Y Soft: Globální otisk
9. 8. 2023

Y Soft: Globální otisk

Podnikat prý začal proto, že byl nezaměstnatelný. Nechtěl mít šéfa, který by mu říkal, co má dělat. Jenže Václav Muchna tak stejně skončil – teď mu totiž šéfují zákazníci. Aktuálně jich je 20 tisíc ve 120 zemích světa. Řešení firmy Y Soft používá více než 40 % Fortune 500 – tedy největších firem na světě.
Představte si středně velkou firmu a opravdu velkou firmu, která každodenně operuje s desítkami, stovkami či tisíci důležitých dokumentů – ať už jde o smlouvy, faktury, dodací listy či cokoliv jiného. Každá firma má pro správu těchto dokumentů jiné potřeby. Někde potřebují papíry vytištěné, jinde naskenované, někomu stačí mít je digitálně založené a kdykoliv snadno dohledatelné. Vždy ale musí být řádně zabezpečené. A celý tento proces dokáže pokrýt produkt SafeQ od firmy Y Soft


Vlajkovým produktem Y Soft je QSafe, které zajišťuje správu tisku

Jedná se o kombinaci softwaru a hardwaru (digitálních displejů nebo čteček karet), který Y Soft dodává k tiskárnám. Péče o firemní dokumenty je v každém kroku bezpečná a v rámci firmy se k ní dostanou jen relevantní zaměstnanci. „Velkým trendem, kterým kráčíme i my, je cloudové řešení, které klade na bezpečnost ještě větší nároky,“ vysvětluje zakladatel a CEO Y Softu Václav Muchna. Produkt firmy teď používá víc než 40 % největších firem na světě. Cloud je ale řešením i pro střední a menší firmy, které nemají lidi ani prostředky na péči o servery. A právě směrem k nim teď Y Soft rozšiřuje zákaznickou základnu.

Y Soft jako multi-product company 


SafeQ není jedinou nohou, na které globální firma stojí. Y Soft se dlouhodobě profiluje jako multi- product company. „Díky tomu zjišťujete, že jsou pořád oblasti, kde nejste zkušený byznysmen, ale absolutní nováček. Začínáte od nuly, a to je věc, která mě nepřestane bavit,“ usmívá se Václav Muchna. Pro vývoj nových produktů a služeb mají vlastní inovační střediska Y Soft Labs. Kromě hardwaru a softwaru pro SafeQ vyvíjí aplikaci pro onboarding nových zaměstnanců (která slouží i jako výuková platforma) nebo řešení na správu 3D tisku ve školách

Velký potenciál ale Václav Muchna vidí v produktu Y Soft AIVA – robotické ruce na testování produktů, kterou si ve Y Softu – původně pro své účely – vyvinuli po softwarové i hardwarové stránce. „Můžou ji využívat třeba výrobci mobilních telefonů nebo automobilky u palubních displejů. Jedná se o chytrého robota, který dokáže vnímat produkty stejně jako koncový uživatel – tedy jako člověk. A před tím, než pošlete na trh novou verzi, ji jako koncový uživatel otestuje a vychytá všechny mouchy,“ vysvětluje Václav Muchna. 


Robotickou ruku AIVA můžou používat výrobci mobilních telefonů nebo automobilky

Y Soft Ventures a společná vize s JICem


Václav Muchna zaklepal na dveře rok starého JICu ještě jako student. „JIC nám pomohl s byznys plánem, postupně nás vedl k tomu, abychom podnikání vedli vážně,“ vzpomíná s úsměvem Václav Muchna. JIC firmě poskytl také své kancelářské prostory. „Při jednání s prvními klienty to působilo důvěryhodněji, o mnoho lépe, než kdybychom je zvali na koleje,“ směje se Muchna. 

Když firma vyrostla, přestěhovala se o několik desítek metrů dál do vlastního. V regionu ale záměrně zůstává i nadále. Chce mu totiž vrátit to, co kdysi firma sama dostala. Prostřednictvím vlastního fondu Y Soft Ventures podporuje mladé a nadějné projekty. Fond investoval třeba do firmy GreyCortex, NenoVision, Arbo Technologies, VRgineers a mnoha dalších. A Václav Muchna s firmami pravidelně sdílí i své know-how. „Mým snem je změnit české prostředí tak, abychom nebyli jen IT montovnou. Chci budovat řešení, která vzejdou kompletně z našich nápadů a která dokážeme sami prodávat po celém světe. Klíč ve skutečnosti leží v marketingu a prodejní strategii. A motivovat k tomu i další podnikatele,“ uzavírá Muchna.  
 

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.