Inovativní tlumicí nože na krasobruslení nebo desky z mycelia. Další 4 prototypy získaly podporu

16. 6. 2022

Blade Science

Výše podpory: 665.000 Kč

Ondřej Spiegl je dvojnásobný mistr Švédska v krasobruslení českého původu, který společně s bývalou švédskou krasobruslařkou Moou Lindgren přišel s nápadem na inovativní tlumicí nože. Ty umí zmírnit dopady ze skoku. Právě v krasobruslení jsou totiž častá zranění způsobená tvrdými dopady. Studie prokázala, že ve srovnání s běžnými noži snižuje jeho technologie zatížení při dopadu až o čtrnáct procent. 

„Grant nám výrazně, dá se říct o roky, zkrátí dobu na vývoj a testování finální verze tlumicího nože a dostane nás blíže k uvedení produktu na trh. Získáme cenné zkušenosti s výrobou a vedením společnosti.“ 

Ondřej Spiegl, Blade Science

Myco

Výše podpory: 792.400 Kč

Firma Myco z Vřesovic už úspěšně prodává obaly z mycélia. Teď přišla s nápadem na vývoj desek ze stejného materiálu využitelných třeba v nábytkářství. Oproti ostatním dostupným řešením na trhu, kde je pojivem polymerní lepidlo nejčastěji na bázi formaldehydu, se jejich desky budou lišit tím, že pojivem bude ekologický chitin.

„Prostředky budou použity na laboratorní vývoj materiálu a jeho mechanické zkoušky. Získaná data budou použita pro transformaci laboratorní výroby do průmyslového měřítka. Nastartováním průmyslové výroby udržitelných deskových materiálů dojde k ověření našich technologií a následné expanzi jak na českém, tak i evropském trhu.“ 

Martin Janča, Myco

MAIA – Medical AI Assistant

Výše podpory: 800.000 Kč

Projekt MAIA – Medical AI Assistant vyvíjí tým lidí kolem Lukáše Louna. Jejich řešení funguje jako pomocník gastroenterologa během kolonoskopie. Pomocný endoskopický přístroj s umělou inteligencí umí detekovat kolorektální léze a lékařům tak ušetřit až 50 procent času při tvorbě závěrečné zprávy.

„V projektu chceme dokončit vývoj prototypu a vyvinout funkcionalitu pro měření velikosti lézí a adenomů, kterou nenabízí žádné dostupné komerční řešení. Cílem je také nasazení MAIA řešení na spolupracující lékařská pracoviště.“ 

Lukáš Loun, MAIA Medical Assistent

AdvaScope

Výše podpory: 800.000 Kč

Firma AdvaScope vyvíjí prototyp detektoru s využitím unikátního čipu vyvinutého konsorciem CERN. Vychází tím vstříc poptávce brněnských firem z oboru elektronové mikroskopie. Cílem je funkční prototyp detektoru osazený čipem Timepix 3, který bude svými výslednými parametry vhodný pro přímé využití v běžných elektronových mikroskopech.

„Podpora pro nás znamená výrazné urychlení vývoje našich vlastních produktů. Věříme, že tyto produkty pokryjí náročné požadavky zákazníků nejen v oblasti elektronové mikroskopie,“ 

Michael Pohl, jednatel AdvaScope


Nejnovější
Aktuálně z JICu

EY Podnikatelem roku Jihomoravského kraje se stal Martin Cígler

2. 2. 2022

Ocenění EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje putuje do rukou Martin Cíglera ze společnosti Solitea. Převzal jej během slavnostního večera v úterý 1. února v kreativním hubu KUMST a přímo na pódiu mu gratulovali mimo jiné hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, majitel Y Softu Václav Muchna nebo ředitel JICu Petr Chládek.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Jak správně nacenit produkt?

20. 1. 2022

Jedním z klíčů, který otevírá dveře k podnikatelskému úspěchu, je nastavení správné ceny produktu. Správná cena výrobku může zvýšit objem prodeje a díky tomu si vytvoříte základ pro prosperující podnikání. Platí to ale i naopak. Špatná cena může vašemu podnikání zlomit vaz. Proto pro vás Víťa Hanák připravil pár tipů, jak na cenotvorbu vyzrát.

Zpět na Aktuálně z JICu