6 věcí, na které si dát v začátcích podnikání pozor

21. 10. 2021

Často vídáme a slýcháme příběhy podnikatelů, kteří dosáhli velkých věcí. Průša, Dlouhý, Muchna. Forbes je takových skvělých a úspěšných lidí plný. A může se proto zdát, že se úspěšnými stali snadno a jednoduše. Jenomže ke stabilní firmě se spokojenými zákazníky vede dlouhá cesta. Zejména u prvního podnikání je to cesta neznámá, trnitá, plná překážek. Každý nový projekt, každý tým, který za ním stojí, a okolnosti, za kterých vzniká, je naprosto jedinečný. Prostě co příběh, to unikát. Ze svojí zkušenosti ale můžu říct, že některé chyby, které mohou stát často i za předčasným (a neúspěšným) koncem nového podnikání, vídáme přeci častěji než jiné. A opakují se. Tady je výběr 6 největších pastí, na které je potřeba si dát pozor.

Není čas ztrácet čas (a peníze či energii)

Plýtvání časem, penězi a energií je něco, co si v začátcích podnikání opravdu nemůžete dovolit. To se týká jak úvodní fáze, kdy vůbec zvažujete, jestli se do konkrétního projektu pustíte, tak i následného vývoje produktu a rozjezdu firmy. O čase se někdy v souvislosti s rozjezdem startupu mluví jako nejvzácnější komoditě. Podobné podnikatelské nápady se často rodí ve stejný čas v různých hlavách a je pak důležité, dostat se na trh mezi prvními. Často nevyhrává ryba větší, ale ta rychlejší.

Peníze i svoji energii potom vkládejte do věcí v danou chvíli skutečně potřebných. Investovat do marketingu, designu produktu, loga či webu ve chvíli, kdy ještě nemáte ujasněno, co a pro koho vlastně budete dělat, mohou (a pravděpodobně i budou) vyhozené peníze. Podobně to pak může být i s vývojem produktu samotného. Ověřte si napřed, které konkrétní vlastnosti vaši zákazníci skutečně v první fázi nejvíce ocení a na ty se soustřeďte. Ostatní může počkat do další fáze vývoje.

Pozor, hořím!

Se správným hospodařením s časem souvisí i riziko vyhoření, kterému budete čelit při příliš dlouhém rozjezdu. Vás i váš tým může prostě přestat bavit pracovat na něčem, co se v řádech měsíců či let nikam neposouvá.

Pomůže, když si stanovíte konkrétní a přiměřeně ambiciózní cíle v čase a budete průběžně vyhodnocovat, jak se vám je daří plnit. Pokud posun není dle vašich představ, tak je potřeba si položit těžkou otázku: „Jedeme dál, nebo to zabalíme?“ Svoji energii můžete třeba uplatnit v jiném projektu s mnohem vyšším potenciálem.

Pozor na fokus

Jakmile na svém projektu začnete intenzivněji pracovat a budete se o něm bavit s dalšími lidmi (se členy týmu, s mentory a investory, zákazníky nebo obchodními partnery), tak se začnou objevovat další příležitosti a možnosti, jak produkt ještě doplnit, vylepšit, obohatit, možná vymyslet další variantu. Kromě toho tu jsou startupové soutěže, programy, konference. Důležité je v takové chvíli dobře zvážit, k čem vám taková aktivita bude. Pomůže k úspěšnému naplnění vašich plánů? Pokud ne, tak ji uložte do šuplíku nebo ji zdvořile odmítněte. Teď je třeba se soustředit na to podstatné!

Hypotézy vs. fakta

Častým problémem začínajících podnikatelů je neschopnost rozlišovat mezi domněnkami a realitou. Je dobré si upřímně přiznat, co skutečně víte a máte ověřeno a co spíš jen tušíte. Postupem času bude přibývat faktů a ubývat hypotéz. Určitá míra nejistoty ale k podnikání patří a s tím se musíte smířit. Jde o to najít tu správnou rovnováhu a vědět, kolik informací potřebujete, abyste se mohli s čistým svědomím rozhodnout.  

