Bitcoin na hraně? Podle „Kicoma“ Vejmoly ho ještě čekají zajímavé časy

4. 7. 2022

Třináct let – tak dlouho je tu bitcoin s námi. Podle svých fanoušků za tu dobu dokázal, že má v online prostředí své místo. A odvážlivcům, kteří se nezaleknou jeho přirozené volatility, nabízí mnoho podnikatelských příležitostí. A možná v době krize kryptotrhu je ta nejlepší chvíle, kdy se nad příležitostmi blockchainukryptoměn zamyslet. Ačkoliv má bitcoin jako první internetová nestátní měna za sebou mnoho propadů – někdy až o 80 %, podle Jakuba Vejmoly – odborníka na Bitcoin a autora YouTube kanálu Bitcoinovej kanál – tu s námi bude minimálně do roku 2140. A nejspíš i mnohem déle.

Úspěch českých vývojářů na bitcoinovém poli

Čeští vývojáři jsou v oblasti kryptoměn úspěšní. Dokonce držíme i několik prvenství. „Například vynález hardwarové peněženky, za kterým stojí Marek Palatinus ze společnosti Trezor. Dnes jsou na světě jen dvě relevantní firmy, které to dělají – jedna francouzská a český Trezor,“ upozorňuje Jakub Vejmola a pokračuje ve výčtu dalších úspěšných firem. „Vznikla tu také spousta směnáren, na Moravě například Anycoin, v Brně CoinMate. Za zmínku stojí i společnost Confirmo, což je směňovací brána, která mění firmám kryptoměny na klasickou korunu,“ doplňuje Jakub Vejmola. Firma spolupracuje třeba s Alzou, takže díky tomu můžou zákazníci platit online v bitcoinech. A za zmínku stojí také projekt Tweetoshi – nástavba Twitteru, pomocí které čtenáři odměňují autory tweetů prostřednictvím satoshi – tedy nejmenší částí bitcoinu.

I bitcoin potřebuje inovace

Kdybychom měli najít paralelu k současné úrovni bitcoinu, přirovnává ho Jakub Vejmola k internetu a druhé polovině devadesátých let. „Jsme ve fázi, kdy bitcoin vylezl z geekovské bubliny, teď teprve vznikají uživatelské aplikace. Ty nejzajímavější časy ho ještě čekají,“ říká Vejmola. Nejdůležitější úlohou vývojářů podle něj bude vylepšit user interfaceuser experience. „Použiju paralelu s řízením auta. K bitcoinu zatím vždy musíme přijít, otevřít si kapotu a trochu se pohrabat v motoru. My se potřebujeme dostat do fáze, kdy nastartujeme a pojedeme,“ vysvětluje Vejmola.

Na druhou stranu nabízí bitcoin možnost okamžitého vývoje. Jedná se o software s otevřeným zdrojovým kódem. „Nepotřebujete povolení bank ani regulátorů, nekupujete si žádné licence. Podíváte se do zdrojového kódu bitcoinu a programujete. Může to být hardwarová peněženka, směnárna, brána, aplikace,“ vyjmenovává Vejmola. 

Rizika: vznikající regulace a vysoká volatilita

Aktuálně jsou v oblasti bitcoinu nejaktivnější Spojené státy americké. Vývojáře u nás můžou odrazovat regulace, které budou muset členské státy přejímat z Evropské unie. Zároveň je rizikovým faktorem přirozená vysoká volatilita bitcoinu. S tou je ale podle Jakuba Vejmoly nutné počítat. „Z tohoto pohledu je dobré mít i nějakou likvidní rezervu ve standardních měnách, aby firemní bohatství nekolísalo nahoru a dolů. Na druhou stranu kromě regulací a volatility už příliš překážek a rizik nevidím. Myslím, že po 13 letech nám bitcoin dokázal, že tady má své místo a jednoznačně tu s námi bude dalších x-desítek let,“ zamýšlí se Vejmola.

Zatím také neexistuje konkrétní daňový zákon. Kryptoměny jsou tak stále považovány za věc a spadají pod paragraf 10 – tedy ostatní příjmy. „Těžaři, kterým se emitují nové bitcoiny, si je v účetnictví oficiálně stále přidávají jako věc na sklad,“ usmívá se Jakub Vejmola. Na kryptoměny by časem mohl existovat časový test podobně, jako funguje na akcie. Pokud by tedy člověk držel bitcoin nebo jinou kryptoměnu přes tři roky, zisk z nich by nedanil.

Když hledáte někoho, kdo podnikání rozumí

Máte vlastní produkt nebo službu? Věříte, že s ním můžete ve světě uspět? To dává smysl! A my vás v tom podpoříme. Pro začínajícího podnikatele máme vlastní konzultanty, pro pokročilého byznysmena zase zkušené experty z celé republiky. Jsme tu pro vás a jdeme s vámi do neznáma.

 

Chci vědět víc

Ideální čas začít? Právě teď

Kdy je tedy nejvhodnější začít s vlastním bitcoinovým projektem? Podle Jakuba Vejmoly právě teď, tedy ve chvíli, kdy se ceny propadly. „V okamžiku, kdy vám cena roste, vzniká na vás tlak na doručení. Když je cena nízko, jste stranou zájmu a máte klid na tvoření,“ vysvětluje. Doporučuje také být v kontaktu s lidmi, kteří se o bitcoin zajímají. „Lidé z komunity kolem bitcoinu vám řeknou, jestli váš produkt chtějí, nemá smysl pracovat půl roku na něčem, o čem zjistíte, že není potřeba. Nebo na něčem, co už dávno existuje,“ upozorňuje Vejmola. 


Nejnovější
Trendy a témata

Jiří Fuchs z CCFR: Demokratizujeme svět investic

25. 7. 2022

Jeho první podnikatelský projekt Dotační manager funguje dodnes. Jiří Fuchs jím veřejnosti otevřel jinak složitý…

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Jak správně nacenit produkt?

20. 1. 2022

Jedním z klíčů, který otevírá dveře k podnikatelskému úspěchu, je nastavení správné ceny produktu. Správná cena výrobku může zvýšit objem prodeje a díky tomu si vytvoříte základ pro prosperující podnikání. Platí to ale i naopak. Špatná cena může vašemu podnikání zlomit vaz. Proto pro vás Víťa Hanák připravil pár tipů, jak na cenotvorbu vyzrát.

Zpět na Trendy a témata