Chytrá zařízení se nedokážou sama ochránit. Hackeři je napadnou během dvaceti minut

29.07.2016

Domovy už nutně neznamenají místo, ve kterém jste v bezpečí. Takto můžeme podle Ensy označit změnu, ke které došlo díky masivnímu zavedení Internet of Things (IoT) do domácností. IoT zařízení, která jsou propojená internetem a navzájem mezi sebou komunikují, se totiž stala terčem útoků. Jak upozorňuje Paganini, uživatelé si pořizují IoT produkty, aby se jejich domovy staly pohodlnější a bezpečnější. Namísto toho však otevírají dveře hackerům. Jak se jim bránit? Řešení by mohly přinést inovativní startupy.

Statistiky v IoT bezpečnosti       

Nakolik jsou IoT zařízení v domácnostech zabezpečená, sledovala například společnost Synack. Ve své studii z roku 2015 upozornila, že z 16 testovaných IoT produktů se hackeři jednoduše nabourali téměř do všech a to za méně než 20 minut. Většina z nich měla společné slabiny – například jednoduché heslo nebo nedostatečné kódování. Jaké informace tak můžou hackeři z chytrých domovů získat? Podle Veracode opravdu citlivé. Třeba u senzorů garážových vrat lze zjistit, kdy jsou otevřená a vloupat se do domu. U technologií typu Wink Relay, které slouží jako hlavní ovladač pro IoT zařízení v domácnosti, lze po nabourání odposlouchávat rozhovory nebo třeba ukradnout důležitá data v případě home office.

Byznysové příležitosti

S přicházejícími hrozbami v oblasti IoT se ovšem nabízejí také možnosti pro všechny, kteří by chtěli přijít s řešením nedostatečného zabezpečení. Jak uvádí Gartner, do roku 2020 bude typická domácnost na vyspělém trhu obsahovat několik stovek chytrých zařízení. Dá se tedy očekávat, že spolu s jejich narůstajícím množstvím se zvýší také poptávka po dokonalejším zabezpečení. Capgemini Consulting upozorňuje, že rozmach IoT se stává velkou příležitostí pro všechny inovativní podniky k tomu, aby přicházely s novými službami a produkty. Úspěšnými se však stanou pouze ty, které pochopí, že důležitou roli hraje u IoT bezpečnost.

Startupy, které na to vsadily

Jedním ze startupů přispívajících k bezpečnosti chytrých domácností je izraelský Dojo Labs. Jeho produkt Dojo, který svou velikostí i tvarem připomíná černý oblázek, upozorní uživatele skrze mobilní aplikaci, pokud zachytí jakoukoli podezřelou aktivitu, která by se snažila dostat k informacím IoT zařízení. Podobné služby nabízí také americký Cujo, a to za využití technologie, která je specifická pro svoji jednoduchou obsluhu. Stačí ji zapojit do volné zdířky routeru a sama se nainstaluje. 

Video: Angee Home Security


Secure Home/Family je jedním z témat letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojením na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. Partnery letošního ročníku jsou AVG, Honeywell, Konica Minolta, Microsoft a Honeywell. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINAReservio nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz.