Sewio: S podporou velké firmy jde všechno dvakrát rychleji

27.07.2016

“To nejcennější, co vám může technologický partner dát, nejsou peníze. Je to mentoring a především fakt, že se s vámi podělí o zkušenosti ze svých chyb.”

Milan Šimek, zakladatel Sewio Networks 

Příběh Sewio Networks není přímo spjatý s akcelerátorem JIC STARCUBE. Důležitou roli v něm ale hraje jeden z jeho technologických partnerů. Firma Y Soft.

“Y Soft jsme oslovili 10 měsíců po založení firmy. Nehledali jsme investora, spíše technologického partnera pro náš produkt,” přibližuje začátky spolupráce Milan Šimek.

Y Soft nakonec technologie lokalizace a sledování pohybu uvnitř budov zaujala natolik, že do Sewia investovala milion dolarů. Ale zpátky na začátek.

Podpora byla větší, než jsme čekali

Sewio v roce 2014 oslovilo řadu firem, největší naděje ale tým kladl právě do Y Softu. Vyhovovalo jim, že společnost sídlí v Brně, má svou výrobní linku a zkušenosti s vývojem softwaru i hardwaru. Zkrátka přesně to, co tým Sewia potřeboval.

Přestože o spolupráci s velkou firmou stáli, měli ze spojení obavy. Zejména tehdy, když jim Y Soft kromě podpory nabídl také investici.

“Báli jsme se, že přijdeme o svobodu při rozhodování. S podpisem smlouvy jsme si proto dali načas a vše si pořádně promysleli. Teď už víme, že se spolupráce rozhodně vyplatila.”

Y Soft je aktivní a sám nás propaguje

Milionová investice od Y Soft Ventures způsobila, že Sewio mohlo zrychlit a zefektivnit svou výrobu. Právě rychlost podpory i mentoringu byla tím, co tým Sewia při spolupráci nejvíce překvapilo. Získali i přístup k výrobní lince, kterou využívají dodnes.

“Zní to jako klišé, ale pro nás byl důležitý také mentoring. Partnerstvím s Y Softem jsme navíc získali cenné know-how. Kromě toho nás hodně propagují v médiích i mezi svými zákazníky.”

JIC v příběhu také sehrál svou roli. Sewiu jako účastníkovi programu JIC MASTER poskytl zázemí pro prezentaci výrobků, kanceláře i spoustu konzultací.

Sewio Networks

Sewio se zaměřuje na nové bezdrátové technologie, pomocí kterých vyvíjí systémy pro přesnou lokalizaci a sledování pohybu objektů uvnitř budov. Tyto systémy označované jako RTLS (Real Time Location Systems) neboli Indoor GPS jsou často využívány pro řízení provozu v logistických centrech, jako bezpečností systémy v důlním průmyslu nebo jako systémy pro monitorování pohybu osob při sportovních či kulturních akcích.


JIC STARCUBE

Úzká spolupráce s partnery je základním pilířem letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojení na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINA, nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz