Česko podpořilo Africko-evropské inovační partnerství. Český zástupce JIC bude spolupracovat s inkubátorem z JAR
17. 9. 2019

Česko podpořilo Africko-evropské inovační partnerství. Český zástupce JIC bude spolupracovat s inkubátorem z JAR

BRNO, 17. září 2019

V keňském Nairobi byla minulý týden slavnostně spuštěna iniciativa Africko-evropského inovačního partnerství. Jejím cílem je podpořit a propojit inovační a technologické inkubátory mezi dvěma kontinenty. Mezi desítkou evropských inkubačních center zastupoval Českou republiku jihomoravský JIC, který podepsal spolupráci s jihoafrickým inkubátorem Softstart BTI.

„Partnerství s jihoafrickým inkubátorem spočívá hlavně ve výměně zkušeností. Budeme se také snažit propojit naše klienty s jejich a hledat pro ně byznysové příležitosti,“ vysvětluje podstatu spolupráce Jindřich Weiss z JICu s tím, že Softstart BTI poskytuje podobné služby jako JIC. „Kromě sdílených kancelářských prostor také klientům umožňují přístup ke specializovanému vybavení a nabízí konzultace a poradenství.“ Svou roli ve výběru sehrálo podle Weisse i to, že JAR má jakožto druhá největší africká ekonomika výrazný tržní potenciál a zároveň je anglofonní zemí, což odstraňuje i případnou jazykovou bariéru.

Dvoudenní akce, která v keňském Nairobi proběhla 12. a 13. září, byla vůbec první aktivitou iniciativy. Jedná se o společnou snahu Evropské a Africké unie o sblížení v oblasti inovací a technologií. Jejím hlavním nástrojem je propojování regionálních a národních ekosystémů, které jsou zastoupeny inovačními centry z obou kontinentů. Jejich prostřednictvím získají firmy podporu ve svých snahách o vstup na africký, respektive evropský trh. Partnerství se také shoduje s jednou z priorit nedávno zvolené prezidentky Unie Ursuly von der Leyen. Její plány totiž zahrnují i přípravu „Komplexní evropské strategie pro Afriku.“ V minulých týdnech von der Leyen zdůrazňovala potřebu udržitelného investičního plánu, který bude stimulovat inovace a konkurenceschopnost. Afrika je kontinentem s řadou společenských a environmentálních výzev, což s sebou přináší i byznysové příležitosti. „Jsem přesvědčen, že právě byznys může být jedním z důležitých nástrojů řešení globálních výzev,“ doplňuje Weisse ředitel JICu Petr Chládek.

Dohromady je do iniciativy zapojeno jednadvacet center. Deset evropských zástupců vybrala Síť evropských obchodních a inovačních center (EBN), která měla v Nairobi také svou delegaci. Kromě českého zástupce JIC byly mezi vybranými institucemi například německý GTEC, Imperial College z Londýna, francouzský Incubateur Descartes nebo Vědecko-technologický park Poznaň z Polska.

Projekt partnerství financuje Evropská komise a do května 2021 proběhne ještě dalších šest akcí propojujících evropská a africká inkubační centra.

Tisková zpráva ke stažení

Fotografie ke stažení