ZAITRA: umělá inteligence zítřka postavená v programu (ESA BIC a) Prototypuj a ověřuj
4. 10. 2022

ZAITRA: umělá inteligence zítřka postavená v programu (ESA BIC a) Prototypuj a ověřuj

Kdyby existovala definice firmy, která má šanci získat podporu v programu Prototypuj a ověřuj, jako příklad par excellence by u ní stála firma ZAITRA. Ta v programu uspěla, zároveň si díky němu zvýšila technologické kompetence a dokázala, že chytré produkty z její dílny obstojí bez sebemenšího zaškobrtnutí i v praxi. Jako první přitom navíc umělou inteligenci spustili na dálku – ze Země na družici.

Název Zaitra (resp. Zajtra) prý vznikl jako interní nepodařený vtip. Na hackathonech se tak označovala skupina slovenských studentů. Jako kdyby už od začátku věděli, že budou vyvíjet technologii zítřka založenou na umělé inteligenci. Výhrou v jednom z hackathonů, který byl zaměřený na analýzu družicových snímků, jejich příběh v roce 2019 začal. „Přišel za námi organizátor a navrhl, ať pokračujeme s naším nápadem a společně založíme firmu,“ vzpomíná Marek Marušin, vzpomíná Marek Marušin, jeden ze spoluzakladatelů firmy.

V únoru 2020 se tak stalo. Ze značky Zajtra se stala Zaitra, která má zkratku AI přímo v názvu. Umělou inteligenci totiž firma nejprve využívala pro analýzu družicových snímků. „V lesnictví jsme například sledovali zdraví lesa, pro distribuční společnosti stav vegetace – jestli v některých místech nezasahují stromy do vzdušných elektrických kabelů nebo jestli někde nehrozí nějaký požár,“ popisuje Marek Marušin. Jako nadějný startup v kosmickém průmyslu na svůj rozjezd získali podporu 50 tisíc eur od programu ESA BIC.
 

Postupně se ale od projektů z oblasti downstream (tedy od analýzy dat, která družice z orbity posílají dolů na Zem) dostali k tzv. upstreamu – tedy k projektům, které naopak ze Země míří do vesmíru. Začali totiž vyvíjet letový software pro družice. „Pro každého zákazníka navrhujeme software na míru, podle požadavků dané mise nebo konkrétního satelitu,“ vysvětluje Marušin. Aby mohli celý proces „zproduktizovat“, rozhodli se vytvořit takový program, který by mohli používat opakovaně.

 

 

Chytrý třídič dat na orbitě díky Prototypuj a ověřuj

A přesně v tento moment úspěšně zažádali o podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Vyvinuli díky němu software, který dokáže vytřídit snímky z vesmíru přímo na družici, a poslat na Zem jen ty, kterou jsou relevantní. „Země je nonstop pokrytá zhruba 70 % oblaků. My dokážeme tyto oblaky na satelitních snímcích detekovat a poslat jen snímky čisté. Takovým způsobem dokážeme ušetřit 70 % nákladů na datovou komunikaci,“ upozorňuje Marušin. Všechny družice podle něj totiž mají velký problém s komunikací se Zemí, sbírají obrovská množství dat, ale na Zem dokáží poslat jen malý zlomek z nich.
 

Software vybírá nejen čisté snímky, především je v případě krize umí poslat přednostně, a předběhnout tak ostatní data ve frontě. Záchranné složky na Zemi díky tomu dostanou informaci včas – a o to rychleji dokáží zareagovat. A třešnička na dortu? Startup ZAITRA byl jeden z prvních, který nasadil umělou inteligenci na družici. Prvenství pak drží v tom, že umělou inteligenci dokázal nahrát „na dálku“ – tedy na družici, která už na orbitě pracovala.

Prototypuj a ověřuj

Až 800 tisíc korun na vývoj prototypu inovativního produktu či služby a jejich ověření s pilotními zákazníky.

Vize do roku 2030: produkt – škálování – globální hráč

Díky programům ESA BIC a Prototypuj a ověřuj si v ZAITRA vybudovali kompetenci a kredibilitu. Potenciálním zákazníkům dokázali, že jsou schopni řešit velmi náročné úlohy. „Úplně největším přínosem je pro nás ten obrovský technologický skok,“ zamýšlí se Marek Marušin. Zároveň ale dodává, že je to teprve začátek. „Družice mají různé typy kamer, počítačů. Potřebujeme proto vytvořit software, který bude umět pracovat s různými typy senzorů, různými typy kamer, počítačů – a lehce data přenášet mezi misemi,“ vysvětluje Marek Marušin. Teď je proto čeká vývoj produktu, který by na trh chtěli pustit v roce 2023.
 

To by pro něj měli také získat prvního platícího zákazníka. Do roku 2025 chtějí svůj produkt škálovat a dostat se při tom z evropské půdy do Ameriky, Japonska a do zemí třetího světa. „V roce 2030 chceme být globálním hráčem, který poskytuje onboard data processing pro různé kosmické mise,“ popisuje Marek Marušin. Celou vizi podle něj „nakoply“ právě programy ESA BIC a Prototypuj a ověřuj. „Pomohly nám s těmi nejtěžšími začátky, jen díky nim jsme se tolik posunuli a přežili jsme nelehkou startupovou část, kdy ještě není zajištěné financování,“ uzavírá Marušin. 

ESA BIC

50 tisíc euro pro začínající firmy vyvíjející nové produkty či služby založené na kosmických technologiích s podporou Evropské kosmické agentury.