Mycroft Mind

„Spojení zlaté české ručičky (a hlavičky) pořád platí. Máme tady bující podhoubí velmi šikovných lidí, kteří se dokážou nadchnout pro řešení nejrůznějších technologických problémů. Jsme vynalézaví a opravdu je to takový náš unikát. Uvědomuji si to hlavně v zahraničí, kde pro zákazníky řešíme – z jejich pohledu – neřešitelné problémy. My jim ukazujeme, že ideální a fungující řešení existuje, že stačí jen použít jinou metodu nebo jiná data a ejhle – ono to najednou jde!"

Filip Procházka

zakladatel firmy Mycroft Mind

Slepice nebo vejce? 

Fanoušci Arthura Conana Doyla si název firmy správně spojí se starším bratrem Sherlocka Holmese Mycroftem. Ten (ač se mihne jen v několika málo povídkách) funguje jako geniální mozek, úložiště nejrůznějších informací, což z něj vytváří velkého guru v oblasti hledání souvislostí. Přesně takovou bytost chtěl v kybernetickém prostoru zhmotnit Filip Procházka a v roce 2007 s tímto cílem založil firmu Mycroft Mind neboli Mycroftova mysl. I jeho bytost měla umět – a na excelentní úrovni ostatně umí – sbírat v rámci nejrůznějších senzorů a systémů informace a na jejich základě následně podávat zprávu o fungování sítí, upozornit na vzniklý problém nebo rovnou strhnout kormidlo v případě, že je jakákoliv potíž na obzoru. 

Když byl chytrý systém na světě, začala firma hledat oblast, kde by se s ním uplatnila nejlépe a zároveň smysluplně. Možností bylo (a je) téměř nepřeberné množství. Pro různé účely totiž stačí základní systém naučit specifika dané oblasti. „Zkoušeli jsme to například v počítačové bezpečnosti nebo v tzv. precision farming, které pomocí dat ze satelitů a různých senzorů v terénu dokáže pomoci zemědělcům k lepším výsledkům,“ vzpomíná na začátky firmy Filip Procházka. Nakonec se všechny jeho představy o smysluplném podnikání sešly u energetiky. Stál před ním ale složitý úkol. „Když chcete dělat pro velkou energetiku, musíte ukázat nějaké reference, že jste pro velkou energetiku dělali. Jenže jak pro ni můžete něco udělat, když ještě nemáte ony reference a k datům, která potřebujete, se jen tak nedostanete. Je to jako ta známá elementární otázka se slepicí a vejcem,“ popisuje počáteční překážky Filip Procházka. 

S kolegy proto začal jezdit na odborné konference a postupně zjišťovali, jaké problémy energetiky trápí. K první zakázce od ČEZu (a tím pádem i k potřebným datům) se dostali díky spolupráci se systémovými integrátory, kteří pro energetiky realizují větší projekty. Ti si firmu Filipa Procházky vybrali proto, že jim nechtěl „jen“ prodat licenci svého chytrého programu tak jako ostatní dodavatelé. Přístup Mycroft Mind byl totiž od začátku postavený na pochopení potřeb zákazníka a vytváření řešení na míru. Po čtyřech letech dílčích úspěchů firma definitivně prolomila bariéry a pokročilé metody zpracování dat začala postupně poskytovat všem třem distributorům elektrické energie v Česku – ČEZu, E.ONu i Pražské energetice. 

Budoucnost doma i za hranicemi 

Na rozdíl od firem s podobným zaměřením neměl Filip Procházka nikdy v plánu podnik vybudovat jen proto, aby ho mohl se ziskem ho prodat. Chce v českých vodách hrát prim ve svém oboru a být spolehlivým partnerem stávajících zákazníků. Zároveň ale přiznává, že je pro něj důležité se prosadit i za hranicemi. To se v poslední době daří, firma dodává své služby španělskému energetickému velikánovi Iberdrola a spolupracuje s kanadskou firmou Clevest. Mezi jejími partnery jsou i další zvučná jména, jako jsou KPMG nebo Deloitte. 

