Kreativní technika skečnoutingu: Jak kreslit na poradách?

5 minut čtení

Kdo hýří skvělými nápady, ten se ve světě neztratí. Jenže mít nápady nestačí, člověk je také musí umět dobře prodat ostatním. Třicetistránkové prezentace plné dlouhých odstavců a všemožných fontů ještě nikdy nikoho neohromily, zato skečnouting dostal kde koho. O co se jedná a jak tuto techniku používat, přednesl v rámci StartupClubu Petr Žák, lektor a autor knihy Kreativita a její rozvoj.

Když jsme byli děti, stále jsme něco kreslili. Nelámali jsme si moc hlavu nad tím, jestli jsou naše obrázky hezké nebo ne. Až později jsme za naše umělecké výtvory začali dostávat známky a škola tím náš zájem o kreslení uhasila. Nad kreslením postupně zvítězilo psaní, a tak jsme strávili nespočet hodin psaním dlouhých slohovek a seminárek a pokračujeme takto i v pracovním životě. Zápisky ze schůzek, jednání a školení jsou stále ty stejně jednolité nudné texty, ke kterým se už nikdy nevracíme. Není divu. Naštěstí však existují zábavnější, efektivnější a kreativnější metody práce s informacemi. Mezi jednu z nejoblíbenějších patří skečnouting.

Když kreslíte, co slyšíte

Nejznámější propagátor této hravé metody Mike Rohde definuje skečnouting jako kombinaci ručně psaných poznámek, typografie, jednoduchých kreseb, geometrických tvarů a různých vizuálních prvků. Ve skečnoutingu nejde ani tak o estetičnost obrázků jako o zachycení klíčových myšlenek. Pomocí grafické vizualizace si totiž dokáže člověk myšlenky mnohem lépe utřídit a zapamatovat. Jak se říká: „Jeden obrázek vydá za tisíc slov.“

Skečnouting se dá používat všude – na pracovní poradě, na přednášce, na obchodním jednání, při prezentaci, při řízení projektů nebo třeba při plánování vlastního času. Vizualizace vám pomůže lépe se prezentovat, úspěšně obchodovat a snáze komunikovat.

Ale jak na to?

Základem skečnoutingu je jednoduchá abeceda, která má pět písmenek – čtverec, kolo, trojúhelník, čára a bod. Za pomoci těchto pěti kamenů dokážete namalovat všechno. Pokud ale chcete být ve skečnoutingu skuteční přeborníci, měli byste si osvojit i slovní druhy – písmo a nadpisy, odrážky, oddělovací čáry, boxy, šipky, ikony, obrázky, postavičky, magické vidění a autorizace neboli malůvky, které jste sami vymysleli.

Jakmile budete tyto slovní druhy umět, vytvořte si knihovnu vlastních obrázků podle své branže a ty používejte. Kreativitě se meze nekladou. Pokud vás zaujal nějaký font, naučte se ho. Pro trénink si vytisknete font z Wordu a přepisujte ho tak dlouho, dokud ho nebudete umět. Při kreslení stínujte, využívejte kontrasty a zachyťte hierarchii myšlenek pomocí různých fontů a velikostí. Hrajte si, ale nepřekombinovávejte. A hlavně kreslete, kreslete, kreslete.

Pokud se o skečnoutingu chcete dozvědět více, podívejte se na web Picling, kde najdete užitečné návody, videa a pracovní sešity. Anebo si rovnou uvolněte místo ve vaší knihovně pro následující knížky: