ICT Security: hackerské útoky budou stále drzejší, firmy je samy nezvládnou

29.06.2016

Čeká ji nelehká budoucnost plná útoků, které budou rychlejší, drzejší a promyšlenější. Řeč je o počítačové bezpečnosti neboli ICT Security. Podle Dereka Mankyho ze společnosti Fortinet můžeme v letošním roce očekávat ze strany hackerů mnohem sofistikovanější kybernetické útoky prakticky na cokoliv. Organizace po celém světě tak budou v oblasti ICT Security čelit nelehké výzvě: dokázat ochránit svá data.

Statistiky v ICT Security

Jakou roli hrála ICT Security pro podnikatele napříč Evropskou unií v roce 2015, zmapoval Eurostat. Výsledky ukázaly, že politiku počítačové bezpečnosti má v současnosti definován téměř jeden ze tří podniků. Nakolik si firmy uvědomují důležitost ICT Security a nutnost prevence možných rizik přicházejících z kybernetického světa, je podle Eurostatu spjato s typem oboru jejich podnikání. Nejvíce měly ICT Security vyřešenou ty organizace, které se zabývají informačními a komunikačními technologiemi (60 %) a vědeckými a technickými aktivitami (49 %). Nejmenší zájem o ICT Security pak prokázaly podniky v sektorech konstrukcí (20 %), nemovitostí (25 %) a dopravy a skladování (26 %).

Byznysové příležitosti

Jak potvrzují Gartner a Trend Micro, do budoucna se otázka ICT Security stane pro podniky mnohem naléhavější, než je tomu doposud. Podle Trend Micro je rok 2016 přelomový, s narůstajícími kybernetickými útoky si totiž organizace začnou uvědomovat nezbytnost dobře nastavené ICT Security. Jak Gartner dodává, většina organizací nebude schopná zajistit si funkční ICT Security sama. Do roku 2018 tak můžeme očekávat, že více než polovina podniků na světě si pronajme externí firmy k tomu, aby jim zabezpečily ochranu dat.

Startupy, které na to vsadily

Jedním ze startupů, které firmám nabízí své služby v oblasti ICT Security, je izraelský Cybereason. Jeho bezpečnostní platforma umožňuje podnikatelům průběžně sledovat vlastní systém tak, aby dokázali odhalit útoky hackerů, zatímco se útočníci snaží dostat k jejich datům. Podniky tak mají příležitost vyvarovat se hackerů dlouho před tím, než vůbec zaútočí. Dalším izraelským startupem je například Cymmetria. Ten láká podnikatele na myšlenku, že dokážou změnit asymetrii v kyberbezpečnosti – hackeři budou těmi, kteří při pokusu o napadení organizace skončí poražení. Za zmínku stojí také anglická organizace Digital Shadows. Ta firmám nabízí řešení skrze datovou analýzu, která poskytuje celkový pohled na digitální otisky organizace a analyzuje profily jejich útočníků. Mezi další inspirativní startupy v oblasti ICT Security patří například Exabeam, Illumio nebo Synack. V brněnském akcelerátoru JIC STARCUBE uspěl vloni estonský tým ESEC Solutions.

Z českých firem se ICT Security v podobě monitorování sítí úspěšně věnuje společnost Flowmon Networks, dřívější INVEA-TECH. Partnerství s mezinárodním hráčem Eset nedávno uzavřela brněnská firma Safetica Technologies. Na trhu s antiviry má pak své stabilní místo i AVG, firma, která z Brna dobyla globální trh a je jedním z technologických partnerů už zmíněného akcelerátoru. Další z partnerů Y Soft prostřednictvím své dceřiné společnosti nedávno investoval 1,3 milionu dolarů do další slibné brněnské společnosti GreyCortex, která vyvíjí řešení pro analýzu a forenzní monitoring síťového provozu ve velkých a středních firmách.

Video: Illumio


ICT Security je jedním z témat letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojením na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINAReservio nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Letošními partnery jsou Honeywell, Microsoft, AVG, Konica Minolta a Y Soft. Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz.