Work-life balance neexistuje. Začněte víc žít už teď

Pracujete na plný úvazek, s kamarádem rozjíždíte nový projekt a chvíle, které byste mohli strávit odpočinkem, věnujete učení italštiny. Jsou dvě možnosti – buď jste cílevědomí a je to jediná cesta, jak se dostat k vytyčeným cílům. Anebo v sobě pociťujete počínající zárodky workoholismu. Nechcete nést tuto nálepku? Podle psychoterapeutky Dominiky Čechové se s tím dá něco dělat. Nechte se inspirovat několika postřehy o tom, proč stojí za to nenechat se úplně pohltit prací. O tom, jak vybalancovat profesní a soukromý život, mluvila Dominika Čechová na přednášce StartupClubu.

Práce nebo rodina?

Něco jako rovnováha mezi rodinným a pracovním životem neexistuje. Podle Čechové se jedná o koncept, kterému jen někdo dal nálepku a vlastně nahrává do kapsy zaměstnavatelům. „Každá větší firma ukazuje svým zaměstnancům, že se zajímají o vyváženost jejich pracovního a rodinného života. Ale to je nesmyl. Zaměstnavatelé se nám snaží vnutit, abychom na jedné misce vah měli rodinu a na druhé práci. My ale nemůžeme udělat pomyslné rovnítko mezí rodinou a prací. Práce je součástí života, práce není život,“ upozorňuje Čechová. Nehoňte se proto za rovnováhou. Namísto toho si uvědomte, že práce nemá v životě člověka takovou váhu, jako přátelé a rodina.

Moderní přepracovanost naši rodiče neznali

Podle Čechové se dnešní generace snaží dohonit něco, co jejich rodiče neměli. Za dob socialismu se něco jako kariéra nepěstovalo. Každý si odpracoval svých osm hodin v práci a pak se šlo domů. To ale podle psychoterapeutky neznamená, že teď musíte této možnosti využít, co to dá. „Důvodem, proč se v dnešní době přepracováváme, může být právě to, že předchozí generace něco takového neznala. A my jako děti svých rodičů se snažíme prožít něco, co oni mít nemohli. Nutí nás to k větším výkonům,“ vysvětluje psychoterapeutka.

Nová generace, nové pracovní návyky

Stav, kdy lidé více pracují a méně žijí, nemá podle Čechové perspektivu. „Lidé pod nátlakem na vysoký výkon kolabují, děti se nerodí, rodiny se rozpadají. Záleží pouze na nás, jak se s tím jako současná generace vypořádáme,“ vysvětluje psychoterapeutka. Zkuste proto zapřemýšlet nad tím, jestli chcete přispívat k takto destruktivnímu systému, který už dlouho nevydrží. „S nástupem generace miléniových dětí se to totiž otáčí. Mileniálové viděli své rodiče, jak chodili z práce strhaní, a dochází jim, že něco takového dělat nechtějí,“ vysvětluje Čechová.

Má to smysl?

Možná vás někdy napadne, jestli to, co v životě děláte, má opravdu smysl. Pak ale myšlenku rychle zaplašíte a raději jdete zase pracovat. Podle Čechové spousta lidí utíká před podobnými filozofickými otázkami právě k práci. „Raději se upracují, než aby nad tím museli opravdu přemýšlet. Jednou se vám to ale může vymstít. Třeba tím, že vás na smrtelné posteli bude mrzet něco, co jste nikdy neudělali. Představte si proto, čeho byste na sklonku života litovali. Toho, že jste v práci netrávili víc času? Anebo že jste nebyli s vašimi nejbližšími? Vyplatí se nad tím popřemýšlet,“ doporučuje psychoterapeutka.

Zdraví na prvním místě

Vaše zdraví je jen jedno a je určitě důležitější než práce. „Zkuste brát nemoc jako signál toho, že byste měli trošku zpomalit. Lidé často onemocní ve chvíli, kdy jsou psychicky vyčerpaní,“ vysvětluje Čechová. Vnímejte proto, co vás v poslední době bolí a co vám vaše tělo říká. Pokud vás nedonutí ubrat na pracovním tempu rodina, zdraví by rozhodně mělo.


Přednášky a diskuse StartupClubu se konají zdarma každou třetí středu v měsíci.