Safetica: Bezpečnost dat v cloudu

10. 3. 2022

Od roku 2007 pomáhá firma Safetica zlepšovat bezpečnost dat. Svůj produkt, který léta dodává místním i zahraničním klientům, teď ale nově doplnila i o zcela novou variantu typu Software as a Service (SaaS). Nová forma otevírá mnohé dveře, které firmě doposud zůstávaly zavřené. Jak se s novým byznys modelem změnila sama firma i její vize? I o tom jsme mluvili se CEO Safetica Richardem Brulíkem.

Začněme jednoduše: Jak vaše služba funguje?

Když to velmi zjednoduším, v oblasti kyberbezpečnosti jsou dvě úrovně zabezpečení. Jedna se stará o bezpečnost firmy a dat proti externím hrozbám. Typicky jsou to antiviry, můžou to být firewally a podobně. Část, kterou pokrýváme my, je vnitřní bezpečnost. Zabraňujeme tedy tomu, aby zaměstnanci, kontraktoři nebo kdokoliv další zneužil – ať už záměrně nebo nezáměrně – data, se kterými firma nakládá.

A firmy se s takovými problémy potýkají často?

Podle statistik, které vycházejí z velkých průzkumů na trhu, potvrzuje zhruba 73 % firem, že k těmto interním únikům dochází. A že jsou častější. Neprodáváme tedy jen nějaké pojištění na událost, která může teoreticky nastat. Jedná se o situaci, se kterou se drtivá většina firem dnes už setkala a musela tento problém nějak řešit.

Jedná se o cílené aktivity?

Velká část úniků je způsobená nesprávným zacházením s daty, tedy nesprávně vyškoleným personálem. Řeknu příklad – jedna zaměstnankyně finančního oddělení například vzala seznam zákazníků a nahrála je na Ulozto.cz v domnění, že stejně postupovaly i její kolegyně. A než si to uvědomila, stáhlo si dokument 15 lidí.

Jak tomu tedy váš systém zabrání?

Pokud by někdo například měl záškodnické záměry a vyexportoval si data o klientech do nějaké tabulky, nepustí náš systém tento dokument přes brány firmy. I kdyby textový soubor přejmenoval nebo data jakkoliv modifikoval, náš systém pozná, z jakých zdrojů pocházejí. Pokud tedy daný uživatel nemá oprávnění, data se k externím adresátům nebo na externí cloudová úložiště nedostanou.

 

Dvě produktové řady: vedle on-premise nově i SaaS

Svým zákazníkům teď nabízíte dva typy produktů. Původní je on-premise, nově nabízíte i online službu – SaaS.

Je to tak. To původní řešení vyvíjíme od roku 2007 a postupně ho zdokonalujeme. Reagujeme na požadavky jednotlivých trhů – například na nové legislativy v rámci GDPR v Evropě, v jiných zemích pak na požadavky lokální legislativy. Když jsme si ale před zhruba dvěma lety dělali analytiku využití našeho produktu, zjistili jsme, že 80 % zákazníků používá jen 20 % produktu.

Co z toho vyplývá? Nevyužívají specifika pro ostatní trhy?

To byl jeden důvod. Druhý je, že zde je velký potenciál pro zjednodušení a tím zvýšení efektivity. Rozhodli jsme se proto pro vývoj zcela nového SaaS řešení. Jeho implementace je pro zákazníka rychlá a jednoduchá. Skloubili jsme tedy klíčové funkcionality ze stávajícího on-premise řešení s formou SaaSové distribuce. A tak jsme v loňském roce na trh poslali nový produkt Safetica Nxt.

Znamená to, že budete teď držet oba produkty nebo přecházíte postupně na SaaS úplně?

Dnes jsme na začátku. Zhruba 90 % zákazníků zatím máme na on-premise řešení, zbytek na SaaSovém, kde klientela postupně narůstá. Naším cílem je mít na konci příštího roku 50 % nových zákazníků už na SaaSu. Na druhou stranu on-premise řešení má svoje místo a má význam pro spoustu zákazníků – třeba v případě, kdy kvůli interním směrnicím nebo regulaci nemůžou využívat SaaSové produkty. Jejich data jednoduše nesmí být umístěna na jiných serverech anebo opustit danou zemi.

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.

 

Chci vědět víc

On-premise řešení jako cenné know-how

Nakolik jste při vývoji SaaSového řešení mohli vycházet z toho onpremového?

