Kevin Koym: Budujme firmy, které budou pohánět otevřenou společnost

29. 4. 2022

Kevin Koym založil a vede jeden z nejúspěšnějších amerických akcelerátorů Tech Ranch. Věří, že díky podpoře podnikatelů po celém světě, může popohnat rozvoj inovací. A ty pomohou řešit nejpalčivější světové problémy – třeba včetně válkou zničené Ukrajiny. Do České republiky zavítal na pozvání JIC a jeho návštěvu podpořila i americká ambasáda.

Váš background je technického zaměření, jste inženýr, sám jste také jeden čas podnikal. Proč jste nakonec založil Tech Ranch?

Pro moji cestu byla naprosto zásadní doba, kdy jsem pracoval pro jeden ze startupů Steva Jobse – pro počítačovou společnost NeXT. Viděl jsem vznikat technologie, které skutečně dokázaly řešit konkrétní problémy a zamiloval jsem se do nich. Naučil jsem se proto přemýšlet stejně. Založil jsem svoji vlastní firmu, která nabízela pokročilou moderní technologii pro spojování oddělených systémů. Mým prvním klientem byla mexická banka.

Takže rovnou zákazník mimo Spojené státy americké?

Přesně to byl důvod, proč jsem začal přemýšlet, jak pomáhat podnikatelům překračovat hranice. Bylo to kolem roku 2003. Tehdy se toho událo víc, tragicky zahynul jeden můj přítel. Uvědomil jsem si, že sám nemůžu vyřešit všechny problémy světa. Můžu ale pomáhat podnikatelům a světové problémy řešit právě prostřednictvím práce s inovátory-podnikateli. Je nasnadě, že to dělám i mimo hranice US. Čím víc řešení máte, tím víc problémů můžete řešit

A máte větší dosah. To je tedy vaše osobní mise?

Ano, mojí misí je posílit podnikatele tím, že budou spolupracovat mezi sebou a budou problémy řešit společně. Mojí vizí je pak budování světa se sdílenou prosperitou.

Do ČR přijel společně s Monicou Paredes, která je odbornicí na marketing

Podpora startupů za mořem

Struktura podpory startupů v České republice je celkem přehledná, máme národní agenturu CzechInvest, regionální inovační agentury, včetně JICu a národní síť, ve které se sdružují – Ynovate. Jak je to v Americe?

V USA existuje mnoho různých modelů, přece jen je to země s více než 350 miliony obyvatel v mnoha různých státech a městech. To, co jsme v Austinu budovali my, je síť spolupracujících podnikatelů. Ale město, stát, federální vláda v tom nebyly zapojené. Když se nám ale podařilo vybudovat místní network, dařilo se nám lépe oslovovat také politiky a získávat si jejich pozornost. Takže to, co opravdu obdivuji na JICu, je opravdová spolupráce všech. Ekosystém, kde se mohou setkávat podnikatelé, inovátoři, zástupci veřejné správy i akademici. To je opravdu obdivuhodné.

Jsou v USA nějaká další významná centra inovací kromě Austinu a Silicon Valley, které zná asi každý?

Inovační sítě a skupiny firem existují všude – od Miami, které vyvíjí velkou aktivitu na poli kryptoměn, přes Boston, kde firmy vyvíjejí velmi pokročilé technologie, až po Silicon Valley, kde existuje všechno. I v Dallasu, Houstonu, Texasu existují akcelerátory zaměřené na energie nebo na medicínu, v Dallasu je zase silný retail. Takže různé regiony napříč USA mají různá zaměření. Osobně jsem velmi spokojený s tím, jak daleko Austin v podpoře podnikání je. Je u nás totiž jedna z nejvyšších podnikatelských aktivit na hlavu. Je u nás totiž jedna z nejvyšších podnikatelských aktivit na hlavu, a to pohání také kulturní stránku a celou úroveň města.

Tech Ranch se zabývá podporou startupů, jakou podporu nabízíte startupům při vstupu na americký trh?

USA budovali lidé, kteří sem přišli z různých koutů světa. Mentalita společnosti je proto připravena na pomoc lidem zvenčí. Obecně existuje mnoho programů pro zahraniční podnikatele, ať už to jsou inkubátory či akcelerátory, jako je Tech Ranch nebo společnosti pro rozvoj malého podnikání. Mnoho organizací aktivně pracuje se zahraničními podnikateli a se zahraničními organizacemi, existují soukromé i veřejné instituce, existují obchodní komory, do kterých se můžete zapojit. Záleží tedy jen na tom, kterou si vyberete. Tech Ranch se snaží být vstupní branou nejen jako akcelerátor. Snažíme se být sítí, která pomůže startupům dostat se dovnitř, a to nejen na úroveň Tech Ranch, ale i do dalších networkingových sítí.

 Na JICu moderoval Kevin s Monicou diskuzi s Petrem Palasem (Kentico), Jurou Tobolou (exFlowmon) a Lukášem Maňáskem (Y Soft)

5 zásadních kroků pro vstup na americký trh

Řekněme, že se chce český startup dostat na americký trh. Jakých pět prvních kroků musí ujít, aby uspěl?

