Hledáme startupy do kosmického inkubátoru

22. 9. 2021

Specializované mapy pro chytré zemědělství, přístroj pro měření výkonu ve stresové zátěži nebo brýle na virtuální realitu – na „pozemském“ využití „kosmických“ technologií se podílí i brněnské firmy, které v uplynulých letech získaly podporu z inkubátoru Evropské kosmické agentury v Brně (ESA BIC). Na jejich úspěchy teď budou moci navázat další. ESA BIC Czech Republic, jejíž brněnskou pobočku máme na starosti, totiž pod záštitou agentury CzechInvest  otevřelo další výzvu. Díky ní mohou startupy získat na své projekty až 50 tisíc eur. Přihlášky do programu je možné podávat do 15. října 2021 na www.jic.cz/esa-bic-brno.

Milion eur – právě tolik je celkem připraveno pro úspěšné firmy, které během následujících pěti let absolvují akcelerační program v brněnské pobočce inkubátoru Evropské kosmické agentury. Polovinu peněz dává sama agentura, tu druhou schválili v polovině letošního roku zastupitelé Jihomoravského kraje. Inkubátor má pomoci s rozjezdem hlavně firmám, které vesmírnou technologii dokážou uplatnit v běžném životě. „Díky vesmírnému průmyslu má lidstvo třeba termofólii, paměťovou pěnu nebo požární hlásiče. Věřím, že i u nás dokážeme přijít na to, jak vesmírné technologie mohou pomoci tady na Zemi,“ říká k tomu hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Do roku 2026 by měla brněnská pobočka podpořit celkem 15 firem. „Kromě finanční podpory 50 tisíc eur získají i odborné vedení špičkových expertů ze světa byznysu. Pomůžeme jim i s vyhledáváním strategických partnerů i případných investorů,“ vysvětluje Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, která má brněnskou pobočku na starosti. Upozorňuje také, že do brněnského inkubátoru se mohou hlásit firmy nejen z České republiky, ale i ze Slovenska.

Podle radního Jihomoravského kraje pro oblast vědy, výzkumu a inovací Jiřího Hlavenky se právě v Brně podařilo vybudovat unikátní ekosystém sdružující firmy, vědce i laiky: „Máme tu opravdu špičkovou úroveň popularizace vesmíru. Brno je totiž středoevropským centrem vesmírných startupů, které předznamenávají budoucnost celého vesmírného odvětví. Nedávno tu také vznikl spolek Space Cluster. Ten sdružuje hlavně firmy, ale i vědce. A finanční a odborná podpora je dalším přirozeným pilířem rozvoje těchto důležitých startupů,“ dodává Hlavenka


Nejnovější
Aktuálně z JICu

Prototypuj a ověřuj! Startuje další výzva

15. 9. 2021

Více než dva miliony korun rozdělíme společně s městem Brnem mezi nadějné startupisty v další výzvě programu Prototypuj a ověřuj. Do 22. října můžete své nápady hlásit na našem webu a žádat o grant ve výši až 800 tisíc korun.

Nejnovější
Příběhy úspěšných firem

Drillbone: Ortoped z Brna vymyslel novou pomůcku pro operace

4. 10. 2021

Vývoj inovativních produktů není pouze doménou strojařských inženýrů či rozených podnikatelů. V každém oboru…

Nejčtenější

Lucie Brešová: Od letenek k virtuální realitě „do kapsy“

30. 5. 2021

Je jednou z nejvýraznějších českých manažerských tváří. Lucie Brešová stála u zrodu nejúspěšnějšího českého start-upu Kiwi.com. Dnes stojí na startu znovu – tentokrát na palubě start-upu Pocket Virtuality a jejich produktu budoucnosti.

Zpět na Aktuálně z JICu