Vykročit do neznáma

Schopnost nejen plánovat, ale taky vlastní plány realizovat, je klíčová. Kde byste chtěli realisticky být se svým projektem za rok? A jaké kroky vás k tomuhle cíli dovedou? Který je potom ten první, který musíte udělat? Podnikání nejde zjednodušit na jasný, lineární proces, spousta kroků v něm ale na sebe navazuje. Pokud nejste schopni udělat ten první anebo dělat rozhodnutí ve chvíli, kdy se ocitnete na pomyslné křižovatce, tak pro vás v podnikání nastanou těžké časy.

Dopředu je jasné, že se některé věci nepovedou tak, jak jste si to naplánovali. Zkuste to brát jako nutnou součást toho, že děláte odvážné a riskantní kroky a z každé takové chyby se poučte, abyste ji příště už nezopakovali.

Jak začít podnikat? Obraťte se na nás!

Stojíte na startu svého podnikání? Pak možná potřebujete někoho, kdo vás začátky podnikání provede. Společně si váš produkt popíšeme od á až do zet – v čem je výjimečný, jaké jsou jeho slabé stránky, pro koho ho vlastně děláte a co vašim klientům přinese. Prozkoumáme spolu trh a připravíme správný business model, aby váš nápad fungoval.

Konzultace pro začínající podnikatele

Pozor na samotu

Role zakladatele firmy může být nesmírně osamělá. Možná nebudete mít nikoho, s kým byste mohli konkrétní trápení i radosti sdílet. Co s tím?

  • Najděte si svého „co-foundera“, spoluzakladatele, který ponese stejný nebo podobný díl zodpovědnosti i rizika. Hledání toho pravého nebo té pravé je podobně složité jako hledání životního partnera či partnerky. Neuspěchejte to.
  • Hledejte externí poradce, mentory, lidi, jejichž úsudku věříte a se kterými budete moci jednou za čas sdílet svoje strasti i radosti. V posledních letech jsou u startupů stále populárnější tzv. advisory boards, ve kterých sedí zkušení podnikatelé a experti z oboru.
  • Zapojte se do komunity lidí, kteří jsou v podobné situaci jako vy. Ať už jde o mastermind skupiny, komunity kolem inkubátorů či akcelerátorů nebo prostě jen o partu známých, kteří také začínají podnikat.

Hlavně vydržet

Úspěchy se nedějí přes noc a pokud se na podnikatelskou dráhu vydáte, tak se dá očekávat, že krom spousty radosti a úspěchů vás čeká i celá řada těžkých momentů. V takových chvílích se zkuste opřít o svoje proč, o smysl, který ve svém projektu vidíte a jeďte dál.

 

Hana Šudáková

Hanka Šudáková se na JICu dlouhodobě věnuje především začínajícím podnikatelům a jejich rozvoji. Společně se svým týmem provádí podnikavé lidi začátky jejich podnikatelské kariéry. Podílela se na organizaci úspěšného akcelerátoru JIC StarCube a společně s dalšími kolegy připravuje akce pro začínající podnikatele, jako je #mámnápad, #chcipodnikat nebo inspirační #startuji. 

 


Nejnovější
JICblog

Jak růst díky 8 principům cirkulární ekonomiky

21. 4. 2022

Systém ekonomiky, ve kterém lidstvo funguje (dejme tomu) staletí, není dlouhodobě udržitelný. Právě proto již začala jeho kompletní proměna. Pojďme se podívat na to, jak přicházející změny využít, získat konkurenční výhodu, stabilitu pro dlouhodobý růst a zároveň snížit negativní dopady své činnosti na životní prostředí a společnost a v čem spočívá přechod od lineární na cirkulární ekonomiku.

Nejnovější
JICfluencer

JICfluencerka Lucka: Papačky od srdce

7. 4. 2022

Když zjistila, že její alma mater vypisuje ve spolupráci s JICem mezifakultní předmět o inovacích a podnikání, rozhodla se přihlásit. I díky tomu se jí podařilo z hobby pečení nastartovat podnikání a vytvořit značku Papačky od Lůcy. Její makronky a laskonky už si vybudovaly svou fanouškovskou základnu a zamilovali jsme si je i my na JICu.

Nejčtenější

Green Deal? Základy nejen pro podnikatele!

4. 11. 2021

Do roku 2050 bude Evropa prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Alespoň tak praví Zelená dohoda. Co ale vlastně znamená v praxi? To se dozvíte v našem seriálu, který pro JICmagazín připravují kolegové z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.

Zpět na JICblog