Rekordních 223 firem chce brněnské vouchery na výzkum

22. 5. 2014

Již pošesté nabídlo Brno firmám sto tisíc korun formou voucheru na výzkum s místními vědci. Letos se Jihomoravskému inovačnímu centru (JIC), které inovační vouchery spravuje, přihlásilo rekordních 223 firem. Převažují podniky ze strojírenství, většina z nich chce výzkum od Vysokého učení technického v Brně. O příjemcích dotace rozhodne veřejné losování 27. května. I letos rozdělí Brno 4 miliony korun.

O podporu na navázání spolupráce s výzkumníky z Brna žádají podniky jako třeba ČKD Blansko, FEI, Fosfa, Gumotex, První brněnská strojírna, Tesla, Phonexia nebo Robodrone Industries. Většina firem pochází z oblasti strojírenství.

Z 223 došlých žádostí připadá více jak 60 % na firmy, které žádají poprvé. Celkem 12 žádostí letos dorazilo ze zahraničí – z Nizozemska, Velké Británie, Rakouska a Slovenska.

„Letos je opět nejžádanější výzkumnou institucí Vysoké učení technické, se kterým chce spolupracovat 146 firem. Na druhém místě je pak Mendelova univerzita s 38 žádostmi,“ uvedla Martina Červenková, projektová manažerka JIC.

Veřejné losování z došlých žádostí se uskuteční 27. května od 11.00 na brněnské Staré radnici v primátorských saloncích.

Inovační vouchery podporují jednoduchou a účinnou formou spolupráci podnikatelů a vědců. Firmy si podají žádost na konkrétní výzkum s jednou ze 13 institucí. Pokud jsou vylosovány, obdrží na výzkum voucher až 100 tisíc korun. Firmy se dostanou k cenným kontaktům na schopné vědce a výzkumníci se seznámí s odběrateli svých technologií. Příklady uskutečněných projektů najdete v databázi případových studií, více informací o programu na www.inovacnivouchery.cz.

---------------------------------------------------------------------------------

Inovačních vouchery v Česku v číslech

První vouchery byly představeny v roce 1997 v Nizozemsku. Těmi se inspirovalo město Brno a v roce 2009 zavedlo ve spolupráci s JIC inovační vouchery jako první v Česku. Úspěšný program se postupně rozšířil do dalších deseti krajů. O brněnské vouchery dosud požádalo přes 1130 firem.

 

Kontakt pro média

Helena Továrková, tel: 601 377 409, e-mail: tovarkova@jic.cz. Tisková zpráva ke stažení zde