Zlomek

„Rodinný byznys nám funguje. S bratrem jsme sehraní o to víc, že společně o víkendu měníme saka za kroj a smyčec od houslí a paličky od cimbálu. Lidé na Moravě jsou srdečnější. Podání ruky platí a přes to nejede vlak.“

Martin Zlomek

ředitel

Z montážníka v dodávce zakladatelem zavedené výrobní firmy

Na počátku byl živnostenský list Josefa Zlomka, který od roku 1993 pracoval jako montážník. Do podnikání přibral svého bratra a pár kolegů, nakoupil tři dodávky a jezdil montovat dveře po celé České i Slovenské republice. Pak jej ale napadlo, že by je mohl sám začít nakupovat na sklad a prosklívat podle požadavků zákazníků. Odtud bylo už jen kousek k myšlence, že si produkty zvládne vyrobit sám. Když rodina v roce 2004 koupila objekty bývalých hodonínských kasáren, začala v nich zárubně vyrábět. A po pár komplikacích s tehdejším dodavatelem dveří se vrhla nakonec i na jejich výrobu.

„Z menších firem jsme jediní, kdo vyrábí obojí. Malé firmy se většinou soustředí buď na jedno, nebo na druhé,“ zdůrazňuje rozdíl mezi ním a konkurenty ředitel firmy Martin Zlomek. Obojí jsou schopni vyrobit ve vysoké kvalitě za cenu, která je dostupná. Jejich zákazníky jsou především české domácnosti.

Pohled zvenčí pomáhá

Zakladatel firmy Josef Zlomek své „dítě“ předal synům a zůstává v roli supervizora. Synové se kromě jeho rad rozhodli konfrontovat také zkušenostmi odjinud. JIC nabízí služby firmám v celém kraji, program JIC PLATINN se proto stal vítanou podporou i pro hodonínského výrobce dveří. Program spočívá v propojení firmy s vytipovaným expertem, se kterým představitelé firmy řeší konkrétní podnikatelský problém. Nadhled experta pomohl zprůhlednit a zlepšit interní procesy. Firma také vytvořila zcela nové pracovní místo vývojového pracovníka.

„Do té doby by nás nenapadlo konzultovat firemní záležitosti s někým zvenčí. Když jsme s bratrem nastoupili do firmy, byli jsme oba absolventi po škole a neměli jsme zkušenosti odjinud. Když se objevila důvěryhodná osoba, se kterou šlo rozebírat spoustu otázek ohledně firemních procesů, byla to pomoc,“ hodnotí přínos konzultací Martin Zlomek. Díky výpočtům experta vyšlo tak mimo jiné najevo, že efektivita výroby se ztrácí v logistice přesunů materiálů a jejich přípravě. Jelikož stávající prostory řešení nenabízely, vedení se to tedy rozhodlo vyřešit stavbou nové haly, která sjednotí výrobu zárubní i dveří.

Přes týden manažeři, o víkendu muzikanti

Hala zůstane na Hodonínsku, na jihu Moravy. Sídlo firmy v Hodoníně však firma zpočátku považovala za handicap. Město v srdci pomyslného trojúhelníku Brno–Bratislava–Vídeň, ale nakonec vnímá jako devízu. S otevřením hranic po vstupu České republiky do schengenského prostoru se jí díky poloze blízko hranic se sousedy dobře obchoduje.

„Morava nám navíc přijde daleko srdečnější, lidovější a upřímnější než zbytek republiky,“ je přesvědčený Martin Zlomek, „domluva na podání ruky tady vždycky platí.“ Vysokou důvěru mají i zaměstnanci firmy, kteří ve výrobě nejsou odměňováni úkolově, ale paušálně. V okolí se navíc každý zná. „Když se nám hlásí někdo na novou pozici, vždy se najdou nějací společní známí, kterých se dá zeptat na reference.“

S kolegy se Martin Zlomek potkává také na folklorních akcích. Je totiž primášem cimbálové muziky Grajcar. „Je to skvělé odreagování. Někdy kvůli hraní několik nocí po sobě nespíme, ale stojí to za to. Dostat se o víkendu z firemního koloběhu a vyčistit si hlavu hudbou se skleničkou dobrého vína je neskutečná očista,“ komentuje hraní Martin Zlomek. Podobně to má jeho bratr Petr – v Grajcaru hraje na cimbál. „Jsme oba nekonfliktní typ, takže nám nevadí, že trávíme tolik času spolu,“ vysvětluje starší sourozenec. Nedávno spolu dokonce vyjeli zahrát krajanům do Dubaje. Na pódiu vystřídali populární kapelu No Name.

Automatizace se nevyhne ani výrobci dveří

Spokojení jsou i zaměstnanci. Rodinná firma má malou fluktuaci, mnohé z důležitých osobností firmy jsou s ní od začátku. Současná vedoucí výroby do společnosti nastoupila už v době, kdy se firma přesunula do hodonínských kasáren. A muž, který začínal jako montážník s Josefem Zlomkem v devadesátých letech, je už řadu let mistrem výroby. Neformálně se spolu zaměstnanci firmy potkávají na letních grilovačkách. A někdy taky uspořádají pracovní poradu v kuchyni. „Nedaleko máme uzenářství. Když zrovna udí, zorganizujeme schůzku,“ usmívá se Martin Zlomek.

Velkou výzvou je aktuálně pro společnost automatizace. V rámci projektu DIGIMAT se Zlomek stal jednou z firem, jejíž potřeby zjišťoval JIC v rámci studie proveditelnosti. Cílem výzkumu bylo zmapovat inovační kapacity výrobních firem na jižní Moravě. „Když přemýšlím nad současným nedostatkem lidí na trhu, nejraději bych zautomatizoval všechno,“ žertuje ředitel firmy, „když už budeme stavět novou halu, zvažujeme, že přesunutou výrobu inovujeme.“

Co bude se stávajícími prostory? „Chtěli bychom tady vytvořit oddělení návrhu a výroby interiérů. Už dnes zaměstnáváme pracovníky, kteří se věnují jen nábytku. Zákazníci totiž čím dál častěji chtějí kromě dveří ve stejném duchu vyřešit také zádveří, kuchyň nebo obývák. Jsme jim proto schopni navrhnout a vyrobit nábytek na míru. A do budoucna budeme tuto divizi posilovat,“ plánuje Martin Zlomek.

 

25 let

od prvních namontovaných dveří

14

zemí, kam byly dodány dveře Zlomek

217 modelů dveří

vyrábí firma v současné době

Zlomek s.r.o. je rodinná firma specializující se na výrobu kvalitních interiérových dveří a zárubní. Společnost vyrábí ve dvou provozovnách, má obchodní zastoupení v České a Slovenské republice, Rakousku a vlastní prodejny v Brně, Břeclavi a Bratislavě.  V roce 2016 firma získala druhé místo v soutěži firma roku Jihomoravského kraje.

www.zlomek.cz