Spolupráce s velkým hráčem: Reservio success story

“Nebojte se spolupráce s velkými firmami - mohou vám pomoci finančně, marketingově nebo předáním know-how. Buďte ale připraveni tvrdě makat.” 

Boris Bošiak, zakladatel Reservio 

Borise Bošiaka napadlo vyvinout nástroj na tvorbu mobilních aplikací. Hledal na internetu možnosti, jak ze svého nápadu udělat byznys a narazil přitom na web JIC STARCUBE. S kolegou Františkem Mazuchem se do akcelerátoru přihlásili a o několik měsíců později ho vyhráli. Ovšem s jiným projektem.

“Do JIC STARCUBE jsme vstoupili hlavně kvůli mentorům. Předem jsme si vytipovali dva nebo tři, kteří by nám mohli pomoct. Nakonec bylo ale všechno jinak,” popisuje začátky v roce 2012 Bošiak.

Díky přednáškám si totiž dvojice už během prvního měsíce uvědomila, že jejich nápad nemá podnikatelský potenciál. Bošiak poté s mentory probral další nápady a rozhodl se rozpracovat myšlenku rezervačního systému.

Dostali jsme šanci a velkou důvěru

Technologickým partnerem Reservia se stala společnost Webnode a mentorem Vít Vrba. Vztah s ním byl zpočátku stejný jako s ostatními mentory, kteří Reserviu radili v různých otázkách týkajících se podnikání.

Postupně si ale budovali důvěru a Webnode jim poskytl cenné rady při tvorbě produktu, zázemí pro vstup na globální trh a nakonec i investici. S Vítem Vrbou jsou v kontaktu dodnes.

“Díky podpoře Webnode jsme měli odvahu i prostředky k tomu, abychom náš byznys opravdu rozjeli. Bez ní bychom nejspíš neopustili školu a nevěnovali se podnikání naplno.”

Takovou úroveň jsme v Brně nečekali

Bošiak před vstupem do akcelerátoru uměl programovat, o podnikání ale nic nevěděl. Vstupoval tedy do neznámého prostředí, nejistotu ale záhy vystřídalo příjemné překvapení z vysoké úrovně znalostí technologických partnerů.

Akcelerátor je podle něj skvělý způsob jak nejen vypilovat produkt, ale i nasbírat užitečné kontakty. Na JIC, kde mělo Reservio chvíli kanceláře, se kvůli networkingovým akcím stále vrací. Na Brno také nedá dopustit: “Díky množství technologických firem tu není nouze o zkušené zaměstnance, včetně těch z cizích zemí. Na univerzitách se zase neustále objevují nové technické talenty.”

Reservio

Reservio je jednoduchý online rezervační systém pro každý typ podnikání. Díky tomu, že shromažďuje data o zákaznících, slouží zároveň jako marketingový nástroj. Základní verze programu je k dispozici zdarma, zpoplatněné je pouze Reservio pro velké společnosti, franšízy a nemocnice. Reservio vybrala odborná porota jako vítěze jarního běhu JIC STARCUBE v roce 2012.


Úzká spolupráce s partnery je základním pilířem letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojení na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINA, nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz