ZEBR: světová firma z regionu
24. 10. 2023

ZEBR: světová firma z regionu

Máte na oknech venkovní žaluzie? Pak je s velkou pravděpodobností vyrobily stroje z dílny firmy ZEBR. Výrobní a vývojová společnost, která sídlí nedaleko Mikulova, dodává unikátní stroje i komponenty k výrobě asi 80 % výrobcům stínícího zařízení na světě. Know-how z přesného obrábění použila nově v oblasti jemné mechaniky a optiky. 

Kompletní (Full)servis pro zákazníky

 
Z unikátních strojů „vypadávají“ hotové žaluzie. Každá se přitom skládá z velkého množství komponentů. Ty zákazníci nejprve odebírali většinou ze Švýcarska. Když ale bylo potřeba změnit nějaký detail, nešlo to. „Říkali, že je to swiss made a že lépe už to nejde. Proto jsme si i komponenty začali vyrábět sami – a lépe,“ doplňuje ředitel firmy Radek Jánský.  

Zákazníkům tak dodávají pro výrobu žaluzií automatizované stroje, vlastní komponenty, které se stroji fungují nejlépe, a také software pro chytřejší výrobu a vyhodnocení efektivity strojů. Jediné, co firma nevyrábí, jsou samotné žaluzie. „A to bylo klíčové rozhodnutí. Tím, že nevyrábíme žaluzie, nejsme pro naše zákazníky konkurence. Fungujeme tak opravdu pouze jako dodavatel technologie a partner, který jim pomáhá vyvíjet produkty a stroje na míru,“ vysvětluje Radek Jánský.  

Generační obměna s JICem v zádech 


S růstem firmy přišly i změny v jejím vedení. Řízení firmy převzal od zakladatele Radek Jánský, který do té doby působil jako obchodní zástupce. V nové roli ho čekalo mnoho výzev. Tou největší byl asi přechod ke strategickému řízení firmy. A tehdy poprvé vyhledal JIC. Spolu s expertem JICu a majiteli firmy vytvořili společnou vizi. Uvědomili si své role, což urychlilo další procesy ve firmě.  

Časem se v diskuzích dostali i do větších detailů. Nastavili prokuru, zpracovali společně model strategického řízení firmy, vylepšili oblast výroby. Aktuálně spolupracují s expertem Radkem Nozarem na zlepšení finančního řízení firmy. „Kdykoliv jsme potřebovali, sáhli jsme si do JICu pro radu experta v oblasti, která nás zrovna pálila. JIC zároveň funguje jako sjednocující prvek. Kterýkoliv expert k nám přijde, zná detailně celý náš příběh a nemusí začínat na zelené louce. Oceňuji zkušenosti a strategický nadhled všech expertů, to je něco, co nám ve firmě kvůli zapojení do operativy občas chybí,“ chválí si spolupráci Radek Jánský.   
 
Ve světě má ZEBR dva konkurenty. Dominantní je firma především na evropském trhu, ale s jejich produkty se setkáte doslova od Mexika po Austrálii. „Nespokojíme se s tím, že jsme nejlepší v regionu nebo v České republice. Chceme být firma, která je v tom, co dělá, celosvětově nejlepší – prostě regionální firma se světovými produkty. To bychom ale nevládli bez dostatečně kvalitního a nadšeného týmu zaměstnanců,“ říká Radek Jánský s úsměvem.  

Radek Jánský, ZEBR

Radek_Jynsky_200_crop-transformed.png

Naše myšlenky byly jako lego rozsypané po stole. Bez pomoci JICu bychom přihazovali neustále další kostky, ale nikdy bychom nezačali stavět.“
 

Spektrometrie a jemná mechanika jako další, stabilní pilíř

Přestože je výroba strojů pro automatizaci výroby stínící techniky velmi stabilním pilířem firmy, součástí nové vize je postavit firmu i na další silnou nohu. Tou se může stát oblast spektrometrie. Ve spolupráci s Univerzitou Palackého a Meoptou vyvinuli unikátní spektrometr, který právě teď instalují u prvních zákazníků. K čemu bude sloužit? V konečném důsledku třeba i k ochraně zdraví. 

Ve farmacii, ale i samotném vývoji léčiv známe molekuly, které mají stejné chemické složení, ale vyskytují se v pravo- a levotočivé variantě. Přitom jedna působí jako lék a druhá bez nadsázky jako jed. Určit tuto orientaci molekul umožňovaly doposud existující přístroje jen velmi omezeně. Spojením myšlenek týmu z Katedry optiky Univerzity Palackého a přístupu firmy ZEBR k inovacím vznikl světově unikátní spektrometr„Využili jsme know-how z přesného obrábění a polohování, a dokázali jsme tak zhmotnit představy vědců o mechanickém řešení přístroje,“ vysvětluje Jánský.
 

Přístroj tak odhalí nejen složení roztoku, s vysokou jistotou také určí, kolik molekul v něm je pravotočivých a kolik levotočivých. Data ocení výrobci léčiv nebo třeba laboratoře, které studují viry a složité organické molekuly. „Dnes doslova vidíme, jak náš přístroj otevírá dveře různým vědeckým týmům k dalším oblastem výzkumu, což jsme před 12 lety na počátku projektu ani nečekali. Možná si sami ještě neuvědomujeme, jak unikátní počin se nám povedl,“ uzavírá Radek Jánský. 

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.