Horizont 2020 (H2020) je největší program EU zaměřený na podporu výzkumu a inovací, jehož rozpočet na období 2014 – 2020 je téměř 80 miliardy €. Program usiluje o další objevy, inovace a světová prvenství tím, že dostává skvělé nápady z laboratoře na trh. H2020 se zaměřuje na budování větších partnerských konsorcii (s výjimkou FTI a SME Instrumentu), která pracují v různých disciplínách. Tyto konsorcia si kladou za cíl vytváření interdisciplinárních inovačních výsledků. H2020 klade důraz jak na podporu excelence ve vědě, tak také na vedoucí postavení průmyslu a na společenské výzvy. Cílem je zajistit, aby Evropa byla domovem prvotřídních vědeckých pracovišť, odstraňovala překážky pro inovace a usnadňovala spolupráci veřejného a soukromého sektoru.
Pro koho je program určen?
Obecně platí že o podporu z H2020 mohou žádat konsorcia složená alespoň ze 3 právnických osob pocházejících z alespoň 3 různých zemí. Konkrétní podmínky jsou vždy stanoveny v jednotlivých výzvách. H2020 je otevřen jak univerzitám a výzkumným institucím, tak také malým a středním podnikům, velkým firmám, NGO´s, regionálním organizacím a organizacím činným ve veřejnému sektoru.
Konsorcia mohou podávat projekt do tří typů výzev:
- Výzkumné a Inovační akce (RIA);
- Inovační akce (IA);
- Koordinační a podpůrné (CSA).
Projekty podané do výzvy označené jako Výzkumné a inovační akce (RIA) jsou blíže k výzkumu, zatímco projekty podané jako Inovační akce (IA) mají blíže k uplatnění na trhu. Koordinační a podpůrné akce (CS) zahrnují činnosti jako je marketing, organizace akcí, networking, podpora stávající infrastruktury a další aktivity, které podporují iniciativy a projekty EU. Partneři konsorcia musí pamatovat na určené úkoly a cíle projektu.
Jak vysoká je podpora?
Pomocí podpory z H2020 můžete pokrýt až 100 % nákladů na projekt, předem se standardně vyplácí až 40% celkového rozpočtu (zbylá částka je proplacena po schválení výstupů a závěrečné zprávy). Přesná výše rozpočeu na daný projekt je vždy uvedena v konkrétní výzvě.
Jak a kdy se můžu o podporu přihlásit?
Návrh projektu je obvykle dlouhý 30 - 70 stran, rozsah se může lišit pro různé typy akcí. Hotový návrh je potřeba odevzdat prostřednictvím tzv. portálu žadatelů, kde najdete i všechny termíny a podrobnosti ke každé výzvě.
Pracovní programy jsou pokaždé vypsané po dobu dvou let. V současnosti se nacházíme v období 2018-2019 (s výhledem na výzvy, které budou vypsány v roce 2020).
Jak obtížná je příprava?
Návrh projektu se skládá z pečlivě navrženého popisu problému a jeho navrhovaného řešení, jakož i spolupráce a činností všech partnerů konsorcia. Návrh projektu by měl řešit problém definovaný Evropskou komisí v rámci příslušné výzvy. Jestli váš projekt uspěl, se dozvíte nejpozději do 5 měsíců od uzávěrky dané výzvy.
Nesedí H2020 vašim potřebám? Podívejte se i na další nástroje.