Voucher na výzkum má 45 jihomoravských firem

V sedmém ročníku JIC voucherů uspělo 45 firem z jižní Moravy. Ze 168 žádostí je veřejně vylosoval brněnský radní Marek Janíček 26. května na JIC v rámci akce Open Day. Až stotisícové poukazy na výzkum financuje čtyřmi miliony korun město Brno, podniky pak vouchery použijí na konkrétní projekty s vědci.

26 zakázek pro VUT

168 žádostí prověřila odborná komise, do slosování jich postoupilo 161. V komisi zasedli:

  • Ing. Radek Holešinský – Výzkumný ústav stavebních hmot, a. s.
  • Mgr. Ing. Petr Polanský - Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
  • Ing. Mgr. Jan Přenosil, Ph.D. - Mendelova univerzita v Brně
  • Mgr. Hana Půstová - Masarykova univerzita
  • prof. RNDr. Ing. Jan Vrbka, DrSc., dr. h. c. - Vysoké učení technické v Brně

Nejvíce zakázek získalo opět VUT, tamní výzkumníci budou pracovat na 26 projektech. Po pěti voucherech pak mají shodně Masarykova i Mendelova univerzita, dva Výzkumný ústav stavebních hmot a jeden Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka.

Cílem inovačních voucherů je propojit firmy s vědci a zlepšit a zkvalitnit výrobky a služby díky výzkumu. Letos tak třeba odborníci z Mendelovy univerzity vyvinou pro VH Agroton metodu pro odhalení falšování pšenice špaldy, která bývá nahrazována levnější a méně výživnou pšenicí setou. VH Agroton pěstuje v současnosti špaldu v biokvalitě na zhruba 100 hektarech orné půdy ve Velkých Hostěrádkách.

Výzkumníky z Mendelovy univerzity si vybral i tradiční výrobce traktorů Zetor. S jejich pomocí chce při jízdě traktoru efektivněji využít tahovou sílu a snížit tak spotřebu nafty.

Díky voucherům obnoví výrobu oceli

Na obnovení výroby speciální ušlechtilé oceli pro letadla se zaměří zase experti z VUT ve spolupráci se strážnickou firmou Aeroprofil. Zkoušky a testy nově taveného hutního materiálu provede Letecký ústav Fakulty strojního inženýrství

Všechny vylosované firmy mají na uskutečnění svých projektů více než rok.