Drillbone: Ortoped z Brna vymyslel novou pomůcku pro operace

4. 10. 2021

Vývoj inovativních produktů není pouze doménou strojařských inženýrů či rozených podnikatelů. V každém oboru se najde prostor pro inovace, které pomáhají oblast dál rozvíjet. Důkazem je brněnský ortoped Filip Hudeček. Spolu s Tomášem Valentou vymysleli nástroj, který zásadně ulehčuje práci ortopedům, snižuje pooperační bolest pacientů a zvyšuje jejich šanci na lepší zdraví. S produktem Drillbone Tunneler uspěli v loňské soutěži Prototypuj a ověřuj. Díky tomu s ním už teď operují na devíti českých pracovištích. Pomáhat bude zanedlouho i za hranicemi.

Začněme krátkým exkurzem do historie operací natržených nebo utržených šlach v rameni. Jedná se o přirozený degenerativní proces, který se u některých lidí začíná hlásit už po čtyřicítce. V historii se objevily dva přístupy k operacím. Nejdříve lékaři rameno otevírali celé, do kosti vyvrtali kanálky a šlachu ke kosti přišili. Invazivní operace vedla často ke ztuhnutí ramene. V posledních třiceti letech proto probíhala miniinvazivně – artroskopicky. Ortoped šlachu přišíval k malým vrutům (tzv. kotvičkám), které předtím navrtal do kosti. Ani tento způsob ale nebyl ideální. „Šlacha je nemocná, kost je nemocná. A do nemocné kosti dáte cizí materiál – plast nebo kov. Celé to jakž takž drží, asi 30 % pacientů se ale přišitá šlacha úplně nepřihojí, po nějaké době se objeví potíže a musejí na reoperaci,“ vysvětluje ortoped Filip Hudeček.

Přemýšlel proto nad chytřejším způsobem. První metoda se jevila lépe, jenže k ní byl třeba nástroj, který by kanálky vyvrtal bez zbytečně velké invaze. Ve světě už pár takových existuje, v Česku ale doposud žádný registrovaný nebyl. „Metoda jako taková mě lákala, ale z již existujících nástrojů jsem neměl dobrý pocit, přišly mi zbytečně složité,“ pokračuje Filip Hudeček. Rozhodl se pro třetí způsob: pro vývoj vlastního nástroje. „V mládí jsem bojoval s připínáním kol na střechu auta. Pak se objevila firma, díky které máte kolo připnuté za 10 vteřin. Na tom výrobku je poznat, že někdo přemýšlel, jak to udělat chytře a co nejjednodušeji pro uživatele. A to byl takový můj vzor,“ směje se Filip Hudeček.

Drillbone Tunneler se používá v devíti českých nemocnicích. Už teď se jedná i o využití v zahraničí

Míň bolestivé a levnější řešení

Se strojařem a konstruktérem Tomášem Valentou je spojila náhoda. Stačilo klíčové spojení „3D tisk Brno“, který Filip zadal do Googlu. Na první dobrou zjistili, že jim to společně bude fungovat. Na začátku pandemie – v březnu roku 2020 – se proto pustili do práce: přes plastové a kovové prototypy se dostali ke svému prvnímu funkčnímu prototypu. Drillbone Tunneler zjednodušeně funguje takto: z jedné strany do kosti operatér natluče hrot šídla s malým otvorem, ze strany druhé pak ke kosti přitlačí vrtací pouzdro. Přes něj vyvrtá druhý kanálek, který projde hrotem šídla. A tím pak jednoduše provleče protahovací smyčku.

V tuto chvíli přichází finta, kterou máme v patentovém řízení. Smyčku uvnitř kanálku namotáme na šídlo jako špagetu na vidličku. Jednoduše šídlo vytáhneme a protahovací smyčka prochází skrz měkké tkáně i oba propojené kanálky. Pomocí této smyčky protáhneme definitivní vlákna. A pak už je na řadě čistá doktořina – tedy přišití šlachy na kost,“ vysvětluje autor konstrukce Tomáš Valenta. Pro metodu, kterou lékaři používali doteď, bylo do kosti třeba navrtat průměrně dvě, ale někdy i čtyři kotvičky. Kromě zdravotní stránky – a zmiňovaného špatného srůstání – je nová metoda výhodná i po stránce finanční. „Jedna kotvička stojí od pěti tisíc nahoru, kdežto jedno vlákno asi 400 korun. Průměrná úspora na jednu operaci nám vychází kolem 10 tisíc korun,“ vypočítává Filip Hudeček. 

