokončení vývoje produktu a jeho nasazení na trh (až 2 miliony euro na 1 až 2 roky). Ne všechny firmy, které splní výše uvedené podmínky, ale grant získají. Pokud ovšem dostanou vysoké hodnocení (nad 13 bodů z 15), mohou od Technologické agentury ČR získat 1,1 milionu Kč.

Firmy se sídlem v Brně nebo Jihomoravském kraji pak mohou ještě navíc využít program SME Instrument Brno určený pro firmy, které žádaly o podporu v rámci evropského programu SME Instrument – fáze 1, a získaly v hodnocení 12,00 – 12,99 bodů.

Ostatní grantové možnosti

Pro ostatní granty v rámci programu Horizont 2020 platí, že se do nich mohou firmy hlásit jako konsorcia minimálně tří subjektů ze tří členských nebo asociovaných zemí EU. Pokud jste průmyslový podnik, který chce rychle zavést inovace na trh, pod hlavičkou grantu FAST TRACK INNOVATION, můžete získat až 3 miliony euro.

Další možností je grant EUROSTARS ve výši až 3 milionů Kč za rok, který slouží pro mezinárodní spolupráci znalostně intenzivních firem. Zcela specifický je také inkubační program ESA BIC, který podporuje komerční aplikace používající vesmírné technologie ve výši 50 000 EUR.

Všechny granty s sebou přinášejí značné výhody – na rozdíl od bank po vás nevyžadují žádné ručení, ani splácení. Na druhou stranu jejich získání nemusí být vždy snadné a existují i zajímavější finanční varianty. Podívejme se proto na tu poslední.

Investoři

Pokud jste startup, možná už zvažujete spolupráci s investorem. Víte však, co obnáší? Investiční financování vám pomůže získat dlouhodobé finance, napojí vás na síť kontaktů a zkušené rady od investora pravděpodobně posunou váš projekt tím správným směrem. Za všechny tyto výhody ovšem budete muset zaplatit ztrátou části kontroly nad firmou a jejími budoucími výnosy. Peníze za podíl proto hledejte pouze tehdy, když pro ně budete mít reálnou potřebu a když budete připravení na dlouholetou spolupráci s novým člověkem – investorem.

Jakmile totiž jednou investor vloží do vašeho projektu své peníze a důvěru, bude v jeho zájmu, abyste uspěli. Počítejte s tím, že v následujících několika letech s ním budete v úzkém kontaktu. Na hledání investora si proto vyhraďte dostatek času a při jeho výběru dejte na zdravý rozum a intuici. Už při prvním kontaktu, kdy mu budete prezentovat svůj projekt a byznys plán, poznáte, s kým máte tu čest. Pokud schůzka vyjde, bude vás čekat valuace startupu a později podpis smlouvy o smlouvě budoucí. Průběh vyjednávání bude vždy záležet na tom, jestli budete mluvit s business angelem, venture kapitálovým fondem nebo se strategickým investorem. Pokud tedy zvažujete investici, dobře si rozmyslete, jaký podíl jste ochotní investorovi dát s ohledem na budoucí růst vaší firmy.

Vždy platí, že byste se měli dobře připravit a plánovat s předstihem, abyste měli lepší vyjednávací podmínky. A to nejenom u sjednávání investic, ale i u podepisování půjčky v bance či při podání žádosti o grant. Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoliv z těchto tří možností, buďte vždy dobře informovaní a připraveni.


Kontakt:

Lukáš Polický

policky@jic.cz