Projekt Watify radí podnikatelům se vstupem na evropský online trh, vytvořil pro ně průvodce

23. 9. 2015

Čeští podnikatelé mají nově k dispozici podrobný internetový průvodce vstupem na evropský online trh. Zájemci si v něm můžou zdarma zkontrolovat, s jakými zákonem danými povinnostmi se při prodávání online setkají a jak se s nimi co nejlépe vypořádat. Bezplatný průvodce je jedním z nástrojů, kterými se iniciativa Watify snaží rozptýlit obavy potenciálních podnikatelů. Do podnikání se totiž v zemích EU pouští dvakrát menší část populace než v USA.

Online nástroj 10 věcí, které je třeba vědět při on-line podnikání nabízí podrobně rozepsané užitečné rady v deseti oblastech spojených s online obchodem v Evropské unii. “Kdykoli jdete s obchodem přes hranice, musíte se seznámit s legislativou daného státu, která často vychází ze společné legislativy Evropské unie. My jako platební instituce a regulovaný byznys pod registrací České národní banky řešíme například daňové a účetní aspekty u klientů a investorů z třetích zemí. Za přínosný proto považuji jakýkoli projekt, který zjednodušuje orientaci v legislativě,”  říká o nástroji Adam Šoukal, CEO české společnosti Investiční aukce, která se chystá ke vstupu na polský a slovenský trh.

Podnikatelé díky Watify dostanou konkrétní odpovědi na to, jak zabezpečit internetové stránky, co musí vědět o doručovacích službách nebo jak se o zákazníka postarat po nákupu. Získané informace navíc v některých případech využijí i při obchodování ve státech mimo EU. “Legislativa Evropské unie je v některých oblastech harmonizována celosvětově, pokud ji tedy znáte, znalosti využijete i v Asii nebo Americe,” doplňuje ze své zkušenosti Vítězslav Centner, CEO společnosti EffiChem, která svůj laboratorní software prodává do řady zemí po celém světě.

Nástroj v češtině najdou podnikatelé na tomto odkazu. Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde.


Watify

Watify je nezisková iniciativa založená Evropskou komisí ve spolupráci s Deloitte Belgium, DIGITALEUROPE a EBN. Projekt pomáhá začínajícím podnikatelům překonat pochybnosti a poskytuje konkrétní rady spojené s online podnikáním v EU. Zároveň slouží jako platforma, která zájemcům pomáhá s prvními kroky ve světě digitálního podnikání. Partnerem projektu je JIC. 

 

JIC

JIC (Jihomoravské inovační centrum) podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem, které mění svět. Jeho služby využívají začínající podnikatelé ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucí startupy i zavedené technologické firmy. Za 12 let své existence akceleroval více než 200 inovativních společností, podpořil spolupráci vědců a firem v celkové hodnotě 49 milionů korun a byl v posledních pěti letech u vzniku více než 30 startupových firem, které získaly celkovou investici přes 122 milionů korun. Přispívá tak ke zvyšování počtu kvalifikovaných pracovních míst v regionu a posiluje konkurenceschopnost Jihomoravského kraje.

 Kontakt pro média:  Martina Pelcová, 602 476 863 , pelcova@jic.cz