Kapnetix: umělá inteligence mění i herní průmysl
9. 11. 2023

Kapnetix: umělá inteligence mění i herní průmysl

Příběh Johnyho Darkwaha by mohl stát v podnikatelských učebnicích jako ukázkový. On i jeho kolegové mají akademický základ a know-how v oblasti AI. Díky tomu uměli do firmy přivést příjmy. Zároveň získali cenný čas na to, aby našli díru na trhu a škálovatelný produkt. Teď se jim otevírá cesta do Ameriky.  

Takhle ve zkratce vznikla značka Kapnetix, která je dceřinkou firmy Gauss Algorithmic. A teď jejich podrobnější příběh. V roce 2013 se dala dohromady parta profíků. Věděli, že velká data, analytika a strojové učení je trend budoucnosti. Vnímali ho ale správně také v byznysových souvislostech, a právě tak vznikl Gauss Algorithmic. O tři roky později se k nim přidal i Johny Darkwah, který záhy – díky svému talentu stavět projekty – stanul v čele společnosti.  


Johny představil Kapnetix třeba i na našem Velvet Innovation meetupu


Přes zakázkový vývoj ke škálovatelnému produktu  


Lidé kolem Gauss Algorithmic v budoucnost AI věřili, museli o ní ale přesvědčit i klienty. „V roce 2016 se lidem strojové učení zdálo ještě pořád příliš futuristické. Měli jsme ale konkrétní nápady, jak řešit problémy firem, například jak snížit náklady na akvizici zákazníků, a to byl přesvědčující faktor,“ vzpomíná Johny Darkwah. K velkým klientům – bankám a telekomunikačním společnostem zvučných jmen – se dostali lehce přes jejich akcelerační programy.

Startupu se podařilo nasbírat cenné reference i od mnoha dalších firem a zkušenosti z mnoha dalších oborů. Do každého museli proniknout a pochopit ho. „V každém individuálním případě se snažíme najít nejlepší řešení. Proto jsme se v Gaussu rozhodli jít servisní cestou,“ říká s úsměvem Johny Darkwah. Postupně některé nápady začali reprodukovat, ještě stále si ale dopřávali čas na změnu servisního zaměření v konkrétní škálovatelný produkt.

Tržní nika díky JICu

Inovační agentura JIC propojuje podnikatele v inovačním ekosystému #brnoregion, a to i napříč obory. Setkáním zdánlivě nesourodých profesí a lidí totiž může vzniknout velmi vzácný projekt nebo inovativní myšlenka – tak, jako to bylo v případě Gauss Algorithmic. „Na jednom kreativním eventu JIC propojoval lidi z kreativního a technologického průmyslu. Seznámili jsme se s lidmi z Herního klastru, se kterými jsme mluvili o využití AI v herním průmyslu. Diskuze byly velmi zajímavé, potkávali jsme se proto dál, a postupně jsme se tak dostali k pěti největším vydavatelům na světě,“ vzpomíná Johny Darkwah.

Lucie Kanioková, JIC

Lucie-Kaniokova.jpg„Propojování máme v DNA. Propojujeme firmy mezi sebou, s partnery v zahraničí, s korporacemi a s investory. 120 vteřin je speed dating pro firmy. Každý účastník má přesně 2 minuty na to, aby prezentoval, co nabízí a/nebo představil řešení, které poptává u ostatních. Akci pořádáme fyzicky i online, a to i v mezinárodním měřítku se zahraničními partnery. Kontakty, které umíme aktivovat, mají pro naše klienty nejvyšší hodnotu. V případě Gauss Algorithmic/Kapnetix se jednalo i o propojení do Ameriky přes texasský Tech Ranch. Je radost sledovat a podporovat firmu jako je Kapnetix v přípravách na investici a expanzi do Ameriky.“ 

V režii AI: místo 5 dní 12 minut  

Nápad byl na světě: rozhodli se automatizovat tzv. motion capture – tedy snímání pohybu. Nevěděli, jestli bude o jejich produkt zájem. Díky předchozím podnikatelským zkušenostem už ale dobře věděli, jak to ověřit. Johny Darkwah odletěl do Ameriky, kde obešel a vyzpovídal spoustu herních studií. Fakta byla jasná: postprodukce jedné hodiny natočeného videa zabere profesionálnímu animátorovi průměrně pět dní. „Tato práce nám trvá díky AI 12 minut. To je velká úspora času. A jasná value propositon,“ usmívá se Darkwah.   

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.

Úspěšný spinoff  


Dvacet zájemců o službu měl Kapnetix během prvního půl roku. A bez toho, aniž by zaplatil jedinou korunu za propagaci. Sotva spustila nová firma web, přicházeli klienti – hladoví po AI – sami. Herní průmysl ostatně podle Johnyho Darkwaha skýtá mnoho příležitostí pro firmy se zaměřením na AI. „Věřím, že na čištění motion capture může firma vyrůst. A tím, že budeme v oboru herního průmyslu doma, objevíme další zajímavé problémy. Otevřou se nám další nové cesty,“ těší se Johny Darkwah.  

Kapnetix je úspěšný produkt a dceřinka, kterou spinoffovala firma Gauss Algorithmic. Vznikla jako řešení problému, ze kterého se vyklubal škálovatelný produkt. „Lidé kolem Gauss Algorithmic jsou z akademické sféry, a jsou proto zvyklí dělat výzkumy. Jsou to ze své podstaty řešitelé problémů,“ potvrzuje Johny Darkwah. Dá se proto očekávat, že brzy narazí na další škálovatelné řešení – a že k úspěšné dceřince brzy přibydou další.