Kevin Koym: Budujme firmy, které budou pohánět otevřenou společnost
29. 4. 2022

Kevin Koym: Budujme firmy, které budou pohánět otevřenou společnost

Kevin Koym založil a vede jeden z nejúspěšnějších amerických akcelerátorů Tech Ranch. Věří, že díky podpoře podnikatelů po celém světě, může popohnat rozvoj inovací. A ty pomohou řešit nejpalčivější světové problémy – třeba včetně válkou zničené Ukrajiny. Do České republiky zavítal na pozvání JIC a jeho návštěvu podpořila i americká ambasáda.

Váš background je technického zaměření, jste inženýr, sám jste také jeden čas podnikal. Proč jste nakonec založil Tech Ranch?

Pro moji cestu byla naprosto zásadní doba, kdy jsem pracoval pro jeden ze startupů Steva Jobse – pro počítačovou společnost NeXT. Viděl jsem vznikat technologie, které skutečně dokázaly řešit konkrétní problémy a zamiloval jsem se do nich. Naučil jsem se proto přemýšlet stejně. Založil jsem svoji vlastní firmu, která nabízela pokročilou moderní technologii pro spojování oddělených systémů. Mým prvním klientem byla mexická banka.
 

Takže rovnou zákazník mimo Spojené státy americké?

Přesně to byl důvod, proč jsem začal přemýšlet, jak pomáhat podnikatelům překračovat hranice. Bylo to kolem roku 2003. Tehdy se toho událo víc, tragicky zahynul jeden můj přítel. Uvědomil jsem si, že sám nemůžu vyřešit všechny problémy světa. Můžu ale pomáhat podnikatelům a světové problémy řešit právě prostřednictvím práce s inovátory-podnikateli. Je nasnadě, že to dělám i mimo hranice US. Čím víc řešení máte, tím víc problémů můžete řešit
 

A máte větší dosah. To je tedy vaše osobní mise?

Ano, mojí misí je posílit podnikatele tím, že budou spolupracovat mezi sebou a budou problémy řešit společně. Mojí vizí je pak budování světa se sdílenou prosperitou.


Podpora startupů za mořem

Struktura podpory startupů v České republice je celkem přehledná, máme národní agenturu CzechInvest, regionální inovační agentury, včetně JICu a národní síť, ve které se sdružují – Ynovate. Jak je to v Americe?

V USA existuje mnoho různých modelů, přece jen je to země s více než 350 miliony obyvatel v mnoha různých státech a městech. To, co jsme v Austinu budovali my, je síť spolupracujících podnikatelů. Ale město, stát, federální vláda v tom nebyly zapojené. Když se nám ale podařilo vybudovat místní network, dařilo se nám lépe oslovovat také politiky a získávat si jejich pozornost. Takže to, co opravdu obdivuji na JICu, je opravdová spolupráce všech. Ekosystém, kde se mohou setkávat podnikatelé, inovátoři, zástupci veřejné správy i akademici. To je opravdu obdivuhodné.
 

Jsou v USA nějaká další významná centra inovací kromě Austinu a Silicon Valley, které zná asi každý?

Inovační sítě a skupiny firem existují všude – od Miami, které vyvíjí velkou aktivitu na poli kryptoměn, přes Boston, kde firmy vyvíjejí velmi pokročilé technologie, až po Silicon Valley, kde existuje všechno. I v Dallasu, Houstonu, Texasu existují akcelerátory zaměřené na energie nebo na medicínu, v Dallasu je zase silný retail. Takže různé regiony napříč USA mají různá zaměření. Osobně jsem velmi spokojený s tím, jak daleko Austin v podpoře podnikání je. Je u nás totiž jedna z nejvyšších podnikatelských aktivit na hlavu. Je u nás totiž jedna z nejvyšších podnikatelských aktivit na hlavu, a to pohání také kulturní stránku a celou úroveň města.
 

Tech Ranch se zabývá podporou startupů, jakou podporu nabízíte startupům při vstupu na americký trh?

USA budovali lidé, kteří sem přišli z různých koutů světa. Mentalita společnosti je proto připravena na pomoc lidem zvenčí. Obecně existuje mnoho programů pro zahraniční podnikatele, ať už to jsou inkubátory či akcelerátory, jako je Tech Ranch nebo společnosti pro rozvoj malého podnikání. Mnoho organizací aktivně pracuje se zahraničními podnikateli a se zahraničními organizacemi, existují soukromé i veřejné instituce, existují obchodní komory, do kterých se můžete zapojit. Záleží tedy jen na tom, kterou si vyberete. Tech Ranch se snaží být vstupní branou nejen jako akcelerátor. Snažíme se být sítí, která pomůže startupům dostat se dovnitř, a to nejen na úroveň Tech Ranch, ale i do dalších networkingových sítí.

Hledám podobně zaměřené studenty nebo začínající podnikatele


V tom případě není nic jednoduššího, než přijít na některou z našich akcí pro začínající podnikatele.

AKCE PRO ZAČÍNAJÍCÍ