Téma sucha rezonuje napříč Evropou. Do iniciativy za udržitelnost vody se mohou firmy zapojit v rámci několika evropských projektů

30.7.2018

Nedostatek vody sužuje nejen jižní Moravu, ale i celý zbytek Evropy. Také proto se téma pitné vody stalo jedním ze 17 cílů udržitelného rozvoje OSN, tzv. SDGs. A problematice se začínají věnovat i další evropské iniciativy. Firmy se tak na podzim mohou zapojit například do soutěže Zero Power Water Monitoring nebo se zúčastnit Evropského týdne vody v Leeuwardenu.

Soutěž Zero Power Water Monitoring

Vymyslete řešení založené na chytrých technologiích s vlastním pohonem s bezdrátovou technologií pro monitorování vodních zdrojů v reálném čase. Vítězný návrh, který obstojí v prezentaci před porotou, získá 2 miliony euro. Hodnotit se bude několik kritérii projektu jako pozitivní vliv, spolehlivost a inovativní design.

Kdo se může zapojit?

Do soutěže se mohou zapojit inovátoři, SME či neziskové organizace nebo jakákoliv právnická, fyzická osoba či skupina osob z Evropské unie nebo států v rámci projektu Horizont 2020.

Kdy: Do soutěže se můžete hlásit do 11. září 2018

Více informací najdete na webu Evropské komise.

Evropský technický Týden vody 2018

5 dní, 21 panelů, 3 místa, 70 řečníků. To je Evropský technický Týden vody 2018, který letos startuje v sobotu 24. září. Celý program zahájí Experience Day ve „vodním kampusu“ WaterCampus v nizozemském Leeuwardenu, kde návštěvníky čeká speciální program.

Leeuwarden je inovačním centrem vodních technologií a zároveň Evropským městem kultury 2018. Také proto se zde koncem září setkají zástupci inovačního technologického a vědeckého sektoru, aby společně řešily sociální výzvy spojené s vodou. Na programu tak budou témata jako nedostatek vody, vodní znečištění či zdraví, o nichž budou hovořit řečníci z celého světa.

Pokud hledáte nové byznys příležitosti a chcete přispět k řešení celospolečenského problému, nenechte si ujít ani výroční konferenci Wetsus udržitelných vodních technologií, WaterLink Symposium či mezinárodní matchmaking WaterMatch, které budou součástí týdenního programu EWTW.

Kdy: 24. až 27. září 2018
Kde: Leeuwarden, Nizozemí

Více informací najdete na webu www.watercampus.nl

Mezinárodní networking pro udržitelnou energii The Business Booster

V říjnu pak mohou firmy vyrazit na dvoudenní mezinárodní networking, který představí více jak 150 technologií pro udržitelnou energii pod jednou střechou. Letošní ročník proběhne v Bella Centru v Kodani, kde se sejde přes 700 startupů, zástupců energetického průmyslu, finančních institucí a zákonodárců.

Cílem akce je představit nové technologie udržitelné energie přetavující vědecké poznatky do komerčních řešení, která mohou měnit svět. Budoucnost udržitelné energie odhalí EIT InnoEnergy 17. a 18. října.

Kdy: 17. a 18. října 2018
Kde: Kodaň, Dánsko

Více informací najdete zde.


SDGs – cíle udržitelného rozvoje

SDGs (Sustainable Development Goals) jsou cíle udržitelného rozvoje, které stanovila OSN po třech letech vyjednávání mezi svými členy, zástupci občanské společnosti, podnikatelské a akademické sféry ze všech kontinentů. Agendu udržitelného rozvoje oficiálně schválil Summit v roce 2015. Celkem 17 hodnot SDGs představuje program rozvoje na následujících patnáct let do roku 2030.

JIC se přihlásil ke čtyřem z nich: pitná voda a kanalizace, dostupná a čistá energie, odpovědná výroba a spotřeba a rovnost mužů a žen.

Podrobné vysvětlení jednotlivých cílů najdete na webu OSN.