Papírna Moudrý

„V Židlochovicích jsme zachránili výrobu mucholapek. Nezastavily nás ani čínské padělky, ani požár haly. Stavíme nové stroje a výrobu rozšiřujeme.“

Libor Moudrý

ředitel

Z neperspektivního produktu světovým výrobkem

V židlochovické pobočce Brněnských papíren pracoval Libor Moudrý jako zaměstnanec už před revolucí. Po ní ale byla v rámci restitucí papírna navrácena potomkům původních majitelů. Těm se byznys s papírem nezdál perspektivní, a tak provoz neobnovili. Moudrý se ale tak trochu z nouze o jinou práci rozhodl pobočku zachránit a vybudoval podnik, který dnes zásobuje přípravky proti hmyzu většinu světa.

Recept na výrobu lepu je tajemstvím, které zná jen několik lidí ve firmě. Vyvinout mu ji pomohl Štěpán Florián, který se lepidly akademicky zabývá celý život. Za majitelem firmy přišel v devadesátých letech sám. Vznikla z toho spolupráce, na kterou dnes navazuje syn zmíněného docenta.

Stroje z doby první republiky stále fungují

V roce 2014 se firma dostala do kontaktu s JIC. Vstoupila do programu JIC PLATINN určeného zavedeným firmám s potenciálem inovovat. Získali experta, se kterým se zaměřili na obchod. Do firmy expert pomohl nastavit systematickou práci se zákazníky, proškolit obchodníky a zavést pro ně efektivní zpětnou vazbu. Na to navázala práce s další expertkou, která se tentokrát zaměřila na HR procesy ve společnosti. Přínos byl pozitivní: „Jsem za pomoc zvenčí rozhodně vděčný. Žádný učený z nebe nespadl. To jen já mám štěstí, že jsem se jako Moudrý narodil,“ žertuje podnikatel.

V té době se už dávno firma posunula od výroby mucholapek k širšímu sortimentu. „Potřebovali jsme lidi zaměstnat i v období, kdy se nevyrábí mucholapky. Se širším sortimentem jsme navíc zajímavější pro zákazníky,“ vysvětluje tento krok majitel firmy. Přibyly feromonové lapače na potravinové a šatní moly, lepové pásy na mouchy, lepové desky na ochranu stromů a rostlin, posléze i ochranná lepidla či pasti na myši. Na mucholapky přitom používají zcela unikátní stoje, z nichž některé jsou staré téměř osmdesát let. Ty novější jsou vlastně novodobými replikami těch starších. A další čtyři firma chce do konce roku postavit.

Neštěstí, ze kterého se firma rychle vzpamatovala

Dobře fungující podnik zasáhla v roce 2016 tragédie. Neobratná manipulace s horkovzdušnou pistolí jednoho ze zaměstnanců vedla k požáru, který zničil výrobní halu. Škoda se vyšplhala na padesát milionů korun. Libor Moudrý ale nesvěsil hlavu. Jak jen to šlo, vrhl se do stavby nové haly, do které se mohla vrátit většina zaměstnanců a navázat na výrobu před požárem. „Myslím, že nás to stmelilo. Kolegové s velkým nasazením vydrželi dočasný provoz v provizorních podmínkách, které s sebou přinášely velký hluk i vysoké teploty,“ vzpomíná Moudrý.

Papírna je výrazným zaměstnavatelem Židlochovicka. Možnost pracovat z místa bydliště vnímá ředitel firmy jako velkou devízu. „Za pět minut jsem v práci. Když na něco zapomenu, otočím se doma během chvilky. Je to obrovská výhoda,“ říká podnikatel v kanceláři s výhledem na místní nábřeží. „Své zaměstnance navíc beru jako své spolupracovníky a tak se k nim také chovám. Zaměstnanec není pracovní nástroj, snažím se jim vyhovět a oni mi to vrací stejným dílem,“ doplňuje Moudrý s tím, že má velké pochopení i pro jejich mimopracovní život. „Lidé často spěchají domů, protože pracují u sebe doma na políčkách nebo zahrádkách a chovají drobná hospodářská zvířata. Takto se tu prostě žije.“

Budoucnost bude patřit komárolapkám

V současnosti zaměstnává Papírna Moudrý okolo osmdesáti lidí. V průběhu let jí pomalu vymizela konkurence z asijských zemí včetně Číny, kde majitel firmy objevil falzifikáty svých vlastních výrobků: „Naštěstí nebyly tak kvalitní jako ty naše, což zákazníci rychle rozpoznali.“ Naopak v Evropě je konkurence pro židlochovický podnik na vzestupu, a to konkrétně v Německu a Polsku.

Do budoucna doufá Libor Moudrý prorazit také s výrobou lákadla, která by stejně účinně jako na mouchy fungovala také na komáry. Byl by to světový unikát. Recept se ale ani po více než patnáct let dlouhém vývoji zatím nepodařilo najít. „Pokud se zadaří, mám koupený pozemek na okraji města, kde můžu postavit stokrát větší továrnu,“ plánuje s mírnou nadsázkou Libor Moudrý.

 

320 000 kusů

mucholapek je schopná za jediný den vyrobit židlochovická továrna

45 zemí

taková je velikost trhu, který svými mucholapkami Papírna Moudrý zásobuje

1937

je rok, kdy byl vyroben stroj na mucholapky, který dodnes firma používá

Papírna Moudrý je český výrobce prostředků na ochranu proti hmyzu a hlodavcům a zároveň jeden z předních výrobců mucholapek ve světě.

www.moudry-cz.com