Enantis pomůže díky SME Instrumentu stabilizovat růstové proteiny

Evropské peníze pomůžou prověřit způsob, jak až pětinásobně zvýšit životaschopnost vybraných růstových proteinů, a tím zlepšit kvalitu přípravků na hojení ran nebo krémů proti stárnutí. Firma Enantis sídlící v JIC je jednou ze čtyř českých společností, které se podařilo prestižní podporu od Evropské komise získat. Na půlroční projekt čerpá 50 000 eur.

“To, že všechny české podpořené projekty pochází z Jihomoravského kraje, potvrzuje pověst našeho regionu jako lídra v inovativním technologickém podnikání a v podpoře výzkumu a vývoje. Těší mě, že dvě firmy uspěly díky konzultacím s našimi grantovými specialistkami,” říká ředitel Jihomoravského inovačního centra Jiří Hudeček. První úspěšnou firmou, která s podporou JICu na dotaci dosáhla, byla brněnská společnost Kinalisoft.

Enantis vyvinula metodu proteinového inženýrství, díky které růstové faktory FGF neztrácejí své funkce i při zvýšení teploty o více než 10°C. Takového úspěchu zatím žádné světově publikované stabilizační pokusy nedosáhly. Vylepšené proteiny zjednoduší práci vědcům zkoumající kmenové buňky a pomůžou jim získat přesnější výzkumné výsledky. U kosmetických a medicínských přípravků zjednoduší přípravu a zvýší jejich trvanlivost.

Více informací naleznete v tiskové zprávě.