Příběhy úspěšných startupů: GINA
24. 5. 2023

Příběhy úspěšných startupů: GINA

Původně chtěli vytvořit turistickou mapu. Po ničivém zemětřesení na Haiti ale plány změnili: ze studentského projektu vznikla firma a platforma, která pomáhá záchranářům v terénu. Zrychluje jejich komunikaci, rychleji dodává relevantní informace a šetří cenné vteřiny a minuty při záchraně lidí.
Vraťme se hned na úvod v čase o zhruba dvanáct let zpátky. Představte si, že se na dálnici ve Středočeském kraji stane nehoda. Hasiči dostávají zprávu, v centrále ji tisknou na papír, a ten berou s sebou na místo zásahu. Doplňující informace dostávají cestou pomocí vysílačky. Na místo má vyrazit i záchranářský vrtulník z Prahy. „Ten ale nejdříve musí dostat povel od pražského záchranného systému. A ten zase od toho středočeského. Než se zkoordinují, plynou cenné vteřiny a minuty,“ vysvětluje jeden ze spoluzakladatelů firmy GINA Boris Procházka

Zpátky do roku 2023. Díky softwaru GINA je v procesu řízení záchranných operací mnohem více zkratek. Záchranáři mají všechny informace v aplikaci v reálném čase. Letečtí záchranáři pak můžou při zásahu ve středních Čechách ušetřit až dvě minuty. „Přes GINU posílají střední Čechy informace rovnou do vrtulníku v Praze, který se připraví k odletu a v mezičase dostává povolení. Povel tak nejde přes žádného prostředníka,“ dodává druhý spoluzakladatel firmy Zbyněk Poulíček. 
Výjezdový tablet GINA umí nejen navigovat, ale také pomáhat s orientací přímo na místě zásahu
GINA je digitální mapa. Všechny informace se záchranářům zobrazují ve vrstvě nad ní. Zároveň je můžou sami upravovat. Oproti papíru a vysílačce velký rozdíl. „Je to jako když zavřete oči a jen posloucháte. Digitální mapa oproti tomu dokáže přenášet víc informací okamžitě. Je obrovský rozdíl, když využíváte i vizuální kontext,“ vysvětluje Boris Procházka. Pár konkurenčních firem ve světě existuje, většinou se ale zaměřují na jednu konkrétní oblast. GINA slučuje více operací do jednoho, a je díky tomu komplexnější. „Jsme schopni zasahujícího vybavit informacemi tak, aby se rozhodl rychleji a lépe,“ dodává Zbyněk Poulíček.

Mezi prvními na světě s AR brýlemi 


Kromě vývoje vlastní aplikace se GINA zaměřuje také na vývoj nových technologií – jako jsou drony a brýle s rozšířenou realitou. Ty by časem měly být (v režii GINA Software) zabudované v záchranářské helmě. Princip je jednoduchý: záchranáře navedou v zakouřené budově přímou cestou k uvězněným lidem. Zatím není možné je využívat – kromě jiného i proto, že nefungují příliš kvalitně při denním světle. „Snažíme se získávat potřebnou znalost a mít připravený software. Až jednou bude na trhu i vhodný hardware, chceme být mezi prvními na světě, kteří tuto inovaci do relativně konzervativního segmentu přinesou,“ usmívá se Boris Procházka. 

GINA Software sídlí od začátku v prostorách JICu. „JIC nám v každé fázi růstu předává hodnoty. Ať už to jsou konzultanti, kteří nám otevírají obzory a posouvají nás nebo nejrůznější networkingové akce, které JIC pořádá, kde se můžeme prezentovat a setkávat s potenciálními investory,“ zamýšlí se Zbyněk Poulíček. „Musíte vědět, co chcete a musíte si svůj produkt odpracovat. Ale JIC vás podpoří, zprostředkuje vám kontakty a jednoznačně dokáže zvýšit šance na to, že uspějete na trhu – u nás i v zahraničí,“ dodává Boris Procházka.

Co znamená GINA?

Název GINA vznikl na chodbě fakulty informatiky VUT, kam chodili všichni tři zakladatelé budoucí firmy – Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Černá. Jedná se o zkratku Geographic INformation Assistant, kterou dnes využívají (především) záchranáři v 50 zemích světa. Jde o digitální mapu, která dokáže přenášet informace z terénu záchranářům rychle a včas.  A pomocí které se dokáží lépe koordinovat jednotlivé záchranné týmy.

Globální růst a pomoc při velkých katastrofách  


Jejich software pomáhá národním složkám v Česku, na Slovensku, ve Švýcarsku a v Německu. Nasazený je ale v další padesátce zemí světa, kde ho využívají mezinárodní humanitární organizace. Jedná se o místa, kde je nižší bezpečnost – typicky třeba v regionech blízkého východu a Afriky. 

Zakladatelé GINY mají jasný cíl: být k dispozici záchranářům z celého světa, a to hlavně v případě velké katastrofy – jako bylo třeba nedávné zemětřesení v Turecku. „Aby byla GINA efektivním nástrojem, musí ji ale používat už předtím. Potřebujeme proto globálně růst a budovat si partnerství tak, aby GINA byla k dispozici už ve chvíli, kdy na místo neštěstí míří mezinárodní organizace z celého světa,“ vysvětluje Zbyněk Poulíček. 

GINA vznikla jako IT firma. Díky jejich softwaru přijíždějí záchranáři až ve 2/3 případů na místo zásahu rychleji. „Skillset, který jsme dostali do vínku, využíváme pro pomoc při záchraně lidských životů. A to je pro nás velká motivace pokračovat. Když to děláme dobře, přicházejí i ekonomické efekty.  A ty jsou zase skvělé v tom, že můžeme nabírat lidi a zaplatit profíky, kteří nám v naší vizi pomáhají,“ uzavírá Boris Procházka.