Rok digitální laboratoře FabLab. Inspiruje kutily, studenty i podnikatele

19.4.2018

Housle pro manželku, rostoucí stolek pro dceru nebo složité prototypy pro začínající firmy. První brněnská digitální laboratoř pro veřejnost FabLab má za sebou jeden rok fungování a velké množství zajímavých produktů, které v  prostorách Jihomoravského inovačního centra (JIC) vznikly. Její přístroje za poslední rok vyzkoušelo přes 1 300 návštěvníků. Pravidelně výrobní laboratoř navštěvují stovky uživatelů. Desítky jihomoravských škol se účastnily exkurzí.

První rok laboratoř navštívilo 1 328 lidí. Pravidelnými kutily se stalo celkem 530 členů, kteří se zaregistrovali a nechali se proškolit, aby mohli se stroji pracovat. Populární jsou 3D tiskárny, kterých je v laboratoři jedenáct. Vznikají na nich třeba architektonické modely nebo je využívají studenti pro diplomové práce. Nejčastěji lidé pracují s laserovou řezačkou, s níž se podařilo vyrobit třeba rádio s meteostanicí, deskové hry a hudební nástroje. Návštěvníci v ní hlavně před Vánoci vyráběli dárky pro své blízké.

Pro složitější práci využívají kutilové i dílnu IoT. Třeba Tomáš Rozbořil pravidelně několik měsíců pracoval s platformou Arduino a v brněnské digitální laboratoři se mu podařilo vyvinout první pilotní produkty pro své podnikání. „FabLab nám pomohl hlavně v začátcích při vývoji prvních prototypů zařízení pro internet věcí. Teď už máme hotový hardware a software pro řízení chytrého osvětlení pro soukromý a veřejný sektor. Bez FabLabu by nám vše trvalo dlouhou dobu a museli bychom si mnoho vybavení pracně shánět,“ říká vedoucí projekce Českomoravská světelná, s.r.o. Tomáš Rozbořil.

Digitální dílna je také atraktivním místem pro školy, které ji pravidelně navštěvují v rámci exkurzí. Oční optici z brněnské Střední zdravotní školy byli jedni z nich. „Pro prváky to bylo velmi motivační. Teď mají lepší představu o tom, že na 3D tiskárně jde reálně vyrobit to, co si vymodelují,“ komentuje učitel ze SZŠ Merhautova Břetislav Sedláček. „Příště bychom byli rádi, kdyby studenti mohli vidět tisk brýlové obruby v prohnutém tvaru na dvouhlavé 3D tiskárně s ukázkou rozpuštění podpůrného materiálu. To ale vyžaduje předem časově rozvrhnout a na to bohužel není během exkurze čas,“ dodává Sedláček.

Vytíženost digitální dílny vnímají i zřizovatelé JIC. Jihomoravský kraj se proto nedávno rozhodl dát peníze na pojízdnou laboratoř – mobilní FabLab. Ten má především inspirovat, přitáhnout mladé lidi k technickým oborům a podpořit v nich tvořivost. „Kamion s návěsem o výměře cca 47 m2 a vybavený přístroji bude jezdit po jižní Moravě a několik dní stát před školou. Očekává se, že si jeho vybavení vyzkouší zhruba deset tisíc žáků a studentů,“ vysvětluje manažer JIC FabLab Tomáš Mejzlík. Školení odborníci budou s mobilním FabLabem také přijíždět na nejrůznější festivaly a veletrhy po celém Česku. Digitální laboratoř na kolech by měla být v provozu od příštího roku.

Tzv. „osobní digitální výroba“ je oblast, ke které by správci brněnského FabLabu chtěli přitáhnout více lidí. Plánují proto spojit síly s organizátory prestižního festivalu Prototyp a upořádat ho na podzim v Brně pro tisíce moderních kutilů a návštěvníků.