Nová zlatá horečka? 7 aktuálních trendů ve FinTech

2. 6. 2022

S rozvojem technologií se dramaticky změnil svět finančních služeb. Ve světě FinTech, který právě tyto nástroje zahrnuje, se tak objevují inovace a zároveň podnikatelské příležitosti. Blockchain, decentralizované finance, FaaS (FinTech-as-a-Service), kyberbezpečnost – to všechno otevírá nové cesty. Pojďme si představit ty nejzajímavější trendy současnosti.

FintTech je  rozsáhlé odvětví, spadá pod něj technologie blockchainu (a s ní spojené kryptoměny), veškeré činnosti spojené s platbami v rámci země i přes hranice, bankovnictví, pojišťovnictví, crowdfunding a investice. Kouzlo FinTechu spočívá především v tom, že většinu z těchto činností můžeme docela pohodlně odbavit doma z gauče.

Fintechové firmy se snaží finanční služby inovovat tak, aby byly jednodušší, rychlejší a dostupnější. Vzniku inovativních technologií v poslední době velmi nahrává růst IT infrastruktury. FinTech startupy si tak (na rozdíl od klasických finančních institucí) vystačí s malými týmy, které právě díky technologiím fungují pružnějiefektivněji – tak, aby zákazníkovi snesli (ideálně v reálném čase) modré z nebe.

7 trendů = 7 příležitosti na poli FinTechu

Pokud sledujete vývoj technologií, možná vás trendy na poli finančních technologií nepřekvapí. Často se totiž překrývají s trendy v ostatních odvětvích. To je ale dost možná dobré znamení. Pokud už totiž máte vlastní silné know-how v jedné z následujících oblastí, zvažte, zda by nedávalo smysl využít ho ve FinTech a vytvořit z něj úspěšný podnikatelský projekt.

  1. DeFi: neboli decentralizované finance na rozdíl od tradičního centralizovaného systému nemá žádné prostředníky a centralizované instituce. Hlavní roli v tomto nastavení hraje blockchain. Do roku 2050 můžeme podle odhadů očekávat velkou decentralizační revoluci.
  2. FinTech-as-a-Service: O tom, že koncept Software-as-a-service zažívá boom, jsme psali nedávno. A s postupující globalizací dává velký smysl i ve FinTech. Součástí tohoto trendu je i nabídka hybridních cloudových řešení (tedy sdílení finančních dat v reálném čase mezi cloudem a serverem).
  3. Konvergence kyberbezpečnostních týmů: odborníci na kyberbezpečnost už nebudou bojovat s kyberzločinci jen na svém území (v rámci jedné banky). Spojují síly a své know-how a spolupracovat budou jako jeden tým – nehledě na značku, pod kterou spadají. A každý nový subjekt bude v této skupině vždy vítán.
  4. AI-finanční poradci: Stávajícím finančním poradcům se uvolní ruce a budou se víc orientovat na lidi – na jejich finanční návyky a výdaje – a radit jim, jak lépe ušetřit peníze. Rutinní práci – rady lidem, do jaké oblasti investovat – si na svá bedra převezmou finanční chatboti.
  5. Big data a jejich zpracování: po systémech na zpracování velkých datových sad je poptávka ve všech odvětvích – finance nevyjímaje.
  6. Embedded fintech: neboli zabudované finanční služby. Ty už tak nebudou nabízeny jako samostatné produkty. Místo toho budou součástí uživatelského rozhraní jiných produktů – jako například Facebook Pay nebo Apple Card.
  7. Udržitelnost ve FinTech: ať už má bitcoin jakékoliv přednosti, jeho těžba vyžaduje obrovské množství energie (v roce 2020 spotřeboval jen Bitcoin stejné množství energie, které by vystačilo na chod 159 světových států). Je proto třeba hledat cesty, jak učinit technologie, které pohánějí inovace ve FinTech, udržitelné. Základem bude využití zelené energie.

