Petr Rokůsek, energetický revolucionář

Rozhovor se zakladatelem Nano Energies

Ve světě energetického byznysu byste těžko hledali někoho, komu jeho jméno nic neříká. Jeho představy o fungování energetického trhu v blízké budoucnosti z něj dělají tak trochu bojovníka za „čistou elektrickou svobodu“. Jeho cílem je dostat výrobu a spotřebu elektrické energie z obnovitelných zdrojů do blízkosti míst, kde lidé žijí. Petr Rokůsek, energetický revolucionář, zakladatel Nano Energies, dodavatele zelené elektřiny, a oděvní inovátor, kterého můžete osobně potkat třeba na konferenci Share Your Energy.

Petře, dokázal byste najít zlomový moment, kdy jste se rozhodl, že se budete věnovat byznysu v oblasti „obnovitelných zdrojů“?

Jako kluk jsem propadl windsurfingu. Zažil jsem to krásné spojení technologie plachty a prkna, jehož materiál ručně opracováváte do potřebného tvaru, aby se vše přirozeně propojilo s energií větru a vody. Po gymnáziu jsem si uvědomil, že právě studium propojení přírody a technologie je moje místo. Byl jsem hračička a snílek – vše jsem si postavil podle svých snů – od kola s přehazovačkou až po motorku z ukradených dílů z dědovy stodoly. Nicméně vyšší souvislosti ohledně udržitelnosti jsem si začal uvědomovat až na vysoké škole. Uvědomil jsem si, že řešení je napojit se obnovitelnými zdroji na dech naší planety a chovat se v souladu s tou dynamikou.

Jak náročné bylo pro Nano Energies dospět k funkčnímu byznys modelu?

Možná to někoho překvapí, ale já nejsem analytický typ. Jsem intuitivní člověk, který se dokáže pro téma zapálit a žít s ním tak intenzivně až vytvoří jakýsi scénář, který se za pomoci analytických lidí snažím snést na zem. Je to vlastně stejný proces, který jsem si osvojil jako kluk.

To je trochu paradox, že byznys postavený na predikci nastartuje rozhodnutí založené zčásti na pocitech.

Můj vnitřní instinkt mne zatím někdy nezradil a tím vznikly všechny mé projekty. Nebojím se realizování vize pozdržet, pokud analytici hlásí, že teď to nejde. To byl i případ projektu zeleného obchodníka v rámci Nano Energies. Nechali jsme ho vzniknout a pracovali na jeho odlaďování, ale nikdy jsme neinvestovali do marketingu, protože nebylo v našich silách téma udržitelnosti planety zvednout v době, kde vše kolem fotovoltaiky bylo mediálně degradováno. O to víc si vážím všech, kteří si nás našli a připojili se na zelený proud.

Tím pádem se asi otevřel prostor pro jiné nápady…

Díky tomu jsme měli kapacitu stavět modely, které podchycují právě dynamiku z obnovitelných zdrojů vstupující do přenosové sítě. Dokázali jsme tak vydělávat na spotových trzích s elektřinou. A tam schopnost takové predikce pomáhá vyrovnávat zatížení soustavy. Když jsme tento náš byznys rozšířili a rozkopírovali do dalších zemí, stala se z nás silná a stabilní společnost. Až nyní investujeme do většího rozjezdu retailové části obchodu se zelenou elektřinou. Díky mnohaletému pozorování a zkušenostem chceme měnit služby pro domácnosti a firmy, které odebírají elektřinu. Chceme realizovat nové cesty na trhu, kam dlouho sedal prach. Takže neváhejte a připojte se k nám. 

 V představenstvu firmy jsou společně s Petrem Rokůskem také Jan Škampa a Tomáš Janeček

 

Každý může být obchodníkem s elektřinou

Objem výroby čisté energie v ČR roste, nicméně její percentuální podíl na výrobě energie jako takové spíše stagnuje. Čím to?

Selským rozumem každý ví, že první vlnu obnovitelných zdrojů táhly státní pobídky, ale pokud je snížíte nebo stáhnete, logicky se vše zastaví. Není to udržitelné a navíc se stalo dost negativních věcí v regulaci podpory. To vše obor obnovitelných zdrojů poškodilo. My věříme v bezdotační samotažný model. Díky více než desetiletému pozorování energetického metrixu vidíme, kudy se vydat kupředu. Jednak chceme domácnostem umožnit zvolit si konkrétní energetický zdroj podle vlastních preferencí a možnost nahlédnout do dynamiky dodávky a odběru elektřiny. Věříme, že vnímání flexibility na obou stranách konečně ukáže lidem, že svou volbou dodavatele elektřiny mají možnost stimulovat vznik nových obnovitelných zdrojů.

Může rozvoji tohoto modelu pomoci ještě něco dalšího?

Rozvoj kryptoměn způsobil masivní nasazení decentralizované technologie blockchain, a tím nevratně změnil svět. Máme k dispozici zápis s razítkem času, který je zpětně nezfalšovatelný.

Je to revoluční změna?

Přinese to dalekosáhlé změny nejen v energetice. My blockchain využíváme právě k zápisu transakcí mezi výrobcem elektřiny a spotřebitelem. Budujeme a spouštíme peer-to-peer platformu, což znamená, že spotřebitel si vybere svého výrobce. V prvotní fázi je přidaná hodnota projektu v možnosti zákazníků vybrat si svého výrobce a lepší systém zúčtování zelené elektřiny. Máme dohodu o spolupráci s jedním z největších dodavatelů energií v Česku, protože věříme, že díky spolupráci se systém rychleji pohne správným směrem.

Tedy směrem k decentralizaci trhu s energiemi?

