Kosmický inkubátor ESA BIC otevřel pobočku v Brně

7.3.2018

Při příležitosti 40. výročí prvního letu československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru dnes agentura CzechInvest spolu s partnery slavnostně otevřela pobočku českého kosmického inkubátoru ESA BIC v Brně. Sídlit bude v Jihomoravském inovačním centru (JIC) a v následujících třech letech podpoří až devět progresivních startupů, které hledají využití kosmických technologií v běžném životě.

Pobočku kosmického inkubátoru v Brně ve středu 7. března slavnostně otevřeli zástupce Evropské kosmické agentury Frank Salzgeber, ministr dopravy v demisi Dan Ťok, náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula a Jan Urban, pověřený řízením agentury CzechInvest. Jako čestný host se slavnostního otevření zúčastnil i první československý kosmonaut Vladimír Remek.

Na základě smlouvy uzavřené s CzechInvestem poskytne Jihomoravský kraj na provoz pobočky kosmického inkubátoru v Brně 300 tisíc eur. Stejnou částkou do projektu přispěje Evropská kosmická agentura, která síť kosmických inkubátorů po Evropě provozuje.

První startupy nabere brněnský ESA BIC už v červnu

První startupy by do brněnského kosmického inkubátoru mohly vstoupit letos v červnu. Kromě finanční podpory ve výši až 50 tisíc eur, zázemí v Jihomoravském inovačním centru, konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti a marketingové podpory či pomoci s vyhledáváním partnerů a potenciálních investorů na ně čeká zejména vzácná příležitost sdílet unikání know-how Evropské kosmické agentury.

„Jižní Morava je prostředím, kde se odvětví kosmických i leteckých technologií daří a jsou pro nás jednou z priorit. Nové startupy, které se do projektu dostanou, můžou využít blízkosti výzkumných a vědeckých center, specializovaných institutů na brněnských univerzitách nebo navazovat spolupráci s etablovanými firmami i nadnárodními korporacemi působícími v regionu,“ říká náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula.

S navázáním nových kontaktů startupům pomůže Jihomoravské inovační centrum, které už 15 let se začínajícími firmami na jižní Moravě pracuje. „Za tu dobu prošlo Jihomoravským inovačním centrem víc než 200 startupů. Některé z nich se staly mezinárodně úspěšnými technologickými firmami, které představují významné zaměstnavatele a investory. Jsme připraveni poskytnout perfektní podporu pro ty, které se do nového inkubátoru zapojí. Zároveň budeme oslovovat potencionální zájemce, hlavně studenty, inovátory, začínající startupy nebo spin-off firmy z výzkumných organizací,” doplňuje ředitel Jihomoravského inovačního centra Petr Chládek.

ESA BIC v Brně a inkubační balíček

ESA BIC v Brně je podnikatelský inkubátor technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají kosmické technologie směrem k praktickému využití v běžném životě. Jedná se o společný projekt Jihomoravského kraje, CzechInvest, Jihomoravského inovačního centra (JIC), Ministerstva dopravy ČR a Evropské kosmické agentury (ESA).

Po dobu tří let dostane až 9 vybraných startupů z Česka (tři ročně), se sídlem mimo Prahu, inkubační balíček, který bude obsahovat konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti. Startupům bude k dispozici také marketingová podpora či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů.

Pro koho je program určen?

  • Startupy do stáří 5 let
  • Studenti
  • Inovátoři
  • Spin-off firmy

Harmonogram

  • Od března 2018 – přihlašování uchazečů
  • Do 29. května 2018 – sběr přihlášeka a výběr (hodnotící komise)
  • Léto 2018 – první startupy by mohly vstoupit do inkubátoru
  • Od září 2018 – odhadovaný začátek inkubace

Kontaktní osoba:

Markéta Borovcová

International Funding Specialist
borovcova@jic.cz
+420 511 205 355

 

 

Více se dočtete v naší tiskové zprávě.

Jihomoravské inovační centrum je součástí sítě Enterprise Europe Network (EEN) která poskytuje odborné služby při podpoře konkurenceschopnosti malých a středních podniků. Aktivity zahrnují poradenství týkající se jednotného evropského trhu, pomoc s vyhledáním mezinárodních partnerů, se strategií a ochranou duševního vlastnictví i jeho komerčního využití.