K nejúspěšnějším startupům v oblasti blockchainu patří Tatum. Jeho nástroj na vývoj blockchainu vznikl jako vedlejší produkt při programování kryptobanky

Blockchain jako velmi silný nástroj FinTechu

Blockchain je jednou ze součástí finančních technologií, přesto si zaslouží naši přednostní pozornost. Existují (minimálně) tři důvody, proč je blockchain pro oblast FinTechu naprosto klíčový. Zásadním způsobem totiž řeší ochranu dat uživatelů.

1. Blockchain vytváří digitální účetní knihu. V té jsou zaznamenány veškeré transakce spolu s časovým razítkem a všemi potřebnými informacemi. Blockchain tak zvládne zaznamenat životní cyklus peněz, jejich cestu odkud kam plynou a jak mění majitele.

2. Díky decentralizaci není možné informace o transakcích jakkoliv měnit, což nabízí tu nejlepší možnou ochranu před podvody.

3. Blockchain demokratizuje správu peněz. Kryptoměny, které fungují na principu blockchainu, tak můžou jejich majitelé držet bez banky – ve vlastní digitální peněžence.

Ať na blockchain nepějeme jen samou ódu, má samozřejmě i svoje mouchy. Skrze svoji komplexnost a velmi složité šifrování můžou transakce trvat mnohem déle než současné tradiční platební metody. Je proto dost možné, že rychlou kávu a zákusek na konci obědové pauzy nezaplatíte – rozhodně ne tak jednoduše jako stovkou, kterou vytáhnete z kapsy. A druhé „ale“: ať se pro blockchain nadchnete sebevíc, narazíte velmi pravděpodobně na nedostatek kvalifikovaných vývojářů – jinými slovy: i když jsou nápady, velmi často nejsou lidi.

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.

 

Chci vědět víc

Investice do FinTech láká: jednotlivce i banky

Kromě jednotlivých investorů, kteří do světa FinTech směřují nejen svoji pozornost a finance, se o investice do fintechových firem zajímají i samotné banky. Už dávno totiž pochopily, že ve zrychlené době si s vlastním vývojem nevystačí a jedinou možností je spojit síly se startupy, které na oplátku do (často) konzervativních institucí vlévají čerstvou krev.

Spolupráce je výhodná pro obě strany. Startupy se dostanou ke zdrojům (nejen finančním, ale třeba k databázi klientů), získají manažerské zkušenosti a podporu na dotažení konkrétního projektu do zdárného spuštění. Banky na oplátku učiní svůj systém pro klienty pružnější. Příkladem úspěšného spojení FinTech-startupu a banky je třeba platební instituce Roger, která vyrostla v „inkubátoru“ Komerční banky – v KBsmartsolutions. A stejnou podporu fintechovým firmám nabízí také Seed Starter České spořitelny. Podobných příležitostí bude nejspíš přibývat v širším spektru – po inovativních firmách bude ve FinTech hlad jednoduše pořád. 


Nejnovější
Trendy a témata

Jan Staněk z Purple Ventures: FinTech má hype za sebou. Příležitosti ale pořád jsou

23. 6. 2022

Purple Technology vyvíjí fintechovou technologii pro tzv. forexové brokery – tedy pro společnosti, přes které je možné obchodovat s cizími měnami. Součástí holdingu je fond Purple Ventures a s jeho CEO, Honzou Staňkem, jsme mluvili o tom, jakou podnikatelskou příležitost oblast FinTechu nabízí.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Jak správně nacenit produkt?

20. 1. 2022

Jedním z klíčů, který otevírá dveře k podnikatelskému úspěchu, je nastavení správné ceny produktu. Správná cena výrobku může zvýšit objem prodeje a díky tomu si vytvoříte základ pro prosperující podnikání. Platí to ale i naopak. Špatná cena může vašemu podnikání zlomit vaz. Proto pro vás Víťa Hanák připravil pár tipů, jak na cenotvorbu vyzrát.

Zpět na Trendy a témata