Bamboolik

„Firemní hodnoty u nás byly od začátku na prvním místě. Šít pleny v České republice s férovým přístupem k zaměstnancům a odpovědným chováním vůči naší planetě pro nás byla samozřejmost. Bez toho bychom do podnikání nešli.“

Zuzana Hloušková

zakladatelka

Z pískoviště do světa byznysu

Když byla Zuzana Hloušková na mateřské, chtěla pro své dítě kvalitní látkové pleny. Jenže na trhu nesehnala takové, jaké by jí vyhovovaly. Pustila se tedy do práce sama a brzy byl na světě první prototyp moderních látkových plen Bamboolik. To bylo v lednu 2012. O tři měsíce později už společně s Radkou Martínkovou, se kterou Zuzana Bamboolik založila, spouštěly e-shop.

Obě ženy tak rozjely vlastní podnikání a z malého nápadu se rychle vyklubal velký projekt společnosti, která dodává plenky do celé řady evropských zemí. „Nevznikaly jsme jako garážová firma, která si plenky šije doma po večerech. Globální ambice jsme měly již od začátku,“ popisuje začátky Zuzana Hloušková. Kromě České republiky a Slovenska prodává firma Bamboolik své pleny také například v Německu, Rakousku, Itálii, Holandsku, Belgii nebo ve Francii.

Jak uřídit rychle rostoucí firmu

Společnost rychle rostla a procesy a logistiku firmy bylo čím dál obtížnější ukočírovat. V té době se Zuzana setkala s konzultantkou JIC. A spolupráce byla na světě.

Na podzim 2016 vstoupil Bamboolik do programu JIC, kde pod vedením experta Kamila Košťála řešili procesy v logistice a hledali vhodného člověka, který by jim pomohl s koordinací firmy. „Nastavili jsme si systém pro sklad, optimalizovali uspořádání výrobků ve skladu a celkově zefektivnili proces expedice,“ popisuje kroky, do nichž se firma pustila, Zuzana Hloušková. Spolupráce formou konzultací s expertem se jim líbila, a tak se rovnou dohodli na pokračování do další fáze programu. Společně s expertkou na finance tak v průběhu roku 2017 řešily nový způsob financování, provedly ve firmě finanční audit a zaměřily se na cashflow.

Desítky malých testerů a látkové poradkyně

Cesty obou zakladatelek Zuzany a Radky se na podzim 2017 rozdělily a od té doby pokračuje firma pod vedením Zuzany Hlouškové. Aktuálně pracuje ve firmě celkem 16 lidí, často matek na rodičovské dovolené. Ty tvoří tzv. core tým, protože nedílnou součástí Bambooliku je také skupina dalších asi 55 žen, tzv. látkových poradkyň. Ty nejenže dodávají látkové plenky maminkám i v oblastech, kde není možnost si běžně produkt prohlédnout, ale dokážou zákazníkům poradit i se sestavením plenkové výbavy. Velkým přínosem je také jejich stále se rozrůstající základna malých testerů, na kterých zkouší nové materiály a střihy, a firma tak může produkt neustále inovovat.

Lokálně, férově a odpovědně

Produkty Bamboolik vznikají výhradně v České republice, konkrétně na jižní Moravě, v Brně a okolí. V současné době šije produkty pět dílen, z nichž čtyři jsou chráněné. „Vůbec jsem neuvažovala o tom, že bychom měli vyrábět jinde než v Česku, to by mi nedávalo smysl. Mým cílem bylo vždy odpovědné lokální podnikání. A poskytnout příležitost lidem, kteří mají na trhu práce horší startovní pozici, se jevilo jako skvělá volba,“ vysvětluje Zuzana. V chráněných dílnách dnes pro Bamboolika pracuje více než 25 lidí, kteří zajišťují asi 40 % celkové produkce. O zbytek se starají běžné vyučené švadleny, které pomáhají zvládat objednávkový nápor ve vytížených obdobích jako je Týden opravdových plen nebo Vánoce.

Od látkových plen k moderní ekologické domácnosti

V průběhu času se firma začala kromě látkových plenek poohlížet po dalších cestách, jak pomoci životnímu prostředí. Postupně se tak Bamboolik dostal až k moderní ekologické domácnosti, která omezuje jednorázové produkty. Ve svém portfoliu tak nyní má vše od hygienických pomůcek, přes eko prací prášek až po bezobalové nakupování.

Jak stojí také v jejich hodnotách, firma se snaží šířit osvětu v oblasti zdravého přebalování, ekologické domácnosti a minimalizace odpadu a ukazuje lidem, že věci lze dělat jinak.

„Snažíme se spojit moderní svět s tradičním přístupem. Chceme, aby byl náš produkt vnímán jako rovnocenná alternativa klasických plenek, nejen jako výstřednost pár alternativních ekologických nadšenců,“ vysvětluje Zuzana. „A troufnu si tvrdit, že už nyní se nám to podařilo. Náš typický zákazník už není maminka v batikovaných šatech, ale klasický mainstreamový rodič, který pro své dítě hledá tu nejlepší alternativu,“ doplňuje.

Odpovědnost na prvním místě

Že je udržitelnost a ekologie ve firmě silně zakořeněná, dokládá i její poslední významný krok. Bamboolik se v následujících měsících chystá rozšířit své portfolio o bio bavlněnou kolekci plenek. „Dosud jsme vše vyráběli z bambusového materiálu, jehož pěstování je sice ekologicky nenáročné, ovšem zpracování už zcela čisté není. Rozhodli jsme se proto, že chceme ve vlastní odpovědnosti v rámci dodavatelského řetězce jít ještě dál až k původu samotnému materiálu,“ vysvětluje zakladatelka důvod, proč se portfolio Bambooliku rozšíří o kolekci z bio bavlny, která je z hlediska dopadu na přírodu nejšetrnější.

„Navíc vše budeme vyrábět přímo ve vlastní nově postavené dílně, kde bude možné pracovat na vývoji nového produktu a jednoduše testovat,“ doplňuje. „Mít vlastní dílnu je jedno z mých dlouhodobých přání, které můžeme konečně uskutečnit. Navíc zde plánujeme zaměstnávat maminky na rodičovské dovolené, což pro nás bude další výzva. Věříme, že lze zkombinovat pracovní a rodinný život. Chceme ukázat, že částečné a sdílené úvazky je možné dostat i do výrobních firem, a jít tak příkladem ostatním zaměstnavatelům.“

10 000 Kč

ušetří průměrně rodina při využívání plen Bamboolik místo klasických jednorázových plen

55+

látkových poradkyň má Bamboolik k dispozici

25+

lidí vyrábí látkové pleny v chráněných dílnách

Společnost Bamboolik s.r.o. je český výrobce moderních plen a textilních potřeb pro děti. Za zrodem firmy stojí Zuzana Hloušková, která během mateřské dovolené v roce 2012 přišla s nápadem vyrábět vlastní látkové pleny. O rok později vznikla firma Bamboolik s. r. o. a její výrobek ihned získal první místo v soutěži Plena roku. Firma je držitelem několika ocenění TOP Odpovědná firma, kde postupně získala bronzový, stříbrný a nakonec i zlatý certifikát; sada látkových plen vyhrála v anketě Český výrobek roku 2016. Bamboolik je také součástí komunity Slušná firma, která sdružuje české a slovenské organizace stavící na principech společensky prospěšného podnikání.

Kromě byznys aktivit se Bamboolik snaží také o osvětu v oblasti látkových plen, ekologie a zerowaste domácnosti, účastní se odborných konferencí, přednášek a veletrhů a pořádá také vlastní vzdělávací akce.

 

www.bamboolik.cz