Miloš Sochor zpět na JICu: Investice do firem je sázka na lidi
27. 2. 2024

Miloš Sochor zpět na JICu: Investice do firem je sázka na lidi

Deset let strávil za mořem v Americe. Po návratu pracoval v JICu jako hlavní konzultant. A po deseti letech od doby, kdy přešel do Y Soft Ventures, se vrací částečně zase zpátky na JIC. Akorát v jiné úloze. Přečtěte si rozhovor s Milošem Sochorem, který bude startupům dávat rady ze světa investic.
S JICem budeš spolupracovat po deseti letech. Tak popiš, co k tomu vedlo? 

Já jsem se vlastně v inovačním ekosystému pohyboval celou dobu. Pracoval jsem – a stále pracuji – pro Y Soft Ventures. I tak jsem byl ale od JICu trochu dál. Nedávno jsem ale vyrazil na Velvet Innovation meetup a nadchlo mě to. A moc mě potěšilo to vřelé přijetí od kolegů z JICu. Tak jsem začal uvažovat o tom, jak se více zapojit do dění kolem JICu. 

A v té době ses setkal s několika firmami a dával jim první rady?  

Přesně tak. Šlo o firmy, které měly nabídku od investorů. Chtěly konzultaci a mě se na těch navrhovaných parametrech investice pár věcí nezdálo. Tak jsem je nasměroval k tomu, aby s investorem začali jednat trochu v jiných mantinelech. A když jsem o tomhle mluvil s lidmi z JICu včetně ředitele Petra Chládka, tak to do sebe zapadlo. Petr totiž sám už nějakou dobu uvažoval o tom, že by firmy mohly mít pro jednání s investory na své straně někoho, kdo to prostředí zná.
 
Jak bys tedy popsal svoji novou roli v rámci JICu? 

Mám za sebou několik konzultací a zpětná vazba ukazuje, že moje role dává smysl. Částečně přecházím na druhou stranu barikády a pomáhám firmám s nastavením strategie ve chvíli, kdy přemýšlí o investorovi. Stačí přitom jen změna perspektivy – začít mluvit jazykem investora a prezentovat svůj příběh jiným způsobem. Aby tomu investor porozuměl. Na tom, jak se firmy umějí prodat, velmi záleží. Důležitou součástí je také budování vztahů s investory. 

Co si pod tím můžeme představit? 

Spousta firem si jde třeba příliš brzy pro příliš mnoho nebo příliš málo peněz, které nedávají smysl. Já bych do tohoto procesu rád vnesl určitou strukturu. Když jsme u budování vztahů, místo přímé žádosti o kapitál můžeš pracovat s investory nějakou dobu jen tak – informovat je o tom, jak se tvojí firmě daří, jakých úspěchů dosahuje. A nic nechtít. Tenhle přístup umožňuje strategičtější přístup k investicím a obecně i lepší přípravu. To pak může v konečném důsledku vést k výraznějšímu úspěchu při získávání kapitálu. 

Investice do firem je ve skutečnosti sázka na lidi


Zmiňuješ načasování a správnou výši investice . Vnímáš nějaké další problematické prvky? 

Když pominu samotný výběr správného investora tak, aby fungovala určitá chemie a synergie, jsou tu i další témata, která se často opakují. Třeba nastavení vlastnické struktury v první fázi financování. Tedy správné rozdělení podílů mezi investory tak, abys nenarušil budoucí kola investování. Pak může jít například o nastavení počátečního kapitálu, tempo rozvoje firmy, stanovení KPIs. A pak se hodně opomíjí realistická valuace firmy a sestavení odpovídajícího finančního plánu. 

V čem se to projevuje? 

Občas to může vypadat jako komplikovaná věda, ale stačí k tomu přistupovat s rozumem. Lepší než vytvářet nerealistické grafy pro potěšení investorů, je přizpůsobit plán reálným potřebám firmy a lidí v ní. Různí investoři k riziku přistupují rozdílně. Někteří ho přebírají na sebe, zatímco jiní ho přenášejí na firmu prostřednictvím investičních smluv a závazků. Klíčem je najít řešení, které je férové pro obě strany. 

Napadá tě takový případ investice, kdy se tohle všechno dobře potkalo? 

Můžu říct, že ve Y Soft Ventures máme se všemi firmami v portfoliu fantastické vztahy, zejména s CEO těchto firem. Patří mezi ně firmy, které jsou přímo spjaty s JICem: GreyCortex, Sewio, NenoVision, Dronetag, Vrgineers, Arbo Technologies a další. Samotná investice je ve skutečnosti vždy spíš sázka na lidi než na samotnou technologii. Ta může být sebelepší, ale bez týmu, který je schopen ji realizovat, se daleko nedostanete. Když se dívám na nějakou firmu, musí mě zaujmout produktem i týmem. 

Pro investory budou zajímavé produkty schopné ověřit pravdivost informací 


Vnímáš nějaké nové trendy v oblasti investic do startupů? 

V České republice bude v příštích letech přetlak peněz kvůli vzniku tří nebo čtyř velkých nových fondů. To přinese miliardy korun, což ale zvyšuje valuace startupů a trochu je to rozmazluje. Ve Y Soft Ventures se snažíme zachovat chladnou hlavu a nezapojovat se do hořečnatého zvyšování valuací. I proto jsme se začali zaměřovat na firmy v ranější fázi, což nám umožnilo investovat do skutečně kvalitních projektů – jako je třeba Arbo Technologies – které byly na začátku svého vývoje. 

A AI? Může ta mít nějaký vliv na startupové investice? 

Všichni máme obavy, jak moc ovlivní umělá inteligence naše myšlení, jestli a nakolik může být zneužitelná pro šíření paniky nebo dezinformací prostřednictvím falešných videí. Produkty, a nástroje, které nám pomohou se zorientovat v přesyceném informačním prostředí, které budou schopné ověřit pravdivost informací a odhalit fake news, se stanou velmi žádanými – i pro investory. 

Jaká je tvoje osobní mise a vize? 

Mám mnoho pracovních a osobních cílů a čas neúprosně běží. Můj návrat k JICu znamená obnovení kontaktu s lidmi a pozitivní energii, kterou jsem tady našel. Dělat, co mě baví, je rozhodně jedna z důležitých věcí v mém životě.  Nežiju ze dne na den, ani si nekladu dlouhodobé cíle. Snažím se jen, aby byl každý den o něco lepší než ten předchozí. 

Třeba na dvou kolech? Tuhle tvoji fanouškovskou část osobnosti asi nemůžeme vynechat. 

Na silničních motorkách jezdím už skoro dvacet let. Před šesti lety jsem vůbec poprvé vyzkoušel jízdu na offroadovém motocyklu. Učarovalo mi to. V roce 2021 jsem se zúčastnil svého prvního rallye závodu v Chorvatsku. Byl podobný tomu v Dakaru, ale v menším měřítku, během týdne jsme v terénu ujeli 2000 kilometrů.  Minulý rok jsem se pak zúčastnil evropského šampionátu, který se mi podařilo vyhrát.  To je po čtyřicítce hodně motivační.

To asi vyžaduje velkou přípravu, odhodlání a výdrž. 

Je to důležitá kapitola mého života. Rád bych se zúčastnil rallye Dakar. To ale bude vyžadovat ještě intenzivnější přípravu – fyzickou, finanční a sponzorskou. A spoustu práce a času i na přípravných závodech. Je to jeden z mých nepracovních cílů do budoucna. A pevně věřím, že se mi za pár let splní.