Easycon: Když méně je někdy více

24. 10. 2019

Od prvotního nápadu na zlepšování pracovního prostředí se stal odborníkem na internet věcí. Radek Sysel spoluzaložil a řídí firmu Easycon, která kompletuje a programuje chytrá zařízení. Taková, která nejen sbírají informace a posílají je do telefonu zákazníka, ale která zároveň umožňují ovládat systémy na dálku. Prorazit v oboru se mu podařilo s kompletním IoT balíčkem, který obsahuje hardware, software i nabídku potřebných služeb, a také díky racionálnímu uvažování a velké dávce pokory.

Méně je mnohdy více

Když je v kanceláři delší dobu vyšší obsah oxidu uhličitého, lidé začnou být unavení a jejich výkonnost klesá. Málokdo ale v takový moment vstane a vědomě místnost vyvětrá. Přesně tento problém chtěl vyřešit Radek Sysel a už jako student vysoké školy sestavil spolu se svým spolužákem speciální meteostanici. Ta měřila teplotu, vlhkost a množství CO2 v místnosti a díky tomu upozorňovala na potřebu otevřít okno. S nápadem se přihlásili v roce 2015 do akcelerátoru JIC Starcube. Úspěšně – JIC jejich projekt vybral, proškolil jeho autory a pomohl jim v náročných začátcích. „JIC nás propojil s Centrem AdMaS při Vysokém učení technickém v Brně, pro které jsme dělali naši první zakázku. Kromě klimatu v místnosti chtěli ale změřit i energie, a to nás vlastně nasměrovalo tam, kde jsme dnes. Postupem času se totiž ukázalo, že lidi příliš nezajímá, jaké je klima v místnosti, ale spíš kolik spotřebují energie," vzpomíná na začátky firmy Radek Sysel. Už tehdy se rozhodl uložit projekt meteostanic k ledu a soustředit se na měření energií. Startovní rovinka ale nebyla jednoduchá. „Bylo to opravdu velmi těžké. Máte získávat nové zákazníky, přesvědčovat je, že jste šikovní, ale jste nová firma, nikdo vás nezná a nechce. Nakonec mi ale právě tohle období dalo hrozně moc do podnikání i do života. Naučí vás to i jak v mnohých věcech přistupovat k životu, nelpět na nějakém zbytečném luxusu," dodává Radek Sysel.

Zlom přišel zhruba o rok později díky soutěži Connect Visions to Solutions, kterou pořádá Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Soutěž propojuje startupy s velkými korporátními firmami. Radek Sysel v soutěži uspěl, když pro Pražskou energetiku vymyslel řešení, jak nejlépe IoT aplikovat pro její potřebu v domácnostech. Díky tomu odstartovala spolupráce s korporátem, která trvá dodnes a která dala malé začínající firmičce razítko „důvěryhodná" pro další klienty.

„Nemá smysl si namlouvat, že produkt vaší firmy je pro všechny. Pokud nepřináší zisk ani uspokojení, produkt nefunguje, musíte jít dál. Nesmíte být příliš sentimentální a držet se toho zuby nehty. My jsme to udělali a zpětně jsem za to moc rád. Zároveň je dobré se zamyslet, která konkrétní skupina váš produkt nebo službu potřebuje. Nenabízejte deset produktů, ale vyberte jeden, dva a za nimi si stůjte.

JIC má největší základnu v lidech a to je jeho největší dar. Ta komunita, kterou vytvořili, je úžasná. Znám spoustu projektů, kde byl investor a stejně nakonec zkrachovaly. Pokud nevíte, co s těmi penězi dělat, je konec. JIC vám necpe peníze, ale dává vám cenné rady a školení. Nikdy nám nemazali med kolem pusy, narovinu řekli, co ano a co ne. A za to jsem jim velmi vděčný."

