Vouchery pro jihomoravské technologické firmy a kreativce. Brno jim na spolupráci rozdělí 4 a půl milionu korun

16.1.2019

Kreativní vouchery Brno můžou opět pomoci jihomoravským firmám v prezentaci a inovaci jejich značky, produktů nebo služeb. Malé a střední podniky mají možnost spolupracovat s odborníky třeba na design, digitální marketing nebo tvorbu video spotů a aplikací. Město Brno jim na společnou práci přispěje prostřednictvím JIC až 100 tisíc korun v podobě voucherů. Do projektu se firmy můžou registrovat do 19. února a vybírat kreativce ze speciální galerie.

Město Brno rozdělí mezi zájemce celkem 4 a půl milionů korun, které vylosují zástupci Brna a JIC letos v dubnu. Úspěšní uchazeči dostanou jednorázovou dotaci - pokryje až 75 procent nákladů (max. 100 000 korun). „Losováním se poukazy rozdělily v každém roce mezi zhruba čtyřicítku projektů. Doufáme, že by letos na dotaci mohlo dosáhnout i více dvojic, protože celková částka je vyšší než v přechozích ročnících,“  říká koordinátorka projektu Zdeňka Kujová. Cílem kreativních voucherů je ukázat, že je dobré s kreativci spolupracovat. Mnohdy totiž mají úplně jiný pohled na produkt nebo službu než lidé uvnitř firmy.

Přihlásit se už teď můžou technologické malé nebo střední podniky z jižní Moravy. Více informací, harmonogram a ukázky minulých spoluprací jsou k dispozici na www.kreativnivouchery.cz. V předchozích třech ročnících se zapojilo do projektu 450 podniků. Poukaz nakonec dostalo 133 z nich. Mezi nimi i firma NWM Europe s.r.o., která potřebovala grafické materiály ke svému novému produktu a zároveň navrhnout pro klienty showroom. „Byla to pro nás ideální příležitost využít na zpracování těchto materiálů finanční dotaci a moci díky ní oslovit profesionály, na které bychom se s využitím pouze vlastních zdrojů neobrátili.  Grafickými materiály jsme dokonce dohnali možná i předčili konkurenci. Vzhledem k marketingovým aktivitám bylo přínosné moci prezentovat něco, co jsme v tu dobu ještě neměli vyvinuto,“  hodnotí spolupráci Petr Soldán z NWM Europe s.r.o.

V tomto ročníku se do galerie kreativců zaregistrovalo 154 studií, agentur nebo freelancerů, kteří chtějí pomoci jihomoravským společnostem s jejich zviditelněním. Všichni musí mít minimálně tříletou praxi v následujících oborech:

 

 • Architektura/design nábytku
 • Fotografie
 • Film/video
 • Design služeb
 • Grafický design
 • Hudba/zvuk
 • Informační a komunikační technologie
 • Kulturní dědictví
 • Marketingové strategie
 • Online marketing
 • Public Relations
 • Práce s texty
 • Produktový/průmyslový design
 • Řemesla
 • Webdesign
 • Výtvarná umění

 

Hned několik úspěšných spoluprací s firmami má za sebou produktový designér Jiří Adam, který s poukazy udělal třeba speciální stroj na balení výrobků a průmyslové analogové hodiny. „Určitě se touto cestou hlavně na jižní Moravě oživil zájem o kreativní obory. Nejen startupy, ale i zavedené firmy tak přicházejí do kontaktu s kreativci, což bez ohledu na výsledek losování v mnoha případech spolupráci přináší, a tím posouvá úroveň marketingové komunikace. Mně osobně přinesl nová partnerství se zákazníky, kteří mě oslovili se zájmem o spolupráci, která se rozběhla dokonce v několika případech i bez voucherů,“  říká designér Jiří Adam.

Program pro město koordinuje JIC, který má k dispozici vyhodnocení druhého ročníku. To ukázalo mimo jiné, že za pouhý rok po ukončení projektů realizovaly některé podpořené dvojice další návaznou spolupráci nad rámec dotace. Zároveň některé nepodpořené (nevylosované) firmy nakonec projekt s kreativci dotáhly do konce a zaplatily ze svého. Po druhém běhu se tak podařilo uskutečnit minimálně 20 spoluprací nad rámec kreativních poukazů v hodnotě 3 milionů korun.

 

Kontakt pro média:

Ivana Malá, tisková mluvčí JIC, tel: 737 549 742, e-mail:  mala@jic.cz  


Kreativní vouchery Brno

Kreativní vouchery Brno jsou jednorázová finanční podpora pro firmy z Jihomoravského kraje, které vytváří produkt nebo službu v hlavních sektorech Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje nebo jsou součástí hodnotového řetězce takové firmy (jsou v subdodavatelském vztahu). Mohou ji využít na spolupráci se zkušenými profesionály z kreativní galerie. Voucher pokrývá až 75 % ceny zakázky, a to až do výše 100 000 Kč. Firmy zaplatí celou zakázku a JIC jim pak voucher zpětně proplatí. Minimální celková hodnota zakázky je 50 000 Kč bez DPH. Kreativní vouchery jsou inspirované úspěšným konceptem podpory z Manchesteru a Salzburgu.