„Ověření trhu nás stálo pár tisíc, za čtrnáct dní jsme měli objednávky za půl milionu“ Petr Bouchal, zakladatel GPtents

Rozhovor

Pohodlně vybavené stany s přikrývkami, polštáři, ručníky a mýdlem nabízí brněnský projekt GPtents. Kompletní servis jako v hotelu využívají hlavně fanoušci Moto GP a Formule 1, kteří si rádi zaplatí za komfort a nemusí na pár dní vozit veškeré vybavení s sebou. Naplno začali lidé z GPtents podnikat vloni. Letos mají v plánu ubytovat ve stanech okolo 3 500 lidí na víc než desítce akcí po Evropě. Proč s tímto byznysem začali a kam by ho chtěli rozšířit, prozradil zakladatel startupu Petr Bouchal.

Co konkrétně GPtents dělá?

Jsme schopni postavit stanový hotel s kompletně vybavenými ložnicemi, pohodlnou matrací a vším souvisejícím pro kvalitní přespání v přírodě nebo ve městě. Řešíme tak dva problémy. První je ten, když přijede na velkou akci typu Moto GP v Rakousku třeba 100 tisíc lidí a poblíže je jen malá vesnice s pěti tisíc obyvateli a v okruhu 30 kilometrů není žádný volný hotel nebo ubytovna. Druhé plus je to, že řešíme i ekologický problém. Podle statistiky jedna čtvrtina návštěvníků tohoto typu akcí po nich stan již nevyužije a vyhodí ho.

Kdo vaše služby vyhledává?

Jsou to hlavně fanoušci motosportu, Moto GP a Formule 1. Začali jsme loni na Formuli 1 v Rakousku se čtyřiceti stany a letos jich na jednu akci budeme potřebovat 250. To je úplně nejvíce, co jsme teď schopni nabízet, takže v jeden moment ubytujeme 500 lidí. Zaměřujeme se hlavně na motorkáře, protože ti nechtějí platit za drahé ubytování v hotelu, ale zároveň nechtějí všechno na přespání vozit s sebou. Čekají nás i festivaly.

Musí mít lidé rezervaci předem nebo oslovujete klienty na místě?

Na letošní akce máme rezervace už od loňského září. Všechno je kompletně vyprodáno online předem. Občas se stane, že se slitujeme nad někým, kdo přijde do kempu a nemá kde spát. Tomu spíš nabídneme něco z našeho osobního nebo náhradního vybavení. V současnosti působíme v deseti lokalitách po Evropě. V září nás čekají dokonce tři akce ve stejnou dobu – v Německu, Rakousku a Španělsku. Uvažujeme o tom, že bychom na příští rok pořídili více stanů, které si sami navrhneme.

Co se týče plánů do budoucna, plánujete i jiné akce než jsou motosporty?

Teď uvažujeme nad spoluprací s Redbull Air Race, což jsou taková ta malá letadélka. Chtěli bychom s nimi do Japonska a Ameriky. Zkoušeli jsme využít toho, že přes zimu akce tohoto typu v Evropě nejsou a přenést myšlenku na Nový Zéland. To se nám ale nepodařilo kvůli vízům.

Jak jste na nápad se stanovými hotely vlastně přišel?

Cestoval jsem po Novém Zélandu a bydlel v autě. Jeden den jsem se ocitl v městečku Taupo, kde zrovna byl hudební festival. Přijelo do něj okolo 20 tisíc lidí a všechno bylo kompletně vyprodané. V ten moment jsem si řekl, že by bylo fajn sem postavit stany a pronajímat je. Když jsem se vrátil do Česka, nevěděl jsem, co budu dělat, a tak jsem to zkusil. Nafotil stan a domluvil se v jednom rakouském kempu. Dal to na webové stránky a do dvou týdnů jsem měl 40 rezervací.

Jaké byly podnikatelské začátky?

Vlastně velmi rychlé. Na ověření trhu nám stačilo zhruba 10 tisíc korun. Tedy koupit stan, vybavit ho věcmi z domu, nafotit a dát na jednoduchý web. Za 14 dní jsme měli objednávky za půl milionu. Ověřili jsme si, že jsme na trhu správně. No a letos máme 250 stanů a kompletně obsazeno.

Jste brněnská společnost, nabízeli jste stany i během víkendové Grand Prix ČR na začátku srpna?

V tomto případě jsme dělali jinou službu. Pronajali jsme si studentské koleje a cizincům zprostředkovali ubytování právě tam nebo na hotelích. Měli jsme pro ně kompletní balíček zahrnující třeba vstupenku, vyzvednutí na letišti nebo dopravu na okruh. Celkem jsme se tak letos postarali o dva a půl tisíce lidí, kteří do Brna na GP dorazili.

 

Máte tip na akci, kde by se podobné ubytování mohlo hodit? Neváhejte se GPtents sami ozvat!