Budoucnost senzorů: změří tělesné funkce zevnitř lidského těla

23.06.2016

Samy od sebe zavřou dveře, upozorní na příliš velkou spotřebu vody nebo změří srdeční tep. Řeč je o senzorech, tedy zařízeních, která zachycují určitou fyzikální, chemickou nebo biologickou veličinu a následně ji přemění na signál. Kde všude se dají takové senzory využít a jaká je jejich budoucnost?

Senzory a domácnosti

Využití senzorů je v současnosti velmi populární v domácnostech. Podle Frost & Sullivan lidé nejvíce oceňují detekční schopnosti dveří a oken, kdy senzory dokáží upozornit třeba na zloděje. Naopak za nejméně žádanou technologii považují takové senzory, které by byly schopné v případě nepřítomnosti rodičů pohlídat děti a domácí mazlíčky. To se ale podle Frost & Sullivan může do budoucna změnit, jakmile budou senzorové technologie schopny zachytit a zanalyzovat obrazová data detailněji, než je tomu nyní.

Byznysové příležitosti a trendy

Senzory se ovšem nedotýkají pouze domácností. Využít se dají snad všude, od automobilového průmyslu až po zemědělství. Velký potenciál mají například v oblasti zdravého životního stylu. Studie společnosti Ericsson potvrzuje, že ačkoli mají lidé rádi přehled o svých tělesných funkcích, nejrůznější měřicí přístroje je obtěžují. Musí je nosit na sobě, což je mnohdy neestetické a při sportování nepraktické. Řešení je podle respondentů výzkumu Ericssonu jednoduché: senzorové implantáty. Polovina z více než šesti tisíc respondentů věří, že během tří let budou dostupné takové senzory, které budou měřit tělesné funkce přímo zevnitř lidského těla. Že se nejedná o zcela sci–fi myšlenku potvrzuje například mini senzor pro měření tlaku a tepu, který Todd Zielinski ze společnosti Bressler Group označuje za jeden z trendů v oblasti senzorů pro rok 2016. Je tak malý, že ho bez problému schováte třeba dovnitř svého sluchátka. A to už je možná jen krůček od vzniku ještě miniaturnějších senzorů, které by lidské tělo mohlo bez komplikací přijmout.

Startupy, které na to vsadily

Senzor, který usnadní parkování, vytvořili v americkém startupu FenSens. Přišli s jednoduchým nápadem, kdy se senzor pouze nasadí na tabulku SPZ, řidič si nainstaluje aplikaci do svého smartphonu a následně je neustále informován o případných překážkách během parkování. Nejsou proto nutné žádné zásahy do auta. Za zmínku stojí například i britský startup KisanHub. Ten poskytuje všem zemědělcům a pěstitelům cenné informace ohledně počasí (déšť, rychlost větru a další), ale i úrody, závlah apod. To vše díky kombinaci senzorů a satelitních technologií. Analyzovat chování zákazníků v reálném čase skrze senzory zabudované přímo v obchodech pak umožňuje třeba americký startup Nomi nebo Footmarks.

Video: Startup FenSens usnadňuje chytrým řešením podélné parkování i těm, kteří mají starší model auta bez parkovacích senzorů

 


Senzory jsou jedním z témat letošního JIC STARCUBE, který je nejdéle fungujícím českým akcelerátorem. Startupy si do něj můžou podat přihlášku do 7. srpna 2016. Od roku 2010 do JIC STARCUBE vstoupilo už 72 startupů. Týmy procházejí třemi měsíci nabitými poznatky, workshopy, setkáváním s mentory a napojení na globální technologické společnosti. Získávají výhody a finanční podporu na testování a prototypování, právní nebo daňové služby, marketing i uhrazení cestovného a ubytování. K úspěšným firmám, které akcelerátorem prošly, patří například GINAReservio nebo jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti Kiwi (dříve Skypicker). Více informací o akcelerátoru najdete na stránkách www.starcube.cz.