GINA

“Na začátku jsme měli jen studentský projekt. Díky JIC a jeho programům jsme rozjeli profesionalizovanou firmu a dnes máme 30 zaměstnanců. Naši technologii používají soukromé firmy i mezinárodní humanitární organizace. GINA Software pomáhá zachraňovat životy v Česku a dalších desítkách zemí.”

Zbyněk Poulíček

zakladatel GINA

Zbyněk Poulíček z VUT hledal téma pro svou diplomovou práci. Původně chtěl naprogramovat mapový software pro využití v cestovním ruchu, ale pak s přáteli Borisem Procházkou a Petrou (Bačíkovou) Černou zahlédli v televizi záběry z Haiti. Psal se rok 2010 a karibskou zemi právě postihlo ničivé zemětřesení. Reportéři objevovali v sutinách živé lidi, ale kolem nebyl nikdo, kdo by jim mohl pomoci. V tu chvíli měli jasno - nový software GINA (Geographical Information Assistant) bude pomáhat záchranným a bezpečnostním složkám.

Sice nevyhráli, ale pochválil je Bill Gates

Původní software přepracovali na mapovou aplikaci umožňující navigaci a komunikaci mezi týmy v terénu. Na jednotné mapě vidí svou aktuální polohu a získávají informace o průjezdnosti trasy, které jim umožňují zkrátit čas dojezdu. Cenné minuty pak mohou rozhodovat o lidských životech.

Tým přátel z VUT svůj projekt přihlásil do soutěže Imagine Cup, kterou pořádá Microsoft. Jejím cílem je motivovat studenty, aby za pomoci moderních technologií přišli s praktickým řešením globálních problémů. Technologie GINA vyhrála národní kolo. V mezinárodním se sice neprobojovala do osmifinále, ale zaujala BBC a pochvalně se o ní zmínil i Bill Gates. Humanitární organizace Hands for Help ji také hned využila v praxi při likvidaci následků zemětřesení na Haiti. “V ten moment jsme si ověřili náš nápad v reálném prostředí, fungovalo to. Následně vznikla firma GINA Software a pokračovali jsme v rozvoji,“  vzpomíná CEO GINA Software Zbyněk Poulíček.

GINA pomáhá záchranářům, hasičům i mezinárodním organizacím

Systém dnes používají záchranáři v různých krajích po celém Česku. Stal se součástí integrovaného záchranného systému a pomáhá hasičům a záchranářům při koordinaci společných akcí. Pomocí přenosného hardwaru jako je například tablet a softwaru GINA propojují zasahující jednotky a lokalizují osoby i vozidla v terénu. Jejich systém se daří zapojit i do nejrůznějších humanitárních akcí. Dlouhodobě spolupracují s Organizací spojených národů (OSN), které svůj produkt dodávají.

Na začátku nezkušenost a neznalost - na konci efektivní a profesionalizovaný startup

Trojici zakladatelů v začátcích pomohl i akcelerátor JIC STARCUBE. Během tehdy ročního programu se ze studentského projektu stala úspěšná firma GINA Software. Podnikatelé v budově JIC zůstali a spolupracovali s experty z programů JIC Master a JIC Platinn. GINA Software také byla první zainvestovanou firmou v rámci dceřiné společnosti JIC Ventures. „Investice nám pomohla expandovat na zahraniční trhy, protože rozsah uplatnění našeho systému je široký. Mohli jsme naše rozhodnutí s lidmi z JIC pravidelně konzultovat. Podpořili naše první jednání s investory nebo partnery jako je Motorola nebo jihomoravští hasiči,“ vysvětluje  Poulíček.

34

zemí z celého světa používá software GINA

1/3

počet zásahů k záchranným událostem, ke kterým se snížil dojezd

2500+

vozů s nainstalovanými tablety od GINA Software

Společnost GINA Software vyvíjí mapový systém pro mobilní zařízení umožňující navigaci v náročném terénu, koordinaci týmů a efektivní výměnu geografických informací. Vývojáři úzce spolupracují přímo s účastníky akcí - se záchranáři, lidmi z bezpečnostního sektoru, ekology nebo třeba mapéry. Díky tomu GINA Software přesně odpovídá jejich potřebám.

Vlajkovým produktem firmy je GINA System dostupný po celém světě. Systém získal řadu ocenění, mezi nejvýznamnější patří vítězství v národním kole soutěže Imagine Cup pořádané firmou Microsoft.   

 

www.ginasoftware.cz