První investice pro Myco. Garage Angels a JIC Ventures dávají do startupu s ekomateriálem 14 milionů korun

18. 7. 2022

Jsou na trhu rok a půl a právě teď si připisují první investici. Biotechnologický startup Myco získává 14 milionů korun od Garage Angels a našeho fondu JIC VenturesDíky finanční injekci budou moci automatizovat a navýšit výrobu přírodně rozložitelného materiálu z podhoubí. Navazují tak na svůj nedávný úspěch v programu Prototypuj a ověřuj, který jim zase pomůže s vývojem deskového materiálu na podobné bázi. 

Myco je ukázkovým příkladem firmy, která svým produktem chce měnit svět k lepšímu. Přesně v duchu cirkulární ekonomiky. Za použití houbového mycelia spojují odpadní materiál, jako jsou piliny, odpadní papír nebo konopné pazdeří, a vytváří z něj materiál použitelný třeba místo polystyrenu. „Jedná se o obnovitelné zdroje, které jsou lokálně snadno dostupné. Výrobky Myco jsou odbouratelné přírodními procesy, a proto neškodí životnímu prostředí,“ vysvětluje jeden ze spoluzakladatelů firmy Myco David Minařík

Mycelium je díky jeho strukturálním vlastnostem možné tvarovat a výsledný produkt je pevný a pružný zároveň. Momentálně toho firma využívá pro výrobu obalů, které dokáží nahradit pěnový polystyren. Dodává je například firmě Sonnentor nebo výrobci udržitelných bezdrátových nabíječek Treed. Aktuálně pracují také na vývoji přírodní alternativy k izolaci a dřevotřísce. „V obou případech je kromě udržitelnosti velkou výhodou fakt, že je materiál podstatně odolnější vůči ohni,“ upozorňuje další ze spoluzakladatelů firmy Jan Ostrezi.

Materiál je snadno tvarovatelný a biologicky odbouratelný

Větší objemy a automatizace díky investici

V Myco snižují spotřebu energií – využívají odpadní teplo a hledají co nejnižší teplotu na sušení. Díky práci s lokálními zdroji a možnosti dosloužilé výrobky jednoduše kompostovat firma obousměrně minimalizuje logistiku. „Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace,“ vysvětluje spoluzakladatel firmy Martin Janča.

A aby mohla mít výroba skutečně ekologický dopad, je třeba ji nejen zautomatizovat, ale také navýšit její objemy. Aktuálně v Myco vyrobí měsíčně 2 metry krychlové materiálu, postupně by se chtěli dostat až na stovku. A právě v tomto směru pomůže investice od JIC VenturesGarage Angels. „Spoustu potřebných technologií nejde jen tak pořídit, protože jednoduše neexistují. Co lze, to si vyrobíme sami. Díky investici se budeme moci v tomto směru posunout o několik levelů výše,“ vysvětluje Jan Ostrezi.

Když startup potřebuje peníze

Začínáte podnikat? Potřebujete dále rozvíjet svoji firmu? S dalšími financemi to půjde rychleji. Grant? Investor? Úvěr? Pomůžeme vám najít nejlepší způsob financování právě pro váš záměr.

Chci vědět víc

Zlatý grál v době materiálové krize?

Prostřednictvím JIC Ventures podporujeme inovativní řešení a firmy, které mají potenciál uspět na globálním trhu. Dalo by se říct, že v době materiálové krize našli Myco zlatý grál. „Jsem přesvědčen, že jejich podnikatelský projekt uspěje a věřím, že dopad může být opravdu velký,“ říká Radim Kocourek z JIC Ventures. Lokální projekty s potenciálem změnit konkrétní odvětví a snížit závislost lidstva na plastech a fosilních zdrojích podporuje tradičně i skupina investorů Garage Angels.

JIC Ventures je dceřiná společnosti jihomoravské inovační agentury JIC a investuje do jejích nadějných klientů. Investici z fondu získala v minulosti například firma GINA, jejíž aplikace pomáhá integrovanému záchrannému systému. Firma NenoVision, která působí v oblasti elektronové mikroskopie, nebo Wereldo, který pomoci softwaru optimalizuje nákladní dopravu. Během pěti let nyní plánuje proinvestovat 20 milionů korun. Letos už fond JIC Ventures podpořil výrobce designových reproduktorů Harangi Sounds. „Jelikož jde o investici z veřejných peněz, cílem není jen finanční profit. Úspěšné firmy pomáhají také rozvoji celého regionu,“ uzavírá za JIC Ventures Radim Kocourek.


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Inovativní tlumicí nože na krasobruslení nebo desky z mycelia. Další 4 prototypy získaly podporu

16. 6. 2022

Blade Science Výše podpory: 665.000 Kč Ondřej Spiegl je dvojnásobný mistr Švédska v krasobruslení českého původu,…

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Jak správně nacenit produkt?

20. 1. 2022

Jedním z klíčů, který otevírá dveře k podnikatelskému úspěchu, je nastavení správné ceny produktu. Správná cena výrobku může zvýšit objem prodeje a díky tomu si vytvoříte základ pro prosperující podnikání. Platí to ale i naopak. Špatná cena může vašemu podnikání zlomit vaz. Proto pro vás Víťa Hanák připravil pár tipů, jak na cenotvorbu vyzrát.

Zpět na Aktuálně z JICu