Smart City/Home/Office: chytré technologie se objevují všude. Lidé je můžou najít třeba i v kontejnerech

4.08.2016

O konceptu chytré domácnosti (smart home), která je vybavená moderními spotřebiči ulehčující její každodenní chod, se už nějakou chvíli mluví. Spolu s tím však přichází i další trendy v oblasti chytrých technologií: chytrá města (smart cities) a kanceláře (smart offices). Chytré kanceláře si můžeme představit jako obměnu chytré domácnosti, která je přizpůsobená tak, aby se v ní co nejlépe pracovalo. Chytré město pak označuje takové město, ve kterém běžně funguje internet věcí, například senzory v ulicích informují obyvatele o volných parkovacích místech a hustotě dopravy. Podle IQ Intel sem spadá například i to, že si lidé můžou naplánovat schůzku se svým lékařem skrze webovou kameru přímo z pohodlí domova, zaplatit za parkování po internetu, sledovat na webu docházku dětí do škol apod. Co tedy znamenají chytré technologie pro začínající podnikatele? Především nekončící možnosti.

Smart statistiky

Chytré domácnosti spolu s chytrými kancelářemi a městy vytváří zcela nový způsob života lidí v plně funkčním a maximálně inteligentním systému. Podle statistik je současný vývoj v těchto oblastech na vzestupu. Jak uvádí Gartner, v roce 2016 je v chytrých městech využíváno asi 1,6 bilionu zařízení připojených k internetu. Tento počet však podle IoT Online Store prudce naroste. Očekávají totiž, že do roku 2020 bude po celém světě 50 bilionů zařízení připojených k internetu, přičemž jedna třetina z nich budou smartphony, mobily a televize. Zbylé dvě třetiny představují senzory a jiná chytrá zařízení. Spolu s tím poroste také trh internetu věcí a to z 655,8 miliard $ na 1,7 bilionu $ do roku 2020.

Byznysové příležitosti

Jak uvádí Brittney Helmrich, možnosti v podnikání s chytrými technologiemi jsou nekonečné. Třeba v případě chytrých měst uvádí Young Innovator hned čtyři hlavní oblasti, na které by se mohly startupy zaměřit. Patří sem redukce energie ve městech, efektivně fungující systém hromadné dopravy například v podobě sdílení aut (carsharing), zdravotní péče propojená se smartphony pacientů a nakonec životní prostředí, kdy je zapotřebí předcházet plýtvání a efektivně řešit skladování odpadů. 

Startupy, které na to vsadily

Stát se chytrými v oblasti odpadů mohou města díky francouzskému startupu Agora Energy. Ten poskytuje speciální senzory, které sledují, nakolik jsou jednotlivé kontejnery v ulicích zaplněny. Takovéto informace umožňují městu lépe řídit celkový proces týkající se odpadu z hlediska logistiky i redukce nákladů. Dalším francouzským startupem je například Sénova se speciální webovou aplikací, která navrhne nejúspornější energetické řešení pro každou domácnost a výrazně tak uleví jejímu rozpočtu. Chytré kanceláři se pak věnuje americký Robin, kdy díky kombinaci chytrého zařízení a mobilní aplikace ulehčuje zaměstnancům jejich setkávání napříč firmou. Automaticky zabookuje volnou místnost pro meeting, sdílí pracovní kalendáře zaměstnanců, za pomocí mapy navede účastníky meetingu až na místo určení apod. Chytré parkování vyvíjí také absolvent loňského kola brněnského akcelerátoru JIC STARCUBE Tap4Parking nebo další brněnská firma spolupracující s Jihomoravským inovačním centem CitiQ.

Video: The Smart Home


Smart City/Home/Office je jedním z témat letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojením na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINAReservio nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz.