6 důvodů, proč si pořídit advisory board
4. 5. 2023

6 důvodů, proč si pořídit advisory board

Jste CEO firmy? A navíc ještě i founder? Pak si možná říkáte, že sám/sama víte, co je pro váš byznys nejlepší. Přece nepotřebujete nikoho, aby se vám díval pod ruce. Natož aby vám dával rozumy! Jenomže feedback od zkušených lidí vám ve skutečnosti může přinést obrovskou hodnotu. Pojďme se podívat na 6 důvodů, proč si takový advisory board založit.   
K čemu vlastně takový advisory board CEO nebo managementu je? Rozšiřuje jeho obzory, nabízí nezávislý pohled, upozorňuje na pravděpodobné slepé cesty, poskytuje zkušenosti z řešení podobných výzev, dává připomínky ke strategii, poskytuje kontakty i expertýzu, inspiruje, nabízí konstruktivní kritiku, radí. I proto je důležité, aby členové boardu znali kontext, v němž firma funguje. Aby znali historii firmy, rozuměli jejímu DNA. V ideálním případě je pak výsledkem CEO, který rozvíjí své znalosti a kompetence. A ruku v ruce s ním roste i organizace. Vybral jsem šest hlavních benefitů, které vám z mé zkušenosti boardy mohou přinést. 

 

1. Strategické poradenství


Při standardních konzultacích pracuje jeden konzultant s jednou firmou. Je až nemožné, aby jeden konzultant dohlédl všechny varianty, rizika a možnosti rozvoje firmy. Naproti tomu board se často skládá ze tří relevantních členů, a tím eliminuje riziko špatné rady. Pokud tři experti doporučují změnu business modelu, je to větší impuls než zpětná vazba z jednorázové konzultace. Prostě advisory board může poskytovat cenné strategické rady týkající se rozvoje firmy, plánování růstu, identifikace nových obchodních příležitostí a řešení strategických výzev. 

2. Nové kontakty


Zkušení lidé mají většinou široké a zajímavé kontakty. A pokud jsou to úspěšní podnikatelé, investoři nebo odborníci, tak vám tak poskytnout přístup k novým obchodním příležitostem, které by jinak byly nedostupné. 

 

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.

3. Odborná expertiza


Členové advisory boardu mohou mít specifickou odbornou expertizu, kterou firma právě potřebuje. Mohou poskytovat rady a nápady v oblastech, jako jsou finance, marketing, lidské zdroje, technologie nebo operace. Pomůžou vám tak ve firmě zlepšovat výkonnost i konkurenceschopnost na trhu.

4. Nezávislý pohled


Pokud působíte v roli CEO, často jste na ty nejdůležitější strategické rozhodnutí sám. Na vás je odpovědnost se rozhodnout. A často nemáte nikoho, s kým byste konkrétní situaci probrali. Advisory board vám může poskytnout tolik potřebný nezávislý a objektivní pohled na firmu a její strategii. Členové boardu nemají důvod vám mazat med kolem huby, narovinu vám řeknou, kde vidí slabá místa a nabídnou konstruktivní kritiku.

5. Mentorství a rozvoj


Když jde o firmu, jde i o vás. Zkušení členové boardu mohou sloužit i jako mentoři pro CEO a vedení firmy. Mohou poskytovat rady a podporu v rozvoji dovedností vedení, osobního růstu a rozvoje kariéry.

6. Zvýšení důvěry investorů


Když vidí potenciální investor, že se firma opírá o zkušenosti lidí z boardu, jeho důvěra ve vaši firmu i vás samotné automaticky roste. Ukazujete mu tím, že firma má k dispozici vnější odbornou expertízu a strategickou podporu. 

Pokud vás zajímá, jak vám můžeme na JICu se založením advisory boardu pomoci, napište mi na mail tobola@jic.cz
 

Autor článku

Jiří Tobola
Jiří Tobola