Středoškoláci vyrobili originální hrací skříňku a vyhráli FabLab soutěž

13.12.2018

Sto hodin strávili studenti Gymnázia v Boskovicích výrobou hrací skříňky, kterou sami navrhli a sestavili ve volném čase.  Za jejich originální nápad získali první místo v soutěži Tvoř s 3D tiskem a laserem ve FabLab. Ta se konala na JIC v rámci projektu KaPoDaV.  Čtyři gymnazisté oslovili porotu nejvíce, a předčili tak dalších sedm neméně zdařilých prací studentů středních a základních škol z celé jižní Moravy.

Hned na začátku byl nápad udělat něco, co se zároveň hýbe a vydává zvuk. Podle čtveřice studentů z Boskovic právě to každého zaujme, a proto udělali netradiční přehrávač hudby. „Po vyučování jsme pracovali na nákresu, museli vypočítat přesné parametry a zakřivení, převést do vektorového editoru a vymyslet z jakého materiálu hrací skříňku vyrobíme,“říká gymnazista Jan Včelík. Desítky hodin pak ještě strávili v brněnské otevřené digitální dílně FabLab. „Vyzkoušeli  jsme tam všechny stroje, ale nejvíc využívali jsme hlavně laserovou řezačku, protože byla nejrychlejší. Nakonec je přehrávač z překližky a uvnitř je xylofon, plast s kovem, a ten vydává zvuk,“ doplňuje jeho spolužák Marek Konečný.

Do projektu se přihlásily školy z celého kraje. Studentské týmy prošly školením ve FabLab, aby mohly později na svých projektech pracovat samy. Možnost vyzkoušet si stroje ve FabLab a obecně zapojit se do soutěže vítají i učitelé. „Je perfektní, že si mohli něco vytvořit vlastního, na něco si šáhnout a odnést domů. Kluci dřív mluvili o studiu práv nebo medicíny a teď se inspirovali jinak. Zjistili, že i v  oblasti IT a techniky jsou velké možnosti,“ říká učitel z Gymnázia Boskovice Petr Drahoš.

Premiérově si studenti něco sami navrhli a vyrobili v digitální dílně. Poprvé také museli podstoupit nelehký úkol, svůj výtvor prezentovat a obhájit před tří člennou porotou. Ta pochválila všechny studenty za to, že dali svým projektům přednost před televizí nebo počítačovými hry. Byli kreativní, nápadití a dovedli z myšlenky udělat hmatatelnou zajímavou věc. „Nápad hrací skřínky byl naprosto originální a vlastní, aniž by její autoři použili jiný dostupný model, který by převzali. Celkové vyhotovení je profesionální. Vše muselo být propočítané s naprostou přesností, aby se ozubené kolo otáčelo a celá série pohybů do sebe perfektně zapadala,“ hodnotí vítězný projekt porotce a manažer FabLabu Tomáš Mejzlík.

Soutěž ve FabLabu pro školní týmy je součástí jihomoravského projektu KaPoDaV, který podporuje podnikavost a kreativitu žáků i studentů v regionu. Další soutěžní klání bude na jaře 2019.

 

SOUTĚŽNÍ VÝTVORY:

1, Hrací skříňka (Gymnázium Boskovice)

2, Model vily (Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Vyškov )

3, Stolní kra Krumlovačka (Gymnázium Moravský Krumlov)

Navigace do školy (Základní škola  Židlochovice)

Model budovy školy (Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov)

Savoinův motor (Střední zahradnická škola Rajhrad)

Model motoru (Střední škola automobilní Kyjov)

Pumpička (Střední škola strojírenská a elektrotechnická Brno)

 

Kontakt pro média: Ivana Malá, tel: 737 549 742, e-mail: mala@jic.cz

 


FabLab (Fabrication Laboratory)

FabLab je zkratka pro „fabrication laboratory“ neboli výrobní laboratoř a označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní, postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí.

 

KaPoDaV – „Podpora kariérového poradenství, podnikavosti pro udržitelný rozvoj a dalšího vzdělávání v Jihomoravském kraji“, s registračním číslem CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_034/0008211, v rámci Operačního programu Výzkum, Vývoj a Vzdělávání. Tento projekt je spolufinancován EU, SR ČR a JMK.