Firma spolupracuje také s experty a výzkumníky na vizualizaci dat pomocí holografického displeje. V budoucnu by tak mohla veškeré zprávy o dění v sítích zobrazovat trojrozměrně – tím pádem jednodušeji a přehledněji než v obyčejných grafech. A věnovat se Filip Procházka bude i změnám v energetice. Zavádění dalších zdrojů obnovitelné energie totiž musí jít ruku v ruce právě s inteligentními systémy. Tedy s takovými, který nabízí jeho firma a který má schopnost predikce a řízení. „Systém se musí postarat o to, aby měl zákazník k dispozici stabilní dodávku potřebné energie. Jinými slovy abychom nežili jako mravenci, kteří se po západu slunce přestanou hýbat a čekají, až se znovu rozední,“ vysvětluje Filip Procházka s tím, že i v této oblasti bude stačit jeho inteligentní bytosti jen „přepudrovat nos“ – tedy domodelovat ji přímo na míru nové generaci sítí. 

Džin z kouzelné lampy

Nazývat platformu „inteligentní bytostí“ bylo ještě před dvanácti lety hodně odvážné a pro většinu klientů Filipa Procházky představovalo pojmenování až příliš velké sci-fi. Vzletného termínu se proto raději vzdal a nahradil ho ne tolik okázalým systémem. Díky tomu, že dnešní doba přeje umělé inteligenci na všech frontách, začal o náplni svého podnikání (nebo jak sám říká o „chytristice“ firmy) vyprávět zase kreativněji. Takto dokáže i nezasvěcenému člověku (a potažmo klientovi) lépe vysvětlit, jak by mu mohl být jeho chytrý systém užitečný. „Ono je samozřejmě velice jednoduché někoho zahltit odbornými termíny a snažit se vzbuzovat dojem, že se vznášíme v éterických výšinách čiré matematiky, které není šance porozumět. To ale opravdu nechceme,“ vysvětluje s úsměvem Filip Procházka a dodává, že proto začal používat pohádkovou metaforu s kouzelným džinem. „Náš systém je v podstatě takový džin z kouzelné lampy, který žije v energetické síti, plní přání a zařizuje vše potřebné.“  

Od počátku ruku v ruce s JICem

S JICem byla firma propojená už od svého zrodu. Spolupráce vyplynula přirozeně z určité provázanosti JICu s Masarykovou univerzitou, v jejímž vědecko-technologickém parku má Mycroft Mind své sídlo. „Velmi přínosné pro nás byly inovační vouchery, které JIC organizuje. Tímto způsobem jsme řešili hlavně náš marketing. Pomohl nám také networking a skvělé poradenství v oblasti dotací. Dokážeme se lépe orientovat v projektech na evropské i české úrovni a víme, co by pro nás mohlo mít smysl. Momentálně máme v ohni jedno želízko, na které nás přivedl právě JIC,“ popisuje spolupráci Filip Procházka. 

Firma Mycroft Mind čítá celkem 25 zaměstnanců. „Firemní kulturu nemáme příliš svázanou nějakými konvencemi a pravidly. Na druhou stranu – aby se takhle složité systémy daly dělat, je třeba postupovat systematicky,“ popisuje nastavení ve firmě Filip Procházka s tím, že svým kolegům nechává vždy dostatek prostoru pro tvořivost. Ta v jeho životě ostatně hraje velmi důležitou roli. Když zrovna v kanceláři nevytváří počítačové systémy, skládá hudbu a hraje totiž v několika hudebních skupinách. Sám sebe Filip Procházka neprezentuje jako šéfa nebo trenéra, který tým vede, řídí a hodnotí. „Jsem spíš takový hrající kapitán. Nějakým způsobem hraju a koho to baví, ať hraje se mnou,“ dodává s úsměvem.

15 miliard

zpracovaných měření má na kontě firma Mycroft Mind

3

největší čeští distributoři energie jsou klientem firmy Mycroft Mind

450

stran má momentálně technická specifikace 3. generace systému