Z mé zkušenosti se evropské firmy snaží být až příliš rozumné. Berou si hodně času na zjišťování, jak dělat věci správně. To je tedy jedna z nejdůležitějších věcí – zaměřit se na to, jak získat co nejvíce informací v co nejkratším čase. Ne v měsících, ale dnech. Využijte Google, vyhledávejte klíčová slova, srovnávejte. Zjistěte si tedy co nejrychleji, jak daný trh vypadá. A s tím souvisí krok číslo dvě: nedívejte se apriori na multimiliardové trhy.

Takže se zaměřit na dílčí segment?

Mám přítele, který prodával svůj podnik za půl miliardy dolarů. Jak se mu to povedlo? Se svým podnikáním nešel do čtyřmiliardového trhu, ale zaměřil se na 200milionový segment. Zní to jako velmi malý trh, ale ve chvíli, kdy tomuto trhu dominujete, jste jeho lídrem, pak jste zajímaví pro trh čtyřmiliardový. To je tedy má druhá rada. Zjistěte si, jak hluboko je možné segmentovat trh.

Třetí rada jsou vztahy. I když americká kultura není až tak vztahově zaměřená jako jiné kultury, spousta byznysu se děje na základě vztahů. Obchodní partneři si musí vzájemně věřit. Budujte kontakty a využívejte ty, které mají zase oni. Například pokud se se mnou spojíte na síti LinkedIn, můžete se podívat, jaké další kontakty mám. Využijte toho.

A čtvrtý a pátý krok?

Čtvrtému kroku říkám balení. Týká se totiž prezentace vaší firmy. Způsobu, jakým o ní mluvíte. Zaměřte se na kvalitní elevator pitch, pilujte ji podle toho, jak na ni lidé reagují. A pátá věc je jednoduché zapojení, a to ještě před tím, než se na americký trh dostanete fyzicky. Výhod, které nabízí Tech Ranch, můžou podnikatelé využívat na nadnárodní úrovni i bezplatně.

Máte nějaké speciální programy?

Jedná se třeba o pravidelné akce, které vám umožní se zapojit a získat spoustu kontaktů a informací. Jeden z programů tak běží každou středu v 18 hodin místního času. Účastní se ho podnikatelé z patnácti různých zemí a go-to-market partneři. Jedná se o experiment, neposkytujeme tedy žádné garance, ale účast je zdarma, tak to zkuste a uvidíte.

 

Propojíme vás s novými byznysovými partnery

Naše klienty propojujeme mezi sebou, otevíráme jim dveře k českým i zahraničním kontaktům a představujeme jejich práci a nápady nadnárodním korporacím. Staňte se naším klientem.

 

Chci vědět víc

Budoucnost v duchu Václava Havla

Jak se bude vyvíjet spolupráce mezi Tech Ranch a JICem dál?

Předně musím říct, že jsem nadšený z toho, že jsme se s Davidem Uhlířem z JICu v roce 2017 potkali a rozpoznali příležitost spolupráce. Naší spolupráce v oblasti podpory, která funguje jako pohon pozitivních lidských výsledků. Budeme určitě pokračovat a vytvářet otevřené společenství, volný trh, podporovat podnikavost. Je to důležité obzvlášť nyní v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Je tedy v plánu vystavět něco jako podnikatelský most oběma lokalitami?

Velmi mě dojalo, jakou podporu dostala Ukrajina i tady v Brně, a i proto chceme být součástí celého procesu. Je důležité dívat se do budoucnosti, kde pomůžeme zmírnit utrpení, které se děje nyní. A kde budeme také podporovat dlouhodobou obnovu země. Doufám proto, že se nám podaří vystavět velmi odolný most, který bude sloužit nejen nám a vám, ale i širšímu regionu.

Vy jste původně měl přijet k třicetiletému výročí Sametové revoluce a o dva, respektive tři roky ji posunula pandemie. Spolupráce tak nakonec nabírá hlubší smysl, než bylo původně zamýšleno.

Historicky máte pro tento kontext velké pochopení. My všichni chceme vidět budoucnost v duchu prezidenta Václava Havla a Sametové revoluce. Osobně se proto těším na budování firem, které dokáží pohánět otevřenou společnost, volné trhy a další podnikavost. Protože to je přesně to, co nyní svět potřebuje.  


Nejnovější
Trendy a témata

ESG reporting od A do Z. Víme, která data sledovat

29. 9. 2022

Zatímco ještě před rokem nebylo o zkratce ESG slyšet, dnes už ji zná skoro každý. Zaměření na životní prostředí (E), společenská témata (S) a řízení (G) vede firmy k odpovědnému a udržitelnému přístupu k podnikání, který je nezbytný pro zvládnutí zelené transformace. Ondřej Janků z Frank Bold pro nás shrnul to nejdůležitější, na co se připravit.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem. Takový byl ve zkratce příběh tří manažerů, který vedl až k založení firmy Lobey vyrábějící kosmetiku na přírodní bázi. Od mužů pro ženy. Během roku vyrostl obrat firmy z 0 na 70 milionů korun a počet zaměstnanců až na 10 lidí.

Nejčtenější

AI|ffinity: Z akademického výzkumu do byznysu s podporou Prototypuj a ověřuj

4. 4. 2022

Thomas Evangelidis se jako vědec zabývá metodami, které umožňují levnější a rychlejší objev nových léčiv. Sedm let se věnoval vývoji v institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Loni se rozhodl, že potenciál projektu přenese do podnikání. A pro svůj spin-off podporu v programu Prototypuj a ověřuj.

Zpět na Trendy a témata