Z jižní Moravy až do vesmíru. A zase zpátky

Před 41 lety v březnu roku 1978 vyletěl do kosmu Vladimír Remek a z naší země tak udělal třetí zemi s vlastním kosmonautem v kosmickém prostoru v historii lidstva. Tohle asi víte. Ale možná už nevíte, že Vladimír Remek už jako školák chodil do astronomického kroužku na Kraví hoře v Brně, jako začínající pilot tady absolvoval první let Migem 21 a později se stal i patronem restartu místní Hvězdárny a planetária. Jednoduše řečeno, počátky vztahu Česka ke zbytku vesmíru jižní Morava ovlivnila zcela zásadně. Ani dnes tomu není jinak.

Z Brna až ke Slunci

Jeden z nejvýznamnějších současných českých matematiků profesor Miloslav Druckmüller  z Vysokého učení technického v Brně spolu se svým týmem a za pomoci vlastnoručně naprogramovaného programu (čítajícího dnes už 58 tisíc příkazových řádků!) zkoumá Slunce a jeho korónu. Využívá jeho zatmění – až do dnešního dne se na technicky náročnou expedici za zatměním vydal do světa už devětkrát – a díky použití unikátních matematických postupů dosahuje výsledků, které ve světě nemají obdoby.

Je několik záhad, které o sluneční koróně doteď nejsou vysvětleny. Řeší se už přes 80 let a pořád je co zkoumat. Experimenty pozorování takzvaných zakázaných čar železa, niklu a argonu děláme dnes jako jediní na světě,“ popisuje specifickou expertízu brněnského týmu Miloslav Druckmüller.

Jeho kolegové z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií v čele s Lukášem Fujcikem se pro změnu věnují návrhu a vývoji vesmírných aplikací a elektroniky do družic. Úlohou projektu je měřit a analyzovat gravitační vlny, které už v minulosti předpověděl Albert Einstein.

Seznam brněnských vědců by mohl dál pokračovat profesorem Hlinkou a vývojem motorů pro rakety a celou řadou dalších projektů. Pozornost si ovšem vedle akademické sféry zaslouží i ta komerční.

Na Mars i na Jupiter

Jeden z tahounů vesmírného průmyslu v našem kraji firma Frentech Aerospace na sebe v poslední době upozornila například prvenstvím v soutěži Vodafone firma roku 2017. Ocenění hodná rozhodně je – mezi její produkty patří součástky do letadel, ale i vesmírných raketoplánů. A jak se zdá, firmě se daří. Její moduly už přistály na Marsu (jsou zapojeny do projektů ExoMars 2016 a 2020) a subsystémy se chystají k cestě na Jupiter.

Svůj kus oblohy nejen nad naším regionem si vydobyla i divize Honeywell Aerospace, jejíž výrobky se používají ve všech oblastech dopravního i armádního letectví a bez jejíž technologií inteligentní automatizace a řídicích systémů by byla jen těžko možná špičková práce leteckých výzkumných týmů.

To společnost BD SENSORS se orientuje ještě jiným směrem. Od počátku se soustředí na elektronickou tlakoměrnou techniku a v celosvětovém měřítku je inovačním a perspektivním dodavatelem elektronických snímačů tlaku pro průmyslové aplikace.

Budoucnost vesmíru v Brně?

Dnes už je jasné, že Brno i jeho okolí bude mít s vesmírem společného ještě víc - díky nově otevřenému ESA BIC podnikatelskému inkubátoru technologicky progresivních startupů, které ve svých komerčních produktech či službách využívají vesmírné technologie nebo systémy.

Jeho úkolem je v nejbližších třech letech pomoci raketově odstartovat ke hvězdám až devíti startupům z Česka. Pomocnou ruku jim podá například v oblasti konzultačních a poradenských služeb v technologické i podnikatelské oblasti. V minulém roce úspěly dva startupy, World fromSpace a OctoGeo s produketem Maptiler. Obě firmy yužívají ke svému podnikání satelitní data. Jedna z nich čerpá informace o aktuálním stavu a změnách vegetace, sucha, infrastruktury a hospodářských aktivit. Druhá nabízí mapy pro firmy a instituce, které lze jednoduše přizpůsobit k vlastnímu použití. S podporou ESA BIC Brno se inkubují dva roky.

Jste startup nebo začínající podnikatel, který má nápad, jak pracovat s vesmírnými technologiem. Přihlaste se do 18. března 2019 do kosmického inkubátoru ESA BIC Brno.
Více informací na www.jic.cz/esa-bic-brno.

 


#brnoregion

#brnoregion je projekt mezinárodního marketingu znalostního regionu pro oblast vývoje, výzkumu a inovací. Základním úkolem komunikace je ukázat světu jedinečnost našeho regionu coby místa znalostní ekonomiky a důvody, pro které stojí za to poznat jej blíž. #brnoregion pomáhá zvyšovat atraktivitu Jihomoravského kraje a to konkrétně pro české a slovenské studenty a zahraniční talenty uplatnitelné ve zdejší ekonomice.

Pokud vás zajímá víc, můžete se podívat na web www.brnoregion.com