Cenu za udržitelnost pro startup z jižní Moravy získala přepravní firma Wereldo. Díky vlastnímu algoritmu dokáže snižovat počet kamionů na silnicích
15. 11. 2023

Cenu za udržitelnost pro startup z jižní Moravy získala přepravní firma Wereldo. Díky vlastnímu algoritmu dokáže snižovat počet kamionů na silnicích

Firma Wereldo získala titul Startup roku Jihomoravského kraje – Cena za udržitelnost. Cenu jsme letos udělovali vůbec poprvé, a to ve spolupráci s Nadací Partnerství a Jihomoravským krajem. Soutěž je určena pro startupy, které nabízejí inspirativní a inovativní produkty nebo projekty v oblasti environmentálních a sociálních inovací. Cenu předal hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich v rámci konference Velvet Innovation.
Vítěze vybrala porota nominovaná Nadací Partnerství z celkem 19 nominovaných firem. A výběr to nebyl jednoduchý. Kromě Werelda bylo nominované třeba Nesnězeno, rPET nebo Tierra Verde. 

Wereldo působí v oblasti logistiky. Tým kolem CEO Tomáše Zahradníka vyvinul vlastní algoritmus, díky kterému je schopen výrazně zefektivňovat přepravní služby. 

„Pro klienty jsme klasickým dopravcem, ale to naše tajemství je uvnitř. Je to způsob, jakým plánujeme kamiony. Používáme k tomu vlastní algoritmy umožňující snižovat náklady za dopravu, a hlavně tím snižujeme počet prázdných kamionů na silnicích a tím i dopad tohoto způsobu přepravy na životní prostředí,“ vysvětluje ředitel firmy Tomáš Zahradník, v čem je Wereldo unikátní. 

Podívejte se na podnikatelský příběh firmy Wereldo

„Jedná se o technologii, která může mít opravdu výrazný globální dopad a s ním i úspěch. Už teď je firma zainvestovaná, má správnou startupovou dynamiku a stojí na hodnotách, do nichž se velmi silně propisuje téma udržitelnosti. A to je u startupu v této fázi vývoje velmi vzácné,“ podotýká jeden z porotců Michal Hrabí, který v minulosti vedl mezinárodně úspěšnou firmu Phonexia a nyní působí v roli COO firmy Solsol. Kromě něj byl porotě spoluzakladatel startupu FaceUp David Špunar, Monika Ptáčníková, která mimo jiné spoluzakládala organizaci Czechitas, nebo třeba ředitelka brněnské zoo Radana Dungelová.  

Mezi dalšími adepty na cenu bylo třeba známé Nesnězeno, firma na recyklaci plastu rPET, u níž porota ocenila odvahu investovat, nebo aplikace Plant ID na rozpoznávání rostlin. Ta má podle porotců velký potenciál pro rychlý byznysový růst. Technologii lze totiž využít i v jiných oblastech. U firmy vyrábějící ekologický sortiment z oblasti péče o tělo i domácnost Tierra Verde pak zase porota oceňovala komplexní přístup k udržitelnosti. 

A co k nové ceně říká hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich? „Na jižní Moravě vznikají inovace, které mohou opravdu reálně pomoci zvládat lidem výzvy, které se řeší po celém světě. Tahle cena vznikla proto, abychom je veřejnosti představili a inspirovali ostatní, že má smysl dělat věci jinak.“