Bez Prototypuj a ověřuj by to možná vzdali

Loni v květnu se Filip Hudeček s Tomášem Valentou přihlásili do programu Prototypuj a ověřuj. Uspěli a získali tak 900 tisíc korun, které mohli investovat do vývoje. „Obrovsky nás to akcelerovalo, mnohem rychleji jsme si mohli sáhnout na kvalitnější výstupy naší práce, mohli jsme zaplatit za dobrý design, dovolit si kvalitní výrobu, zaplatit certifikaci. Neustále jsme dostávali pozitivní zpětnou vazbu a energii do žil od okolního světa. Mnohem víc nám rostla víra,“ říká Tomáš Valenta. Zároveň přiznává, že kdyby v soutěži neuspěli, snadno by podlehli frustraci ze sáhodlouhých procesů a dost možná by vývoj vzdali úplně.

Stejně to vidí i Filip Hudeček. „Díky soutěži a konzultacím s JICem jsme mohli začít okamžitě řešit duševní vlastnictví, hned jsme si dělali patentové rešerše, máme podaný i mezinárodní patent. Získali jsme možnost okamžitě zařizovat certifikaci,“ vysvětluje Hudeček. A protože jde o zdravotnický prostředek, byla třeba speciální certifikace od odborné firmy.  Ta připravila technickou dokumentaci, díky níž můžou produkt distribuovat do celé Evropy. „Díky soutěži jsme byli opravdu jako naspeedovaní. V průběhu toho všeho jsme tak vymysleli další dva nástroje,“ dodává Filip Hudeček. Jeden z nich bude inovovat operaci kolene. 

Zisk do edukace a do dalšího vývoje

Vývoji nových nástrojů se chtějí zakladatelé firmy začít věnovat hned poté, co se usadí cashflow u produktu prvního. Podnikáním si nehodlají vydělat na nový dům nebo auto. Oba mají své stálé zaměstnání, Tomáš pokračuje v práci konstruktéra, Filip zůstává ortopedem. Chtějí inovovat ortopedické operace. A edukovat další lékaře – včetně těch mimo špičková pracoviště. Veškerý zisk tak plánují vložit právě do edukace a do vývoje dalších chytrých nástrojů. „Ani jeden z nás nemá ekonomické vzdělání, program Prototypuj a ověřuj nám kromě peněz dal i velmi cenné konzultace s JICem. Učíme se přemýšlet po stránce byznysové. Je to vlastně velmi efektivní způsob, jak se za pochodu doučit věci, které jsou pro podnikání nutné,“ zamýšlí se Filip Hudeček.

Od letošního února, kdy získali Drillbone potřebnou certifikaci, odoperoval Filip Hudeček novou metodou už více než dvě desítky pacientů a zaškolil další nadšené ortopedy. Společně se chystají provést studii, která by dokázala zopakovat výborné výsledky této metody v již zveřejněných zahraničních studiích.  „Vyplývá z nich, že tato metoda je biomechanicky výhodnější, protože šlacha lépe dosedne na kost, a tlak na hojící se šlachu je lépe rozložen,“ vysvětluje Filip Hudeček. V konečném důsledku pacienti trpí mnohem menší bolestí. Drillbone podle Filipa Hudečka navíc nutí lékaře operovat anatomičtěji – operační technika jim napomáhá respektovat směr, kterým se šlacha upíná na kost. Zároveň je možné vyvrtat více kanálků. Stehy, které šlachu drží u kosti, se tak nemusejí křížit, a nenarušují cévní zásobení. Právě proto je hojení přirozenější.

Nová výzva pro další inovátory

Firma Drillbone svůj nástroj vyrábí malosériově. Zatím je v devíti nemocnicích v České republice, Filip Hudeček a Tomáš Valenta teď jednají o jeho uvedení na trh na Slovensku, v Rakousku a v Německu. „Zadání od Filipa znělo co nejjednodušší a nejpřístupnější nástroj, který bude ergonomicky spojený s rukama operatéra,“ připomíná Tomáš Valenta. To se povedlo. Drillbone je 100% funkčníjednoduchý na manipulaci. Právě v tom je inovativní. A i díky tomu uspěl v programu Prototypuj a ověřuj. Inspiroval vás příběh firmy Drillbone? Napište se svým produktem příběh stejně úspěšný. Přihlaste se do letošní výzvy soutěže. Uzavírka přihlášek je 22. října. 


Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

VRgineers: Vyvíjíme věrnou kopii skutečného létání

1. 10. 2021

VRgineers sbírají v posledních měsících úspěch za úspěchem. Jejich špičková technologie zaujala české investory a tato první česká firma v prestižním evropském akcelerátoru EIT Digital a jedna z prvních firem se sídlem v Brně podpořených inkubátorem Evropské kosmické agentury teď hýbe světem leteckých simulátorů.

Nejnovější
JICtalk

JICtalk: Jiří Tobola – ajťák za miliardu

18. 10. 2021

Jirka Tobola je prototypem úspěšného startupisty, který díky svým schopnostem, vůli a touze vybudoval globální firmu. Jak se stalo, že se z brněnského ajťáka z univerzity stane ředitel úspěšné technologické firmy Flowmon? A jaké jsou jeho aktuální plány? Poslechněte si další díl JICtalku s Hankou Šudákovou.

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Příběhy úspěšných firem