Díky naší architektuře jsme mnoho klíčových komponent mohli naportovat do cloudového světa. Významnou měrou čerpáme ze security expertízy, kterou máme a kterou jsme za ta léta nasbírali. Víme, jak má software koexistovat s antiviry, firewally tak, aby se nerušily, ale naopak se vzájemně doplňovaly. Ta znalost nás zásadně posunuje oproti konkurenci, která vzniká na zelené louce. Jedná se o zkušenosti, které se nedají nastudovat během pár týdnů nebo měsíců. Zároveň jsme museli nabrat spoustu nových expertíz a odborností ze SaaS světa.

O jak moc unikátním řešení se bavíme?

Když budu mluvit o ochraně před vnitřními hrozbami, ročně nám přibývají maximálně jednotky konkurentů. Je opravdu potřeba technologická znalost, roky zkušeností a pochopení návazností. Existuje určitý pool konkurentů, kteří se na trhu několik let pohybují, někde navíc jen lokálně. V rámci SaaSové security jsou však jednotky konkurentů. I proto jsme se rozhodli razantně investovat do této oblasti byznysu, kde vidíme obrovský potenciál.

V čem je SaaS řešení pro zákazníka výhodnější?

To, co se v rámci on-premového řešení dělá velice složitě, jde v tom cloudovém velmi snadno. Dokážeme, samozřejmě zcela anonymně, sledovat cestu zákazníka skrze produkt a měřit adopce jednotlivých funkcionalit. Díky tomu můžeme zákazníky navigovat a cílit edukaci pomocí e-learningových kampaní. Tak, aby věděli, že můžou využívat více funkcí.

Co vás teď dalšího čeká v rámci vašeho SaaS řešení?

Našim cílem je dostat se více do západní Evropy a do Ameriky, kde už dnes máme úspěšný byznys, ale potenciál toho trhu je mnohem větší. Časem bychom tam chtěli otevřít i pobočku. Více aktivní můžeme být v Asii. V Austrálii v loňském roce zavedli nová regulační opatření, tamní trh má pro nás aktuálně mnoho zajímavých oblastí. A když to vezmu obecně: procento nákupu softwaru jako SaaS se zvyšuje, země jako Finsko nebo Švédsko upřednostňují SaaS až v 75 % nákupů. Takže věřím, že se nám díky vývoji produktu Safetica Nxt otevřou mnohé nové možnosti.

Z Brna do IT světa

Hraje v úspěchu firmy roli i region, ve kterém působí?

Když porovnám situaci dnes a zhruba deset let zpátky, je úžasné, jak IT komunita v Brně funguje. Celkově to všem pomáhá se výrazně rychleji posouvat a sdílet zkušenosti. Lidově řečeno „neobjevujeme znovu kolo“. Můžeme přicházet s novými výzvami, sdílet své zkušenosti a díky tomu budovat daleko silnější, konkurenceschopnější firmy, které jsou úspěšnější i na zahraničním trhu.

Jak hodnotíte spolupráci s JICem? Přinesla vám něco konkrétního?

Myslím, že JIC výrazně napomohl našemu růstu a to v mnoha oblastech. Například jedna z oblastí, kde nám pomohl v minulosti, bylo zprostředkování konzultace s Lukášem Maňáskem v oblasti zahraničního obchodu a celého nastavení partnerské spolupráce. Mohli jsme tak čerpat ze zkušeností, které Lukáš nabral ve Y Softu při budování globální sítě.


Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem. Takový byl ve zkratce příběh tří manažerů, který vedl až k založení firmy Lobey vyrábějící kosmetiku na přírodní bázi. Od mužů pro ženy. Během roku vyrostl obrat firmy z 0 na 70 milionů korun a počet zaměstnanců až na 10 lidí.

Nejnovější
JICtalk

JICtalk: Petr Palas – Mr. Kentico

18. 8. 2022

Když v roce 2004 začal Petr Palas podnikat, toužil po firmě, která bude zákazníkům dodávat maximální hodnotu s minimálním počtem zaměstnanců. Jenže člověk míní a trh mění. Teď má Kentico 300 lidí a slaví plnoletost. Proč se firma rozděluje na dvě? A co jí přinese obří investice? O tom všem bude řeč v dalším díle JICtalku Hanky Šudákové.

Nejčtenější

AI|ffinity: Z akademického výzkumu do byznysu s podporou Prototypuj a ověřuj

4. 4. 2022

Thomas Evangelidis se jako vědec zabývá metodami, které umožňují levnější a rychlejší objev nových léčiv. Sedm let se věnoval vývoji v institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Loni se rozhodl, že potenciál projektu přenese do podnikání. A pro svůj spin-off podporu v programu Prototypuj a ověřuj.

Zpět na Příběhy úspěšných firem