 

Radek Sysel

Easycon, CEO

Komplexní řešení jako přidaná hodnota. A pokora

Po počátečním monitoringu dat se Radek Sysel začal specializovat také na řízení. Kromě sběru informací tak už dokáže jeho technologie ovládat jednotlivá zařízení na dálku. Přidanou hodnotou, kterou nabízí ke svým produktům, je komplexní řešení. Firma totiž nenabízí jen aplikaci – tedy software, ale i hardware a zároveň zajišťuje veškerou dokumentaci a povolení pro konkrétní projekt. Šetří tak svým klientům čas nejen před realizací zakázky, ale i po ní. „Moc dobře víme, že čas jsou peníze. Našim zákazníkům se proto snažíme v tomto směru maximálně pomoci. Pokud se jedná o malou závadu, vyřeší problém díky naší aplikaci na dálku. A pokud nepomůže ani staré dobré „vypnout a zapnout", v aplikaci zákazník okamžitě vidí, kde je problém a může se na něj připravit. Když už tak musí vyjet na místo, je vybavený potřebným nářadím a ušetří čas i náklady na jednu cestu," vysvětluje Radek Sysel.

Easycon zároveň nelpí na použití pouze vlastní technologie. Jejich aplikace je navržena tak, aby do ní mohli v případě potřeby integrovat jiný – tedy „cizí" – hardware, který se pro daný případ hodí lépe. Tento přístup je ukázkou firemních hodnot, tedy i hodnot Radka Sysla. „Člověk má být skromný a pokorný, nemyslet si, že když se dnes daří, že to tak bude i zítra. Musíte se pořád vyvíjet a posouvat. Pokora a pevná vůle, to je v podnikání opravdu moc důležité. A pak vás také zaměření firmy musí naplňovat. Nedokážu si představit, že bych podnikal a neviděl v tom vyšší cíl. Peníze rozhodně nemůžou být jedinou motivací – abyste překonali horší časy, musí mít vaše podnikání smysl," zamýšlí se.

Přátelská (a vždy vyvětraná) atmosféra

Easycon začínali ve dvou lidech. Teď jich je šest. Radek Sysel si potrpí na přátelský kolektiv a rodinnou atmosféru. Do budoucna by chtěl firmu hlavně stabilizovat, o velký podnik nestojí. „Myslím, že i v malém týmu můžeme dělat velké projekty. Aby nás bylo dvacet, třicet nebo padesát, to není moje osobní ambice. Já si přeju, aby to, co děláme, dělalo radost lidem, kteří jsou ve firmě, a hlavně lidem, pro které to děláme. To je pro mě o dost důležitější, než abychom zvětšovali obrat," přeje si.

I ve zdejší firemní kultuře tak platí, že méně je někdy více. Ostatně je to formule, která je s firmou provázaná ve všech ohledech a platí to i pro množství klientů. Radek Sysel by i do budoucna rád spolupracoval s menším počtem stabilních partnerů, které dokáže bez problémů obsloužit. Je to podle něj lepší řešení, než mít velký počet zákazníků, kterým v případě nutnosti nemůže zvednout telefon a pomoci okamžitě. „Je to jako ve vztahu. Když s někým žijete nebo spolupracujete déle, znáte se a vy přesně víte, co od vás očekává. Objednávky díky tomu probíhají tak, že nám zavolají a řeknou: Dobrý den, pane Sysle, potřebujeme tohle a tohle. A my už přesně víme," vysvětluje majitel firmy Easycon.

Původní projekt na malé meteostanice ale přece jen neskončil v propadlišti dějin. Lepší (a pravidelně větrané) pracovní prostředí díky němu mají přímo v kancelářích Easycon. A z nápadu autora těží také Radkův pes. „Měřím mu přes zimu teplotu v boudě a je hezké, že se naučil žít v symbióze se svým čidlem. Nekouše ho a netrhá, protože ten náš Toby určitě ví, že mu může pomoci. A já díky tomu v každý moment vím, jak se má," dodává s úsměvem.

Jak funguje Easycon?