Evropská kosmická agentura hledá v Česku inovativní projekty z oblasti radiofrekvenční komunikace
10. 1. 2024

Evropská kosmická agentura hledá v Česku inovativní projekty z oblasti radiofrekvenční komunikace

Ve spolupráci s inovační agenturou JIC a Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií VUT otevírá Evropská kosmická agentura projekt Spectrum Sharing Makerspace. Ten se zaměřuje na podporu inovací v oblasti sdílení radiového spektra v oblasti telekomunikace. Startupy, malé a střední firmy, radioamatéři, studenti a univerzitní týmy mohou na své projekty získat až 50 tisíc eur, mentoring i mezinárodní PR. Pilotní výzva je otevřena do 31. ledna 2024.

Evropská kosmická agentura otevřela první výzvu projektu Spectrum Sharing Makerspace zaměřeného na vývoj inovací v oblasti sdílení radiového spektra. Až do 31. ledna je možné hlásit projekty, které mají potenciál řešit některou z předem definovaných aktivit. „V rámci projektu definovala ESA třináct konkrétních aktivit, pro které hledá řešení. Jedná se třeba o lepší využití radiových frekvencí pro přenos dat, měření využití sítě v předem určených oblastech, využití 5G sítí v místech, kde se ještě nepoužívají, formování tvaru paprsků nebo využití umělé inteligence pro automatické přeladění frekvence,“ vysvětluje Veronika Mašínová z inovační agentury JIC, která má projekt v České republice na starosti. „Jedná se poměrně úzkoprofilové aktivity a ESA je pomocí tohoto projektu hledá pouze ve dvou členských zemích – v Řecku a u nás,“ zdůrazňuje Mašínová.

Celkem agentura alokovala na podporu projektu 425 000 eur, tedy přibližně deset a půl milionu korun. Vybrané projekty získají až 50 000 eur na realizaci aktivity. Startupy, univerzity a radioamatéři mohou financovat až sto procent svých nákladů, firmy starší pěti let pak sedmdesát procent. „Doba trvání projektu by měla být mezi šesti měsíci a jedním rokem a kromě peněz získají projekty také technický a businessový mentoring, mezinárodní publicitu a zapojí se do komunity profesionálů z oboru,“ doplňuje Mašínová.

„Infračervený teploměr, termofolie, filtry na vodu nebo dokonce i kojenecká výživa – vesmírný průmysl dal lidstvu spoustu zásadních inovací, bez kterých si dnešní život možná ani neumíme představit. Proto je tak důležité do kosmických projektů investovat. Z takových projektů pak mohou vyrůst globálně úspěšné firmy. A proč by neměly mít svůj domov právě v České republice?" věří ředitel inovační agentury JIC Petr Chládek.

„Člověk musí objevovat nové věci, ať už je to vesmír nebo oceány. Vznikají nové firmy a start-upy zaměřené na průzkum vesmíru. Právě proto jsme loni otevřeli studijní program Space Applications a naši expertýzu teď nabízíme i v rámci projektu Spectrum Sharing Makerspace,“ vysvětluje garant programu Tomáš Götthans z elektrofakulty VUT.

Tisková zpráva

Ke stažení