Ano. Tento rok také spouštíme produkt „Powered by Green“, což bude znamenat, že každý v této republice může být obchodníkem s elektřinou, ať už jste firma, obec nebo vlastník obnovitelných zdrojů. Nano Energies zajistí veškerou infrastrukturu a zákaznickou péči. Není potřeba žádných investic a není s tím spojená žádná velká pracnost. Potřebujete jen chtít šířit zelenou elektřinu dál. První zájem je velký a máme již příslib několika firem, obcí a vlastníků obnovitelných zdrojů, kteří do toho chtějí jít. Kromě podpory udržitelnosti je to i příjem pro firmy, obce a vlastníky OZE zdrojů. Někteří dají peníze na charitu, jiní vybudují dětské hřiště a jiní zainvestují do dalších udržitelných projektů. Tyto subjekty si mají možnost vybrat, z jakého zdroje budou jejich zákazníci dostávat elektřinu. Zbytek zařídíme my.

Od roku 2018 sídlí firma v zelených kancelářích v budově DRN v Praze na Národní třídě

 

Věřte si a realizujte všechny ty buzzwordy

Přenesme se teď třeba do roku 2030. Stojíme uprostřed obce, která je z hlediska výroby a spotřeby energií příkladová – jak taková obec vypadá?

Je to obec, která se stará o své občany a z vybraných daní staví sdílené elektrárny z obnovitelných zdrojů. Místní pak mají přednostní právo nakupovat elektřinu za zvýhodněnou cenu. V obci funguje promyšlený energetický systém od optimalizace bio odpadu, ze kterého se získává kompost a plyn, až po možnost kumulace energie v dobíječkách aut. Lidé si také mohou výhodně koupit zeleninu z lokálních hydroponických farem, které využívají energetickou flexibilitu a stávají se tak ekologickou alternativou chemickým bateriím. Veškeré dopravní prostředky jsou sdílené a nezabírají místo v ulicích, kde čile žije kulturní život. Lidé pracují pouze čtyři hodiny denně, takže všichni mají více času na smysluplnou aktivitu a rodinu.

To zní stále velmi futuristicky. Co byste poradil těm, kteří dnes startují svůj byznys, aby byli úspěšnou součástí tohoto ekosystému budoucnosti?

Radím nebát se. Věřte si a realizujte všechny ty buzzwordy typu M2M internet, Big Data, machine learning, ale vydržte dělat věci v málem než dosáhnete jistoty, že to funguje. Nesledujte touhu hned běžet za velkou firmou a za pořádnej balík jim to prodat. Vyhledejte svobodné akcelerátory a komunity, které fungují na principu participativní spolupráce. Velké firmy jsou totiž schopné pojmout až hotové vyzkoušené řešení, i tak to bude těžká integrace.

Kdybyste se mohl vrátit v čase zpět, změnil byste některé ze svých rozhodnutí ve vašem byznyse? 

Takové pohyby nedělám. Vše bych nechal i s minulými chybami, protože k principu kauzality mám posvátnou pokoru. I proto jsem vyznavačem blockchain technologií. Ale rozumím, na co se ptáte. Nano Energies je moje již druhá firma kterou jsem zakládal poučen z prvních chyb. Zjistil jsem, že miluju ty rodící se fáze a mám výhodu, že pokud mi sedí a funguje vize, tak na ní dokážu driftovat k cíli i několik let aniž bych dosáhl komercionalizace. Je třeba se maximálně uskromnit a netrhat plody příliš brzo a nechat je nejdříve dozrát.

Vaše aktivity spojuje snaha o to, aby lidská činnost měla na planetu co nejmenší negativní dopady. Co váš nejnovější projekt 3D tiskárny oblečení?

Příchod nových technologií jako 3Dtisk je realita, kterou vítám, a kterou mohu zasadit do svých vysněných scénářům. Sci-fi se stává realitou. Decentralizace výroby oblečení co nejblíž zákazníkovi spolu s výrobou oděvu na míru umožní v podstatě teleport digitálních modelů přímo k zákazníkovi aniž bychom promarnili materiál na výrobek, u kterého si nejsme jisti zda opravdu najde zákazníka. Snad brzo skončí ta kamionová šílenost dusící nás všechny. Také úcta ke zdrojům planety už by se zasloužila pozornost nás všech. Software, který umí algoritmicky přepočítávat oblečení přesně na míru našeho avatara – počkejte až uvidíte to, co my při grafických výstupech takovýchto samočinných programů. Když studujete pod mikroskopem svět ve velikosti nano a tvoříte tam novou hmotu střílením malých kapiček inkoustu na speciální vlákna, vzniká nový materiál přesně podle předem definovaných představ. Chtěl bych to ukázat svoji babičce která mi pomáhala experimentovat za pomoci jejího mixéru na baterie. Když mě chválila, že todle smíchat do koktejlu určitě ještě nikoho nenapadlo, bavilo mě dělat další a další kombinace. Jak se nám daří, můžete vidět na www.nowyou.ch, ale na Facebooku nás nehledejte – přepnuli jsme na alternativní sociální síť na Minds.com.

 

Konference Share Your Energy

Kdy: středa 16. října 2019 09.00–18.00

Kde: Papírenská 199/6, Praha 6-Bubeneč, Česká republika

Co mají společné Google, Facebook, Apple a Tesla? Vědí, že abychom mohli dále žít na Zemi, musíme co nejrychleji snížit emise uhlíku a začít co nejdříve vyrábět a distribuovat do sítě dostatek čisté energie pro všechny. Ví, že je to zároveň příležitost, abychom rozvíjeli kreativitu, začali budovat udržitelnou infrastrukturu a sdíleli svoji energii. Přijďte se s námi bavit o nejnovějších trendech v energetice, peer-to-peer systémech, bateriových systémech, plánování měst, udržitelném investování a zemědělství.

Více informací