Hledáme startupy do kosmického inkubátoru

22. 9. 2021

Specializované mapy pro chytré zemědělství, přístroj pro měření výkonu ve stresové zátěži nebo brýle na virtuální realitu – na „pozemském“ využití „kosmických“ technologií se podílí i brněnské firmy, které v uplynulých letech získaly podporu z inkubátoru Evropské kosmické agentury v Brně (ESA BIC). Na jejich úspěchy teď budou moci navázat další. ESA BIC Czech Republic, jejíž brněnskou pobočku máme na starosti, totiž pod záštitou agentury CzechInvest  otevřelo další výzvu. Díky ní mohou startupy získat na své projekty až 50 tisíc eur. Přihlášky do programu je možné podávat do 15. října 2021 na www.jic.cz/esa-bic-brno.

Milion eur – právě tolik je celkem připraveno pro úspěšné firmy, které během následujících pěti let absolvují akcelerační program v brněnské pobočce inkubátoru Evropské kosmické agentury. Polovinu peněz dává sama agentura, tu druhou schválili v polovině letošního roku zastupitelé Jihomoravského kraje. Inkubátor má pomoci s rozjezdem hlavně firmám, které vesmírnou technologii dokážou uplatnit v běžném životě. „Díky vesmírnému průmyslu má lidstvo třeba termofólii, paměťovou pěnu nebo požární hlásiče. Věřím, že i u nás dokážeme přijít na to, jak vesmírné technologie mohou pomoci tady na Zemi,“ říká k tomu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Do roku 2026 by měla brněnská pobočka podpořit celkem 15 firem. „Kromě finanční podpory 50 tisíc eur získají i odborné vedení špičkových expertů ze světa byznysu. Pomůžeme jim i s vyhledáváním strategických partnerů i případných investorů,“ vysvětluje Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která má brněnskou pobočku na starosti. Upozorňuje také, že do brněnského inkubátoru se mohou hlásit firmy nejen z České republiky, ale i ze Slovenska.

Podle radního Jihomoravského kraje pro oblast vědy, výzkumu a inovací Jiřího Hlavenky se právě v Brně podařilo vybudovat unikátní ekosystém sdružující firmy, vědce i laiky: „Máme tu opravdu špičkovou úroveň popularizace vesmíru. Brno je totiž středoevropským centrem vesmírných startupů, které předznamenávají budoucnost celého vesmírného odvětví. Nedávno tu také vznikl spolek Space Cluster. Ten sdružuje hlavně firmy, ale i vědce. A finanční a odborná podpora je dalším přirozeným pilířem rozvoje těchto důležitých startupů,“ dodává Hlavenka


Nejnovější
Aktuálně z JICu

EY Podnikatelem roku Jihomoravského kraje se stal Martin Cígler

2. 2. 2022

Ocenění EY Podnikatel roku Jihomoravského kraje putuje do rukou Martin Cíglera ze společnosti Solitea. Převzal jej během slavnostního večera v úterý 1. února v kreativním hubu KUMST a přímo na pódiu mu gratulovali mimo jiné hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, majitel Y Softu Václav Muchna nebo ředitel JICu Petr Chládek.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Kosmetika Lobey: Za rok z nuly na 70 milionů korun

19. 5. 2022

Cenné zkušenosti z korporátu, hledání nové motivace a hlavně obrovská touha podnikat a být vlastním pánem.…

Nejčtenější

Green Deal? Základy nejen pro podnikatele!

4. 11. 2021

Do roku 2050 bude Evropa prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Alespoň tak praví Zelená dohoda. Co ale vlastně znamená v praxi? To se dozvíte v našem seriálu, který pro JICmagazín připravují kolegové z advokátní kanceláře KROUPAHELÁN.

Zpět na Aktuálně z JICu